Córka Czarownic

literatura młodzieżowa
Verba
1991-01-01
1991-01-01
literatura młodzieżowa polska XX w. czarownice

Baśniowa opowieść o dojrzewaniu, wędrówce, magii i wolności, która dorównuje działom mistrzów fantasy

Mamy tutaj historię pewnej wyjątkowej dziewczyny, mianowicie potomkini królewskiego rodu, krowa wychowała się w lesie przy potężnych wiedźmach.

Uczy się czytać w myślach, rozmawiać z gwiazdami, nie mając pojęcia jak bardzo może jej się to przydać w niebezpiecznej wędrówce po czterech stronach Wielkiego Królestwa.

Istnieje pewna pieśń mówiąca o tym, że nadchodzi właśnie kres panowania najeźdźców i na tronie zasiądzie sprawiedliwy władca.

Jak główna bohaterka poradzi sobie z przeznaczeniem?

Fantastyczna książka dla młodzieży, ciekawa, wciągająca, pełna magii, przygód i niezwykłych wydarzeń.

Bardzo dobrze mi się ją czytało, dużo dobrego serca w tych czarownicach.

Bardzo dobrze mi się ją czytało, dużo dobrego serca w tych czarownicach.

Już od dłuższego czasu chciałam wrócić do tej książki i nareszcie nadarzyła się do tego okazja.

Choć z biegiem czasu nie uważam jej za tak wybitną jak kiedyś, to mam do niej ogromny sentyment i podziw dla autorki za wymyślenie napisanej historii.

Podejrzewam, że przeczytanie tej książki w gimnazjum przyczyniło się do tego, że pokochałam magię i fantastykę całym serduszkiem.

Bardzo piękna baśń o dojrzewaniu. Jednak pewnym zgrzytem jest system magii, który nie jest do końca jasny (co z kolei prowadzi do pewnych wątpliwych rozwiązań fabularnych).

Było sobie małe dziecko, które rosło i rosło, i z dziecka przemieniało się w dziewczynkę, panienkę, a wreszcie w kobietę. Bohaterka napotkała na swej drodze wiele osób dobrych i szlachetnych, ale tez osób nikczemnych. Dane jej było ujrzeć rzeczy niesamowite, a wszystko za sprawą magii. Droga do władzy jest kręta i wymaga wielkiej odwagi.
I tak toczy się opowieść o uciśnionym królestwie, prawowitym następcy tronu, czarownicach, więzi z naturą, poświeceniu, przyjaźni… A przede wszystkim o dorastaniu i kształtowaniu się młodej osoby, której oczekiwania rzadko kiedy znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.
„Córka czarownic” to urzekająca w swojej treści baśń, ale chyba bym tej książki nie przeczytała, gdybym nie musiała. Po prostu nie zupełnie mój klimat, nie przepadam za współczesnymi baśniami, ich retellingami, to samo jeżeli chodzi o mity. Ale nie mogę powiedzieć, że opowieść o Zaginionym Królestwie mnie nie urzekła i nic we mnie nie zostawiła. O, nie, zdecydowanie nie! Ale czy bym tę książkę komuś poleciła? Hm, nie wiem. Jeżeli przeczytacie, nie będziecie żałować, ale nie obiecuję, ze będziecie w pełni usatysfakcjonowani.

I tak toczy się opowieść o...

Przepiękna i mądra baśń o dorastaniu, dojrzewaniu, uczeniu się na błędach.
Warto po nią sięgnąć w każdym wieku.

Przepiękna i mądra baśń o dorastaniu, dojrzewaniu, uczeniu się na błędach.
Warto po nią sięgnąć w każdym wieku.

Twórczość Doroty Terakowskiej jest mi znana od dziecka, miło jest wrócić po latach do jej książek. ,,Córka Czarownic" jest opowieścią pełną mądrości życiowych ale przede wszystkim jest to prosta i szybka w czytaniu historia.

Zakochałam się w twórczości Doroty Terakowskiej. Nie mam pojęcia, dlaczego nie poznałam jej książek wcześniej. Chociaż może to i lepiej, teraz mogę w pełni docenić ich pełną magii treść, przesłanie, prawdy i mądrości życiowe w nich zawarte. Autorka nienachalnie przemyca treści ważne i wartościowe, zarówno dla młodszego czytelnika, jak i dla tego nieco starszego.

