Nie tak miało być

Okładka książki Nie tak miało być Amy Lea
Okładka książki Nie tak miało być
Amy Lea Wydawnictwo: Wydawnictwo Young literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Woke Up Like This
Wydawnictwo Young
2024-04-24
2024-04-24
9788383219226
Natalia Laprus

Włączyłam audiobooka tylko po to, żeby coś ciekawego leciało w tle podczas robienia paznokci i wciągnęło mnie niesamowicie do samego końca. Bardzo przyjemna młodzieżówka, właściwie to miała wszystko czego bym wymagała od obyczajowej młodziezowki, obyczajowego romansu. Nie jest to na pewno coś co zostanie ze mną na długo, ale na pewno więcej niż liczyłam.

✨"𝑵𝒊𝒆 𝒕𝒂𝒌 𝒎𝒊𝒂ł𝒐 𝒃𝒚ć" 𝑨𝒎𝒚 𝑳𝒆𝒂

[współpraca reklamowa]

Recenzja:
"Nie tak miało być" to bardzo komfortowa młodzieżówka. Jest napisana w sposób lekki i przyjemny w odbiorze, przez co przeczytałam ją w kilka godzin. Fabuła jest dosyć wciągająca, mamy tutaj licealistów, którzy szykują się na bal maturalny, jednak w trakcie przygotowań coś poszło nie tak i dwójka głównych bohaterów przenosi się w czasie o 13 lat do przodu. Wkręciłam się w to i byłam ciekawa jak potoczą się losy bohaterów i czy uda im się wrócić spowrotem do aktualnych lat. Liczyłam może trochę na więcej enemies to lovers, bo taki motyw tutaj występuje, jednak jakoś mi on tutaj szybko zginął. Ogólnie czas spędzony z tą książką zaliczam jako mile spędzone chwile, świetnie się przy niej bawiłam, dlatego wam polecam!

✨"𝑵𝒊𝒆 𝒕𝒂𝒌 𝒎𝒊𝒂ł𝒐 𝒃𝒚ć" 𝑨𝒎𝒚 𝑳𝒆𝒂

[współpraca reklamowa]

Recenzja:

Bardzo mi się podobała. Zdecydowanie komfortowa i lekka młodzieżówka. Jedyna do czego się przyczepię to kategoria wiekowa, moim zdaniem powinna być około + 14 ale i tak jest świetna!

REWELACJA!

To była cudowna historia - podtrzymująca na duchu, zabawna, romantyczna, delikatna i urocza! Nawet łezka w oku mi się zakręciła.

Bohaterowie mają między sobą prawdziwą chemię, a motyw z filmu "Dziś 13, jutro 30" został tu bardzo fajnie przeniesiony. Bałam się, że będzie to takie 1:1 ale autorka wspaniale poradziła sobie ze własną interpretacją przeniesienia pary "wrogów" do przyszłości, w której są kochającym się narzeczeństwem.

Char i J.T. to nie są przerysowane ani sztampowe postacie. Ich reakcje są naturalne, a charaktery - nieidealne. Fajnie było poczytać coś tak naturalnego, ja przepadłam dla tej książki totalnie i polecam każdemu, to młodzieżówka z wyższej półki, z fabułą, która wciąga i postaciami, w których łatwo się zakochać.

(współpraca reklamowa z Wydawnictwem Young)

REWELACJA!

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest trafić do odwrotnego scenariusza „Powrotu do przyszłości”? Spadliście z drabiny na sali gimnastycznej, a gdy się obudziliście, byliście o trzynaście lat starsi i za tydzień mieliście mieć ślub ze swoim arcywrogiem? A może w wieku siedemnastu lat obcięliście grzywkę i jako trzydziestolatkowie gorzko tego żałowaliście?

