Okładka książki 13. Poprzeczna

9788310120472
typ
papier
Książkowo
6,73 (577 ocen i 74 opinie)

Opis książki

Gdy świat wydaje się kompletnie pozbawiony sensu, a codzienność karmi cię jedynie rozczarowaniami, kiedy nie umiesz znaleźć celu i tłumisz w sobie pragnienie szczęścia, być może w najczarniejszej godzinie odnajdziesz swoją ścieżkę. Agata, Zosia i Klaudia, trzy nastolatki z Anina, są tak różne, że trudno uwierzyć, by ich drogi mogły się kiedyś zejść. Połączy je jednak wspólne marzenie. A wszystko...

Agata, Zosia i Klaudia, trzy nastolatki z Anina, są tak różne, że trudno uwierzyć, by ich drogi mogły się kiedyś zejść. Połączy je jednak wspólne marzenie. A wszystko za sprawą pewnego snu.

Nowa powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pokazuje trudne meandry dojrzewania do przyjaźni, poszukiwanie szczęścia oraz nie zawsze różową codzienność nastolatek.

źródło opisu: http://www.nk.com.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
Tajemnica | 2013-09-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Dla mnie książka jest arcydziełem! Świetna historia. Trzy różne dziewczyny, trzy różne światy, nie lubią się wzajemnie jednak to się stopniowo zmienia, po wycieczce szkolnej... Dziewczyny sa zobowiazane czytać nieznajomej w śpiączce, nie są zachwyone, ale to też się zmienia. Ostatecznie dziewczyna sie wybudzi, a trzy światy się zderzą...

Super książka!
Bardzo życiowa! Dziewczyny z życia wzięte. Nie są idealne, mają swoje za uszami. Jedna typowa kujonka, druga to czarny charakter, a trzecia imprezowiczka i dziewczyna lekkich obyczajów. Porusza problemy nastolatek. Nie ukazuje ona dziewczyn, które są idealne, lecz dziewczyny, które mają pod górkę i na końcu się zaprzyjaźniają.
Jedna z moich ulubionych książek!
Jak najbardziej polecam!

Romansomaniak | 2011-02-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: styczeń 2011

Ciekawa książka, pokazująca prawdziwe oblicze nastolatków, podpowiadająca jak można sobie poradzić z ich problemami i z nimi samymi. Niewiarygodne, ile w życiu może zmienić kilka słuchających cię osób i pokazanie, że życie to też przyjemność... ale jest takie wspaniałe tylko dzięki uczuciom, którymi możemy kogoś darzyć...

Chmurka | 2012-07-07
Na półkach: Wymiana, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 lipca 2012

"13 poprzeczna" to książka opowiadająca o trzech nastolatkach, które pewnego dnia połączył los. Zosia to przewodnicząca klasy i zarazem kujonica, która na każdą lekcję jest przygotowana. Właśnie przez jej ambicje oraz dobre stopnie nie ma przyjaciół. Rodzice lekarze oczekują od niej wzorowego zachowania oraz w przyszłości podjęcia się ich rodzinnego zawodu. Nieśmiała i mało odważna Zosia boi się powiedzieć rodzicom prawdy i robi wszystko to co jej każą. Drugą bohaterką jest Agata, która czuje się niezwykle pokrzywdzona przez los. W wypadku zginął jej ojciec. Matka obiecała jej, że nigdy nie zamieni go na kogoś innego. Los chciał inaczej i po dłuższym czasie mama Agaty znalazła drugiego mężczyznę swojego życia. Bogaty Gibon jest dla niej nie do zniesienia, tak samo jak ich syn, a jej brat Maciek. Dziewczyna nienawidzi matki za to, że wymieniła ojca na lepszy model. Swój ból stara się chować pod grubą warstwą czarnego ubioru i agresją wobec rówieśników. Natomiast życie Klaudii również ni...

Inka | 2011-08-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Czytając tą książkę zastanawiałam się skąd Małgorzata Gutowska-Adamczyk tak dobrze zna świat młodzieży i bez przeszkód potrafi się po nim poruszać. Dopiero mając wgląd w jej życiorys, który odczytałam na słynnek wikipedii, zrozumiałam, że przecież ta kobieta, która jest równocześnie pisarką, ma dwoje dzieci, męża i pewnie ogromną rodzinę, a na dodatek uczyła - przez jakiś czas - w szkole. Cóż więc dziwnego w tym, że autorka "13. poprzecznej" tak dobrze zna współczesną młodzież.

Jak wiadomo często popadamy w kłopoty, których wolelibyśmy uniknąć. A gdy jesteś skołowanym nastolatkiem, pełnym kompleksów i spraw na głowie, zdarza ci się to dosyć często. Chcesz zacząć od nowa, ale nie zawsze wychodzi... Po prostu nie możesz cofnąć tego, co zrobiłeś. Czas także biegnie do przodu. Nigdy nie zwalnia. Nigdy się nie cofa.

