Rumunia. Koniec złotej Epoki

historyczna

Książka Macieja Kuczewskiego jest publikacją unikatową. Pomaga poznać oraz zrozumieć mało lub w ogóle nieznane fakty schyłku dyktatury Ceausescu, zajrzeć za kulisy jego rządów, zobaczyć jak jego nieludzkie metody wpływały na życie i kształtowanie się świadomości społeczeństwa oraz poznać różne hipotezy dotyczące nie w pełni wyjaśnionych tajemnic dramatycznego upadku dyktatora.

kalofonia | 2012-08-13
Przeczytana: wrzesień 2012

Dobrze napisane i okraszone humorem opowieści z czasów rządów Ceauşescu. Polecam wszystkim miłośnikom Rumunii - jest to jedna z najciekawszych książek o tym kraju, jakie dotąd czytałam.

kate | 2013-10-30
Przeczytana: wrzesień 2013

Obowiązkowa lektura dla osób, które niewiele wiedzą o Rumunii a chciałaby rozpocząć swoją przygodę z tym niesamowitym krajem. Tak było w moim przypadku, zaplanowałam podróż do kraju Włada Palownika i w dość krótkim czasie musiałam pogłębić swoją wiedzę o tym tajemniczym dla mnie regionie. Maciej Kuczewski jako korespondent PAP opisuje lata spędzone w kraju rządzonym przez dyktatora Ceauşescu, kraju doprowadzonym do nędzy i absurdów. Książkę czyta się świetnie, miejscami jest śmieszna, miejscami uświadamia jak straszną epoką był komunizm i ile ofiar pochłonął. Polecam, zwłaszcza że tak niewiele wiemy o kraju z którym graniczylismy przed II wojną światową.

Elevander | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

Maciej Kuczewski przedstawił w tej krótkiej książce panoramę komunistycznej Rumunii. Tak jak to zwykle bywa w przypadku komunizmu, jest miejscami śmiesznie, miejscami strasznie. Autor zawarł na kartach tej pracy dużą liczbę porównań między socjalizmem polskim a rumuńskim. Można się zastanawiać, jak to było możliwe, niemniej z całą pewnością zacofanie Rumunii przewyższało znacznie zacofanie PRL. Kuczewski nie poprzestaje zresztą tylko na wspominaniu i porównywaniu, bowiem zahacza także o problematykę związaną z przyszłością państwa rumuńskiego i jego nowej sytuacji po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Ciekawa książka, nam Polakom pewnie trochę otwierająca oczy na sprawy zupełnie nad Wisłą nieznane.

Tomasz Babnis

Joaśka | 2014-11-13
Przeczytana: sierpień 2014

Polecam książkę osobą w wieku 40+. Dużo rzeczy się pamięta z "tamtych" czasów i porównuje się je do naszego PRL-u. U nas nie było wtedy nic, ale w Rumunii była tragedia. Świetnie napisana książka. Polecam

e14626 | 2016-04-28

Dużo realiów z czasów dyktatury Geniusza Karpat podanych w zdystansowanym ironicznym stylu. Jako wadę wymienialnym wirus powtarzanej epitetologii, ale mimo to czyta się wartko.

Bohdan | 2014-09-12
Przeczytana: 01 września 2014

Bardzo ciekawa lektura, mnóstwo historii z życia i anegdot. Troche tylko męczące przypisy - bardzo obszerne i pogrupowane na końcu rozdziału.

Bardzo ciekawa książka. Świetnie ukazująca absurdalne rządy Ceausescu. Przystępnie i z humorem. Jedynym do czego mogę się przyczepić jest samo wydanie. Nie wiem kto wybrał taką okładkę i zdjęcia na końcu książki. Ale moim zdaniem wcale nie korespondują one z treścią książki.
Za treść 7/10.

Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ciekawy, napisany z humorem zbiorek historii z życia korespondenta PAPu w Bukareszcie. Mniej faktów, więcej anegdot, czyta się przyjemnie :)

Łukasz | 2010-08-09

Jedyna tak ciekawa, dobrze napisana książka o Rumunii, która weszła na rynek w ostatnich latach. Polecam.

Szymon | 2016-11-09