Wszystko to (za wyjątkiem grzywki) spotkało głównych bohaterów „Nie tak miało być”. Jedna z kwietniowych świeżynek, książka od Amy Lei, wpadła i w moje łapki, a raczej słuchawki, bo całość odsłuchałam na BookBeat. Charlotte i J. T. nienawidzą się już od początku pierwszej klasy liceum, a teraz, na zakończenie ostatniego roku, muszą razem przygotować bal, który będzie wisienką na torcie ich licealnego życia. Problem jednak w tym, że mimo upływu lat, początkowej sympatii i pożyczania ołówków, teraz nie mogą wytrzymać w jednym pomieszczeniu, nie mówiąc już o współpracy. Kiedy jako jedyni z samorządu znajdują czas na udekorowanie sali gimnastycznej na imprezę, dzieje się coś niespodziewanego — Charlotte spada z drabiny i ląduje na J. T., ale gdy oboje odzyskują przytomność, leżą w łóżku, pół lub całkowicie nago, starsi o trzynaście lat i jako para, która za tydzień ma wziąć ze sobą ślub.

Podróż w czasie — szczególnie w przyszłość — brzmi bardzo obiecująco, trochę jak science fiction, ale w klimacie młodzieżowego romansu. Po przeczytaniu opisu poczułam przyciąganie — niezbyt mocne, bo, choć brzmiało to intrygująco, jakoś podświadomie czułam, jak zakończą się poszczególne wątki. Mimo to dałam książce szansę. Czy żałuję? Nie, nie i jeszcze raz nie!

Autorkę pragnę pochwalić przede wszystkim za sposób prowadzenia narracji — styl jest tak lekki, że skakałam po kolejnych zdaniach jak po trampolinie, nie orientując się, gdzie skończył się jeden rozdział, a zaczął następny (choć są one względnie krótkie, więc to może też sprawka ich objętości). Humor jest jak poranne słoneczko — na ogół dość neutralne, raczej niewzbudzające emocji, po których śmiałam się do rozpuku, ale momentami przygrzewało, kiedy na moje usta wypłynął szczery uśmiech rozbawienia. Ta pozycja jest przyjemna i prosta w odbiorze — nie dziwię, dlaczego została określona jako idealny następnik „Do wszystkich chłopców…”. Trzyma ten sam klimat, jest tak samo urocza i rozczulająca, nawet J. T. został przyrównany do Noah Centineo, który to grał w filmach Petera… Amy Lea nie boi się różnorakich nawiązań kulturowych, co dodaje jej książce charyzmy, sprawia, że w odróżnieniu „od tych wszystkich innych historii”, ona jest prawdziwa. No a przecież to niemożliwe… prawda?

Bohaterowie są przekochani — oczywiście nie powinnam ich tak określać, bo znajdzie się wśród nich kilka niecnych charakterów, którzy, chcąc lub też nie, podpisują się na mojej czarnej liście. Ale nie mogę ich nie wielbić, kiedy autorka przedstawia wszystkich tak odmiennie, nadaje każdej postaci kolorów i cech charakterystycznych. Mogłabym chociażby nie lubić Cassie za to, że ciągle nawala, ale nie potrafię, bo jest świetnie wykreowaną bohaterką. No i duży szacun za tę jogę, serio.

Nie będę ściemniać, że „Nie tak miało być” jest czymś oryginalnym, ale w schematyczności tej książki jest coś tak uroczego, że nie da się jej nie polubić. Jestem pewna, że nie tylko ja miałam swoje małe teorie, które szybko się potwierdziły. Ale trzeba też autorce oddać jedno — potrafiła zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie i posłodzić tam, gdzie tego chcieliśmy. Nic dodać, nic ująć.

Książka potrafiła rozbawić i zasmucić. Przeżywałam wszystko razem z bohaterami, ciesząc się na każdą ich wymianę zdań czy plot twist. Nie było idealnie, ale historia miała w sobie tę wyjątkowość — akcja toczyła się na przestrzeni kilku dni, a więc szybko. Równie szybko pokochałam tę książkę i na pewno szybko o niej nie zapomnę.

Ocena: 8/10
✿✿✿✿✿✿✿✿❀❀ w bukiecie

Wszystko to...