"13. poprzeczna" to mądra opowieść o nastolatkach i skierowana w szczególności do nich. W książce poruszane są codzienne sprawy i problemy, z którymi także i my się zmagami i...

kamyk576 | 2014-01-29

Jedna z ulubionych książek! Jak najbardziej polecam! :-)

My_books | 2014-09-26

Na początku- zaskakuje.
Potem- zdumiewa.
Gdzieś pomiędzy- rozśmiesza.
Na końcu- uświadamiasz sobie, że jest fajna.

Trzy dziewczyny z Anina + jeszcze jedna...
Pierwsza- Zośka, kujonka, to ta brązowa z okładki.
Druga- Agata, mroczna, to ta czarna z okładki.
Trzecia- Klaudia, flirciara, to ta blondyna z okładki.
No i jeszcze jedna: Magda, tajemnicza dziewczyna w śpiączce.

Co je wszystkie łączy, albo połączy? Co się jeszcze wydarzy w książce? Kim jest Dawid, Marcin, nowy nauczyciel i Patryk? Który chłopak pasuje charakterem do której dziewczyny?
Masa pytań, na które poznacie odpowiedzi tylko po przeczytaniu „13. Poprzecznej”!!!

Claudine | 2012-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2012

Książka 13 poprzeczna Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk jest rewelacyjną książka dla młodzieży młodszej, jak i może też tej starszej. Autorka opowiada o życiu trzech całkiem różnych nastolatkach, które uczęszczają do tej samej klasy. Każda z nich ma inny styl, charakter, problemy i sposób bycia. Mimo to, coś jednak złączy te trzy odmienne osobowości.

Agata to dziewczyna, która straciła chęć do życia. Ubiera się jedynie na czarno. Jednak jej ubiór świadczy o tym co trzyma głęboko w środku siebie. Kiedyś, gdy była jeszcze małą dziewczynką straciła tatę w wypadku, a jej mama obiecała, że nigdy Agata nie będzie mieć nowego tatusia. Zaufała matce, a ta znalazła jej nowego tatę. Chociaż była mała dobrze zapamiętała tą obietnicę, więc gdy mama kazała jej go pokochać zamknęła się w sobie i znienawidziła wszystko i wszystkich. Dzieci w tak młodym wieku wierzą, że ich tata jest niezastąpiony, a tu nagle matka chce by pokochali nowego. Ona przeżywała to bardzo. Powiedziała sobie, że ona nigdy nie...

Alicja | 2011-04-08
Przeczytana: 05 marca 2011

Bardzo fajna książka! Przedstawia trzy różne osobowości trzech dziewczyn: Agaty, Zosi i Klaudii.
Agata.
Lubi samotność, wkurzać innych oraz - można nawet powiedzieć, że kocha - ubierać się na czarno, wszystko czarne. Pomimo tego lubi też długo spać i być w swoim świecie, na przykład w czasie czytania kryminałów. Od pewnego czasu śni jej się pewna dziewczyna, która jest - jak to określiła - "ani żywa, ani martwa".
Zosia.
Klasowa prymuska, bardzo dobrze się uczy, dużo czyta, w domu spełnia podstawowe obowiązki, w tym także reguluje rachunki. Rodzice wybrali już dla niej przyszłość - ich córka ma zostać lekarzem tak jak i oni.Jednak nie wiedzą, że córka potajemnie spełnia swoje ukryte marzenie - aktorstwo i właśnie zapisała się do szkolnego kółka teatralnego.
Klaudia.
Uwodzicielska dziewczyna. Szkoła i nauka są dla niej na drugim planie. Lubi być otoczona chłopakami. Potocznym językiem mówiąc (trochę obraźliwym) jest puszczalska, czego nikt nie toleruje w jej najbliższym otoczeniu. Jej "...

Agata to dziewczyna, która ma dość życia. Ubiera się wyłącznie na czarno, jej ulubionym zajęciem jest denerwowanie nauczycieli. Nie ma przyjaciół. Czas spędza sama ze sobą. Jej matka nie ma już sposobów, by do niej dotrzeć. Nie znosi ojczyma, irytuje ją młodszy brat.

Klaudia pochodzi z biednej rodziny, nie ma ojca. Matki cały czas nie ma w domu. Przyjaźni się z Agnieszką. Chociaż... Przyjaźni to złe słowo. Raczej jest uważana za jej niewolnicę. Zdarza jej się coś ukraść, w ogóle nie przejmuje się ocenami.

No i Zosia. Zosia - dziecko ideał. Same piątki, zaplanowana kariera lekarska, spokojna. Jednak uznawana jest za kujona, rodzice mimo wszystko nie są z niej dumni a jej skrytym marzeniem jest występowanie w teatrze. Jest samotna, nie chce pozbawiać rodziców złudzeń, ale pragnie całkiem czegoś innego.

Jak takie dziewczyny mogły się zaprzyjaźnić? W końcu wszystkie są tak bardzo od siebie inne. Wszystko dzięki dziewczynie ze snów Agaty. Gdy okazuje się, że ona istnieje naprawdę, ich...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku