Przepowiednia Dżokera

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książki Dla Moich Dzieci". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
7,56 (557 ocen i 35 opinii)
tłumaczenie
Iwona Zimnicka
Kabalmysteriet
83-86821-11-6
BethLuisNion

Inne wydania

Podczas podróży z ojcem dwunastoletni Hans Thomas daje się wplątać w przedziwną historię. Jedząc bułeczkę od dorfskiego piekarza, łamie prawie ząb na zapieczonej w niej książeczce, która jest tak maleńka, że nie można odczytać liter bez użycia lupy. Hans Tomas ma odpowiednią lupę. Ale zaraz, zaraz... Przecież dostał ją od pewnego karzełka, dzień wcześniej niż bułeczkę z książeczką od pewnego piekarza z Dorfu! Karzełek rzekł wówczas: Gdy tylko cię ujrzałem, zaraz zrozumiałem, że w podróży może ci się przydać lupa. Czy jest to spisek? Czy to sen? Czy też początek niezwykłej przygody z baśnią, której Hans Thomas nie zapomni nawet wtedy, kiedy będzie dorosły? Dlaczego po wielu latach kwituje on europejską podróż słowami: "Słyszałem, że można utonąć w zbyt dużej sukience, ale nie wiedziałem, że można utonąć w baśni. Dzisiaj dobrze wiem, że wszyscy powinni się tego wystrzegać"? Obecność cudów, mimo grozy, filozofia dla dzieci i dorosłych, a także wspaniałe poczucie humoru, to zalety wszystkich książek Josteina Gaardera. Jednak w "Przepowiedni Dżokera" pojawiają się ze szczególną, magiczną siłą. Uhonorowana w grudniu 1996 r. przez polską sekcję IBBY Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka, w 2003 r. weszła do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży, stając się jedną z najważniejszych pozycji literackich Europy.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & CO, 1996

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Nie zmienił się tylko blond
  • Kalinowe serce
  • W krainie kolibrów
  • Słowa pamięci
  • Pogromca lwów
  • Elementarz współczesny
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

Elementarz współczesny
Anna Boboryk

8 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Artystyczna | 2014-06-21

To była moja lektura na olimpiadę, więc musiałam ją przeczytać kilka razy i nie mam w związku z tym miłych wspomnień. Hans Thomas i jego ojciec alkoholik podróżują do Grecji , aby odnaleźć żonę i matkę. Dwunastoletni chłopiec musi zachować w tajemnicy spotkanie z dziwnym człowieczkiem i fascynującą historię rodzinną, którą właśnie poznał... Książka posiada elementy fantastyczne i nawiązanie do pasjansa. Mogę polecić osobom lubiącym wątki ,,karciane'' ;)

Yuuki | 2013-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2013

To moje czwarte spotkanie z tym autorem. Tym razem sięgnęłam po "Przepowiednię Dżokera" pozycję z niezwykłą okładką i niepokojącym tytułem. Jak zawsze przepełniona prawdami o świecie i filozoficznymi myślami. Możemy ją porównać z poprzednią książką od tego autora jaką czytałam "W zwierciadle, niejasno". Była naprawdę piękna, ale gubiłam się w tych wszystkich przesłaniach, po przeczytaniu jakiegoś fragmentu nie potrafiłam sobie przypomnieć jaką prawdę chciała mi przekazać. Tu jest całkiem inaczej, wszystko jest poukładane i wytłumaczone w dobry sposób. Po skończeniu pozostaje pewien niedosyt, ta opowieść zostaje w głowie razem ze swoją mądrością. Polecam wszystkim!

Silence | 2015-03-31
Przeczytana: październik 2013

Druga książka Gaardera jaką przeczytałam. Niesamowita, choć nie jestem z nią związana aż tak jak ze "Światem Zofii". Bardzo podoba mi się w niej pewna zawiłość, przez którą powoli przestajemy się orientować w jakich jesteśmy czasach i w czyją skórę właśnie wchodzimy. Nie jest to wcale minusem powieści! Autor ponownie pokazuje nam zawiłość świata i nas samych jako ludzi. Pokazuje nam czas, który biegnie, ciągle pędzi, nie zatrzymując się i nie czekając na nas, choć błagalnie wyciągamy ręce w jego stronę.

Dodekafonia | 2015-04-26
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Chcę przedstawić Wam dzisiaj książkę, z której recenzją nie potrafiłam dojść do ładu. Robiąc sobie notatki i zastanawiając się nad sensem tej powieści ciągle dostrzegałam coś nowego, ważnego i nawet oczywiste rzeczy po pewnym czasie zmieniały swoją barwę.
Dwunastoletni Hans Thomas wyrusza wraz z ojczulkiem w podróż do Aten,aby odszukać swoją matkę, która osiem lat wcześniej odeszła, by siebie odnaleźć…

Jest to dość ciekawy duet współtowarzyszy. Ojciec jest bowiem filozofem, który nie wylewa za kołnierz, a jego pasją jest zbieranie Dżokerów z talii kart. Natomiast Hans Thomas skrywa pewną tajemnicę, której sam jeszcze nie jest świadomy. A nakierowuje go na nią pewien napotkany karzeł. Podarowuje on chłopcu dziwną lupę, a piekarz, podczas kolejnego postoju, częstuje go bułeczkami z zastrzeżeniem, że największą ma zjeść sam.