Jeśli szukacie czegoś lekkiego i przyjemnego, przy czym miło spędzicie czas, pośmiejecie się, ale i może momentami wzruszycie, to “Nie tak miało być” Amy Lei będzie idealnym wyborem. 😊

Wyobraźcie sobie taką sytuację: macie 17 lat, dekorujecie salę na najważniejszy bal w Waszym dotychczasowym życiu. Wszystko idzie super. Nagle, kiedy wieszacie dekoracje, będąc na wysokości, potykacie się i spadacie wprost na najbardziej znienawidzonego przez Was chłopaka. Co gorsze, oboje tracicie przytomność i… budzicie się 13 lat później, razem w łóżku i na dodatek za chwilę macie wziąć ślub! Co teraz, jak odzyskać utracone lata?

Jeśli motyw przewodni Was nie przekonał, to dodamy, że Charlotte i J.T. są przesympatyczni, a ich nienawiść do siebie jest bardziej słodka i urocza niż stricte negatywna. Na dodatek wspólne rozwiązywanie zagadki doprowadzi do wielu śmiesznych sytuacji, ale też pomoże zrozumieć lepiej siebie, swoje życie, a także pozmieniać priorytety. Naprawa zniszczonych rodzinnych relacji czy odbudowanie przyjaźni okażą się dużo ważniejsze…

“Nie tak miało być” jest zabawną i pouczającą historią godną poznania, na pewno miło spędzicie z nią czas.

„Nie tak miało być” to jedna z przyjemniejszych książek jakie miałam okazję przeczytać w tym roku. Choć nie jest kto książka, którą pokochałam od pierwszej strony, w miarę jak zaczęła się rozkręcać jej treść, bardzo mi się podobała. Obudziła we mnie wiele pozytywnych wspomnień związanych z ostatnią klasą szkoły średniej i dobrze bawiłam się ją czytając. Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ jej opis bardzo mnie zainteresował.

Główną bohaterką książki jest siedemnastoletnia Charlotte, która wraz ze swoim znienawidzonym kolegą J.T. zajmuje się organizacją balu maturalnego. W czasie dekorowania sali, Charlotte spada z drabiny i ulega wypadkowi, który przenosi ją w czasie o trzynaści lat. Kiedy się budzi jest rok 2037 i odkrywa że nie jest tam sama. Trafiła razem z J.T i jak się okazuje mieszkają razem oraz planują ślub. Oboje zadają sobie pytanie co wydarzyło się przez trzynaście lat, których żadne z nich nie pamięta.

Tak jak wspomniałam wcześniej, książka bardzo mi się podobała. Była jedną z bardziej komfortowych i przyjemnych jakie udało mi się przeczytać w tym roku. Świetnie się na niej bawiłam, choć fabuła była przewidywalna (ale to nie odejmuje jej uroku). Sam motyw podróży w czasie był ciekawy i intrygujący, a relacja między bohaterami burzliwa. Kto by pomyślał, że ta dwójka nieznoszących się bohaterów mogłaby trzynaście lat później żyć razem, tworzyć szczęśliwą parę planować ślub? To dowodzi, że życie pisze różne scenariusze i nikt nie jest gotowy na to, co wydarzy się w przyszłości.

Na ostatnich stronach książki bardzo się wzruszyłam i uroniłam kilka łez.
Bardzo szybko się ją czyta, choć na początku miałam problem z wciągnięciem się w fabułę, ponieważ początek mi się dłużył, ale później naprawdę się w zaangażowałam. Trzymała nas w napięciu, choć była przewidywalna. Styl pisania autorki był przyjemny i prosty. Po jej przeczytaniu miałam wiele przemyśleń i długo nie umiałam zapomnieć jej finału. Jedyna moja uwaga jest taka, że bardziej skierowałabym tę książkę do czytelników 13/14 + niż 12+, ponieważ było trochę przekleństw i wulgarnych zwrotów. Ale to wcale nie ujmuje tej książce. Wyraźnie widać w niej dobrze opisane problemy, z którymi zmagają się nastolatkowie, którzy są jedną nogą w dorosłym świecie.

