Pierwsza polka

Tłumaczenie: Marta Przybyłowska
Wydawnictwo: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Die Erste Polka
reden

Powieści Bienka wchodzące w skład słynnej Gliwickiej Tetralogii, ukazują historie zwykłych ludzi żyjących na polsko-niemieckim pograniczu na tle wydarzeń historycznych. Czytając je czuje się atmosferę wielokulturowości, którą tworzy mozaika narodowości, przekonań politycznych i wierzeń, charakterystyczna dla rejonu terenu nadgranicznego. Osadzając akcję swoich powieści w realiach Górnego Śląska, Bienek szkicował wspaniałe portrety ludzi pogranicza wywodzących się z różnych kręgów społecznych i narodowych. Jego książki są czymś więcej niż tylko rekonstrukcją obrazów zapamiętanych z własnego dzieciństwa, które spędził w niemieckich Gliwicach. Przypominają one dzisiaj o ważnych dla historii Górnego Śląska wydarzeniach politycznych i społecznych i są hołdem złożonym mieszkańcom tej ziemi. Najsłynniejsza powieść jego Gliwickiej Tetralogii - "Pierwsza polka" - w związku z wyczerpaniem nakładu, jest trudno dostępna w bibliotekach, a od kilku lat jest całkowicie nieosiągalna na rynku księgarskim.

Świadomi ważkości zarówno samej postaci Horsta Bienka jako pisarza i Górnoślązaka, jak i jego twórczości dla kulturowego dziedzictwa Górnego Śląska, podjęliśmy się starań wznowienia wydania "Pierwszej polki". Mamy nadzieję, że poprzez popularyzację twórczości Horsta Bienka, w tym także udostępnienie poprawionego polskiego wydania tej powieści, przyczynimy się do wykształcenia, zwłaszcza wśród czytelników młodego pokolenia, postaw otwartości i tolerancji wobec przedstawicieli innych religii czy tożsamości, postaw niezbędnych w znajdującej się w trudnym procesie jednoczenia Europie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

"Pierwsza polka" to piękna, wzruszająca i zapadająca w pamięć powieść, której akcja rozgrywa się w przededniu drugiej wojny światowej, na polsko-niemieckim pograniczu.
Mimo iż bieżące wydarzenia obejmują zaledwie niecałe dwie doby, liczne retrospekcje dostarczają mnóstwa informacji o przeszłości bohaterów. Każda postać, nawet drugoplanowa czy epizodyczna, ma tutaj własną, interesującą historię.

Świat pokazany jest przez pryzmat przeżyć nastoletniego chłopca, jednak wiele miejsca autor poświęcił też dorosłym, zwłaszcza matce.
Troska o ciężko chorego męża i córkę odrzucającą kościelny ślub, codzienne kłopoty i obawy przed zbliżającą się nieuchronnie wojną - to rzeczywistość, z jaką musi zmagać się kobieta, która bardzo przypomina mamę autora.

Osobnym wątkiem w powieści jest pisanie przez jednego z bohaterów książki o Wojciechu Korfantym. Ten pozornie oderwany od całości element dostarcza wielu informacji na temat stosunków między Polakami i Niemcami na Śląsku. W pewnym momencie...

zoso | 2014-03-31
Przeczytana: 30 marca 2014

Horst Bienek urodził się w 1930 roku w niemieckich wtedy Gliwicach.Dom w którym mieszkał do dzisiaj stoi,a na jego ścianie umieszczono tablicę pamiątkową z wizerunkiem pisarza.Mało tego,ulicę przy której ów dom stoi nazwano jego imieniem.I słusznie.Ponieważ tak jak Gunter Grass opisywał w swojej twórczości przedwojenny Gdańsk,tak Horst Bienek w najważniejszych swoich utworach stał się kronikarzem życia mieszkańców Gliwic przed wybuchem jak i w czasie trwania drugiej wojny światowej.Powieść "Pierwsza polka" otwiera tzw.tetralogię gliwicką,na którą składają się jeszcze powieści:"Wrześniowe światło","Czas bez dzwonów" i "Ziemia i ogień".Akcja "Pierwszej polki" toczy się zaledwie w przeciągu jednego dnia (31.08.1939),ale poprzez liczne retrospekcje poznajemy koleje życia bohaterów na przestrzeni kilkudziesięciu wcześniejszych lat.Poznajemy tutaj specyfikę życia mieszkańców strefy nadgranicznej,jaką ówczesne Gliwice niewątpliwie były.Bohaterowie powieści,należący w przewadze do klasy...

uczimoo | 2013-05-06
Przeczytana: 1995 rok