I tak rozpoczyna się druga warstwa tej książki – historia opisana w książeczce, która została ukryta w bułce.
Odtąd dwie opowieści...

Elya | 2013-08-11

To po prostu piękna baśń, dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Chwilami realistyczna, często świat rzeczywisty mija się z fantastyką. Historia z bułeczkowej książeczki jest zaskakująco prawdziwa, a podróż Hansa Thomasa i Ojczulka kończy się wspaniałym happy end'em. Prawdy zawarte w tej powieści są tak oczywiste i tak trudne do zrozumienia. To naprawdę wspaniała filozoficzna książka, jak wszystkie Josteina Gaardera. Trochę przypomina fenomen "Małego Księcia", tylko jest dłuższa i nieco bardziej do czytania niż podziwiania. Od teraz będę uważnie rozglądała się za Dżokerem.

Mamerkus | 2013-09-20
Przeczytana: 20 września 2013

W normalnych okolicznościach powieść zupełnie nie z mojej bajki, przeczytana wyłącznie z uwagi na uczestnictwo w pewnym klubie książki. Warunkiem udziału w klubie jest czytanie bez szemrania wyznaczonej pozycji raz na miesiąc, stąd się zmusiłem. No i w sumie nie było tak źle. Dużo mądrości w stylu Paulo Coelho i mniej lub bardziej błyskotliwego filozofowania, niemniej "Przepowiednia Dżokera" to powieść zupełne niezła pod względem konceptualnym. Lubię takie rzeczy, gruntownie przemyślane, zapięte od a do z, konsekwentne i w pewien sposób oryginalne. Do tego fabuła jest wciągająca, koncept (rola jednostek-dżokerów w społeczeństwie, jako dostrzegających więcej niż inni), chociaż bez większych rewelacji. Czytało się całkiem nieźle. Na zdecydowany minus motywy ucieczki matki od rodziny (słabe to było, matka znika, porzuca wręcz męża i syna, nie kontaktuje się z nimi, oni jada do niej po iks latach, ona ich widzi i ni z tego ni z owego wraca do nich, rzucając znienacka dotychczasowe...

MadameShepard | 2014-03-19

Baśń współczesna. Niezwykle ambitna literacko opowieść. Pomimo tego, że język jest prosty i łatwo zrozumiały, to ze względu na tematykę, rzecz raczej dla młodzieży, niż dla dzieci. Straszliwie zakręcona historia z klarownym zakńczeniem. Nowatorska, urzekająca, dająca do myślenia... po prostu obowiązkowa lektura dla dzieci, którym mądrzy rodzice polecają książki.

Sirocco | 2010-06-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Lektura obowiązkowa każdego marzyciela ;)

Lubięfantastykę | 2013-10-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Lektury
Przeczytana: 15 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka była moją lekturą szkolną i muszę przyznać, że opłacało się ją przeczytać. Okładka jest ładna, a zawartość wspaniała!
Jest tam DUŻŻŻO filozofii, a tajemnica, którą odkrywa Hans Thomas- 12 letni chłopiec, jest interesująca, przez co bardzo chciałam poznać zakończenie i prawdę.
Lekturę szybko się czyta, a pochyła czcionka co drugi rozdział wcale w tym nie przeszkadza.
Podoba mi się sposób numerowania rozdziałów. Jeden rozdział odpowiada jednej karcie w talii + dżoker.
To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem i mam nadzieję nie ostatnie.

Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom!

Ryjek | 2010-10-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Do sięgnięcia po "Przepowiednię..." skłoniło mnie nazwisko autora i po jej przeczytaniu Gaarder jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Historia jest świetna, utrzymana trochę w baśniowej konwencji, ale ma naprawdę klimat małego austriackiego miasteczka. Niezwykle plastyczne opisy, ciekawie skonstruowany główny bohater i te niby proste, ale bardzo odkrywcze rozważania filozoficzne sprawiają, że książkę czyta się naprawdę jednym tchem. Jest tu "zwykła" fabuła, mamy więc do czynienia z książką akcji, nie tylko filozoficznym traktatem, ale można stąd wyczytać bardzo wiele.

Mnie osobiście utkwił w głowie wpływ przypadku na nasze życie. W książce było coś takiego: "Każdy z nas ma dwóch dziadków, czterech pradziadków, ośmiu prapradziadków, szesnastu praprapradziadków itd. Im dalej w głąb, tym większa liczba i nagle okazuje się, że każdy z nas ma niewyobrażalnie wielu przodków. Naszym pra, pra kule śmigały obok głów i wystarczyłoby, żeby jedna z nich dosięgnęła naszego pra,pra zanim...