Polecam tę książkę każdemu, kto lubi wątek enemies to lovers, motyw podróży w czasie i ostatniej klasy liceum. Bardzo ciekawa i wartościująca książki i zapewniam Was, że będziecie się na niej dobrze bawić.

Jest to pozycja, która zachęciła mnie do siebie tym, że to rom com, z bobem starych filmów.

💕 Bardzo liczyłam na dobrze rozwinięty wątek przeniesienia się w czasie, natomiast brakowało mi jego rozwinięcia, był mega uroczy, przyjemny, natomiast czegoś tu brakło.

💕 Bohaterowie byli dla mnie trochę bez wyrazu, brakowało mi poznania ich bliżej, bo mam wrażenie, że mieli po dwie cechy na krzyż.

💕 Wątek romantyczny był naprawdę uroczy i bardzo kibicowałam bohaterom, natomiast wiem, że nie zostaną ze mną na dłużej.

💕 Natomiast historia oddaje bardzo dobrze życie i problemy nastolatków, więc sądzę, że po za słodkim romansem, niektórzy znajdą tu coś swojego w tej pozycji. Natomiast momentami czułam, że niektóre rzeczy były przedramatyzowane.

[Współpraca reklamowa]

🎀Nie tak miało być • Amy Lea🎀

-Z niewiadomych powodów wszyscy cię kochają.
-Wszyscy oprócz ciebie. - Udaje zmieszanie, wgapiając się w swoją tackę.

🎀 Dzisiaj przychodzę do was z jedną z najnowszych premier od wydawnictwa young. Świetna młodzieżówka, z bardzo ciekawą, wciągającą oraz oryginalną fabułą.

🎀 Główna bohaterka ma za zadanie zorganizować szkolny bal, jednak zdarza się wypadek i podczas dekorowania sali spada z drabiny… Budzi się o 13 lat starsza w łóżku, lężąc koło swojego największego wroga.

🎀 Książka mnie ogromnie zainteresowała po opsie, ale także przez wątki takie jak na przykład enemies to lovers. Akcja rozwija się w umiarkowanym tempie, odpowiednim dla czytelnika a styl pisania autorki jest bardzo przyjemny i zrozumiały, idealny dla młodszych osób.

🎀 Bohaterowie całkiem okej, jednak nie przywiązałam się do nich🤷‍♀️ Mam lekkie zastrzeżenia do wieku sugerowanego, bo momentami odnosiłam wrażenie, że książka jest bardziej 14+ niż 12+, ale to tylko moje opinia, nie jestem ekspertem.

🎀 Podsumowując książka godna polecania, szybko się czyta i nie ma jakiś głębszych przemyśleń, więc jak najbardziej jest lekką młodzieżówką!!

⭐️⭐️⭐️⭐️,5/5

[ współpraca reklamowa ]

🎀Nie tak miało być • Amy Lea🎀

-Z niewiadomych powodów wszyscy cię kochają.
-Wszyscy oprócz ciebie. - Udaje zmieszanie, wgapiając się w swoją tackę.

🎀 Główna bohaterka ma za zadanie zorganizować szkolny bal, jednak...

Ta historia to fascynująca podróż przez czas, gdzie los splata losy dwóch nienawidzących się osób (czy na pewno?) w niespodziewany sposób. Pierwszy raz mam styczność z książką o takim wątku, ale na pewno nie ostatni. Autorka mistrzowsko wplata wątki emocjonalne, które skłaniają do refleksji nad własnymi wyborami i konsekwencjami oraz problemami rodzinnymi. Świetnie wykreowane postacie oraz wartka akcja sprawiają, że książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Polubiłam Char jak i T.J., oboje wydają się tak różni, co sprawia, że powiedzenie „przeciwieństwa się przyciągają” brzmi realnie. Nie mogłam się doczekać, aż Char zauważy podłe zachowanie Kattie i w końcu się jej postawi. Mamy też zgrabny balans pomiędzy momentami wzruszenia a dawką humoru.

• Młodzieżowe
  • Młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Nie tak miało być