„Córka czarownic” to książka przesiąknięta magią, wierzeniami, ludowymi mądrościami i życiem, zwyczajnym i niezwyczajnym. Złotowłosa dziewczynka, której los jest przesądzony od dnia jej narodzin, jednakże ona sama jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy, wychowuje się w lesie pod opieką pięciu czarownic. Każda z nich ma ją nauczyć czegoś innego, mają się nią opiekować po kolei, podróżując z nią po meandrach życia i przeznaczenia. Dziewczynka nie zna swojego imienia, poznajemy ją w czasie, kiedy wychowuje ją Czarownica Pierwsza, a ona jest po prostu Dzieckiem. Towarzyszymy jej w trakcie jej nauki i przemianie w Dziewczynkę, potem Panienkę. Każdej z tych przemian towarzyszy inna czarownica i inne nauki. Obserwujemy, jak Dziecko przyswaja nowe wiadomości, jak zmienia się jej charakter, jak dojrzewa, dorasta, buntuje się, płacze i nie może się doczekać, kiedy pozna swoje prawdziwe imię, tak pilnie strzeżone przez jej opiekunki. W wieloletniej wędrówce przez życie, magię, tajemnice, naukę i strach przed złymi ludźmi, towarzyszą jej nie tylko jej opiekunki, w tle zawsze pobrzmiewają słowa tajemniczej Pieśni Jedynej. Według tych słów zbliża się czas końca panowania Najeźdźców, którzy przed wiekami najechali i zajęli kraj dziewczyny. Mija właśnie siedemset siedemdziesiąt lat i proroctwo ma się wypełnić. Nie wiadomo jednak, czy nasza bohaterka jest już gotowa, aby się do tego przyczynić. Jaka ma być w tym jej rola? Czy jej podoła? Czy się nie zawaha?

„Córka Czarownic” to wspaniała opowieść o dojrzewaniu, o walce z samym sobą, o przezwyciężaniu swoich strachów i słabości. To również walka z samotnością, z naturą, także z naturą człowieka. To historia przepełniona smutkiem, ale równocześnie, w jakiś magiczny sposób, niosąca nadzieję. To mądra książka. Chociaż po raz pierwszy wydana bodajże w 1991 roku, absolutnie nic nie traci na swojej aktualności. Wręcz przeciwnie, w dzisiejszych czasach zyskuje jakby nowy wymiar.

Wielka szkoda, że autorka już niczego więcej nie stworzy, wielka to strata.

„Córka...

Niesamowita i mądra opowieść. Z jednej strony pełna magii, z drugiej pokazująca prawdę o człowieku.

Z początku nic nie wiemy, podobnie jak dziecko, którym opiekuje się Pierwsza Czarownica. To razem z nim odkrywamy świat, w którym przyszło żyć bohaterce (bo jak już za chwilę się dowiemy, dziecko rośnie i zmienia się w dziewczynkę),uczymy się go i dziwimy nim. Powoli obserwujemy naukę jakiej poddawana jest bohaterka, zmiany jakie w niej zachodzę, w nioski do których dochodzi oraz to jaki wpływ na jej kształtujący się charakter ma nauka magii. Towarzyszymy jej od najwcześniejszych lat, przez powolne dorastanie, widzimy jak dziecko zmienia się w dziewczynkę, a ta w panienkę.

Starszy czytelni dość szybko może wychwycić to czego zabraknie dziecku w trakcie wychowania przez czarownicę i może w miarę szybko zacząć domyślać się zakończenia. Mimo to książka jest warta poznania zarówno przez młodszego jak i dojrzalszego czytelnika. Uważna osoba wyniesie z niej wiele prawd, a przy tym spędzi czas przy przyjemnej lekturze.

Wykreowany świat jest ciekawy i choć żyje w nim magia, jest zbudowany w mocno realistyczny sposób.

Minusem może okazać się momentami trochę długość i to jak wolno się wszystko rozwija, choć patrząc na całokształt ma to swój sen i również tym niesie pewne przesłanie.

Świetna przygoda.. Polecam

Świetna przygoda.. Polecam