Ziemia i ogień

Wokół Nas
1999-01-01
1999-01-01
Maria Przybyłowska

Świetna. Od początku czuć rosnące napięcie i niepokój. Gorąco polecam całą serię❤️

ta książka to opis dramatu ludzi, którzy stanęli przed wyborem między ojczyzną a tożsamością narodową... czytałam cały czas spodziewając się drastycznych opisów poczynań nadchodzącej armii wyzwolicieli, ale autor z niezwykłym wyczuciem zastosował technikę domysłu.. jestem wdzięczna za tę delikatność

Z wielkim smutkiem pożegnałam się z bohaterami gliwickiej tetralogii. Na szczęście przede mną jeszcze lektura innych książek Horsta Bienka.

Ostatni tom wydał mi się najbardziej dramatyczny. Bohaterowie zmagają się z wątpliwościami i trudnymi decyzjami - czy zostać w rodzinnym mieście, czy uciekać przed zbliżającymi się nieuchronnie Rosjanami?
Jedni wiedzą, że po wkroczeniu sowietów należy się spodziewać piekła na ziemi, inni mają nadzieję, że uda im się przetrwać, jeszcze inni wciąż wierzą, że front się cofnie, bo Hitler wykorzysta jakąś niezwykłą broń. Jedni wyjeżdżają w pośpiechu, inni zostają.
Wszystkie postawy bohaterów składają się na barwną opowieść o losie ludzi uwikłanych w wojenną zawieruchę, będących tylko piórkami na wietrze wielkiej historii.

Tak jak w poprzednich tomach, i tu pojawia się historiozoficzny element - bohater, który stara się ocalić przeszłość przed zapomnieniem, czuje, że musi zachować dla potomnych wiedzę o dramatycznych zdarzeniach.
Jak bumerang wraca też motyw z pierwszego tomu - znów pojawia się rękopis książki o Wojciechu Korfantym, tym razem w niespodziewanych i zaskakujących okolicznościach, bo przecież autor zapisków już nie żyje.

Gliwicka tetralogia to niezwykły, bardzo klimatyczny, napisany pięknym językiem cykl, który pozwala spojrzeć na drugą wojnę światową z interesującej perspektywy - niemieckich rodzin, które kiedyś żyły w zgodzie z polskimi i żydowskimi sąsiadami.
Wybuch wojny i narastające wcześniej na Śląsku nastroje nacjonalistyczne to dla wszystkich postaci wielki sprawdzian moralności, uczciwości i wierności. Nie wszyscy zdają ten egzamin...

Jedni wiedzą, że po...

Strasznie przerażający okres !

Strasznie przerażający okres !

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Literatura piękna zagraniczna
  • II wojna światowa
  • Książki od Pysi :* :* :*
  • Do kupienia
  • Fabuła
  • Literatura piękna germańska

Dodaj cytat z książki Ziemia i ogień