Lubimyczytać.pl to:

83-86821-11-6
typ
papier
Beth Luis-Nion
7.58 (475 ocen i 31 opinii)

Opis książki

Podczas podróży z ojcem dwunastoletni Hans Thomas daje się wplątać w przedziwną historię. Jedząc bułeczkę od dorfskiego piekarza, łamie prawie ząb na zapieczonej w niej książeczce, która jest tak maleńka, że nie można odczytać liter bez użycia lupy. Hans Tomas ma odpowiednią lupę. Ale zaraz, zaraz... Przecież dostał ją od pewnego karzełka, dzień wcześniej niż bułeczkę z książeczką od pewnego piekarza z Dorfu! Karzełek rzekł wówczas: Gdy tylko cię ujrzałem, zaraz zrozumiałem, że w podróży może ci się przydać lupa. Czy jest to spisek? Czy to sen? Czy też początek niezwykłej przygody z baśnią, której Hans Thomas nie zapomni nawet wtedy, kiedy będzie dorosły? Dlaczego po wielu latach kwituje on europejską podróż słowami: "Słyszałem, że można utonąć w zbyt dużej sukience, ale nie wiedziałem, że można utonąć w baśni. Dzisiaj dobrze wiem, że wszyscy powinni się tego wystrzegać"? Obecność cudów, mimo grozy, filozofia dla dzieci i dorosłych, a także wspaniałe poczucie humoru, to zalety wszystkich książek Josteina Gaardera. Jednak w "Przepowiedni Dżokera" pojawiają się ze szczególną, magiczną siłą. Uhonorowana w grudniu 1996 r. przez polską sekcję IBBY Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka, w 2003 r. weszła do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży, stając się jedną z najważniejszych pozycji literackich Europy.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & CO, 1996

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Yuuki | 2013-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2013

To moje czwarte spotkanie z tym autorem. Tym razem sięgnęłam po "Przepowiednię Dżokera" pozycję z niezwykłą okładką i niepokojącym tytułem. Jak zawsze przepełniona prawdami o świecie i filozoficznymi myślami. Możemy ją porównać z poprzednią książką od tego autora jaką czytałam "W zwierciadle, niejasno". Była naprawdę piękna, ale gubiłam się w tych wszystkich przesłaniach, po przeczytaniu jakiegoś fragmentu nie potrafiłam sobie przypomnieć jaką prawdę chciała mi przekazać. Tu jest całkiem inaczej, wszystko jest poukładane i wytłumaczone w dobry sposób. Po skończeniu pozostaje pewien niedosyt, ta opowieść zostaje w głowie razem ze swoją mądrością. Polecam wszystkim!

MadameShepard | 2014-03-19

Baśń współczesna. Niezwykle ambitna literacko opowieść. Pomimo tego, że język jest prosty i łatwo zrozumiały, to ze względu na tematykę, rzecz raczej dla młodzieży, niż dla dzieci. Straszliwie zakręcona historia z klarownym zakńczeniem. Nowatorska, urzekająca, dająca do myślenia... po prostu obowiązkowa lektura dla dzieci, którym mądrzy rodzice polecają książki.

Sirocco | 2010-06-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Lektura obowiązkowa każdego marzyciela ;)

Mamerkus | 2013-09-20
Przeczytana: 20 września 2013

W normalnych okolicznościach powieść zupełnie nie z mojej bajki, przeczytana wyłącznie z uwagi na uczestnictwo w pewnym klubie książki. Warunkiem udziału w klubie jest czytanie bez szemrania wyznaczonej pozycji raz na miesiąc, stąd się zmusiłem. No i w sumie nie było tak źle. Dużo mądrości w stylu Paulo Coelho i mniej lub bardziej błyskotliwego filozofowania, niemniej "Przepowiednia Dżokera" to powieść zupełne niezła pod względem konceptualnym. Lubię takie rzeczy, gruntownie przemyślane, zapięte od a do z, konsekwentne i w pewien sposób oryginalne. Do tego fabuła jest wciągająca, koncept (rola jednostek-dżokerów w społeczeństwie, jako dostrzegających więcej niż inni), chociaż bez większych rewelacji. Czytało się całkiem nieźle. Na zdecydowany minus motywy ucieczki matki od rodziny (słabe to było, matka znika, porzuca wręcz męża i syna, nie kontaktuje się z nimi, oni jada do niej po iks latach, ona ich widzi i ni z tego ni z owego wraca do nich, rzucając znienacka dotychczasowe zajęcie;...

Elya | 2013-08-11

To po prostu piękna baśń, dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Chwilami realistyczna, często świat rzeczywisty mija się z fantastyką. Historia z bułeczkowej książeczki jest zaskakująco prawdziwa, a podróż Hansa Thomasa i Ojczulka kończy się wspaniałym happy end'em. Prawdy zawarte w tej powieści są tak oczywiste i tak trudne do zrozumienia. To naprawdę wspaniała filozoficzna książka, jak wszystkie Josteina Gaardera. Trochę przypomina fenomen "Małego Księcia", tylko jest dłuższa i nieco bardziej do czytania niż podziwiania. Od teraz będę uważnie rozglądała się za Dżokerem.

Ervisha | 2010-10-26

Książka, której fragmenty umieszczone w "Szach Macie" często mylone są z "Mają". Łączy je Dżoker. Dżoker wie wszystko. Jest bystry i dociekliwy. Nie da się go oszukać tak jak inne karty. "Przepowiednia Dżokera" oczywiście pod względem fabuły różni się od "Mai". Dwunastoletni Hans Thomas wraz ze swoim ojczulkiem wyrusza z Norwegii do Grecji w poszukiwaniu mamy. W drodze ojczulek opowiada Hansowi różne filozoficzne historie. Chłopiec podziwia ojca, podkreśla, że powinien być filozofem, często nazywa go "dżokerem" (co nie jest wcale nieuzasadnione. Ale czy to uzasadnienie jest przypadkiem?). Podczas jednego z postojów do Hansa Thomasa podchodzi karzeł i wręcza mu malutką lupę. Chłopiec jest zdziwiony, ale oczywiście zatrzmuje prezent. Na kolejnym dłuższym przystanku Hans zwiedza miasteczko, w któym mają z ojcem przenocować. Dociera do piekarni. Na wystawie spostrzega akwarium ze złotymi rybkami. Ogląda je przez lupę i w ściance kuli dostrzega wyszczerbienie, które idealnie pasuje do tego...

Ryjek | 2010-10-08
Przeczytana: 2009 rok

Do sięgnięcia po "Przepowiednię..." skłoniło mnie nazwisko autora i po jej przeczytaniu Gaarder jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Historia jest świetna, utrzymana trochę w baśniowej konwencji, ale ma naprawdę klimat małego austriackiego miasteczka. Niezwykle plastyczne opisy, ciekawie skonstruowany główny bohater i te niby proste, ale bardzo odkrywcze rozważania filozoficzne sprawiają, że książkę czyta się naprawdę jednym tchem. Jest tu "zwykła" fabuła, mamy więc do czynienia z książką akcji, nie tylko filozoficznym traktatem, ale można stąd wyczytać bardzo wiele.

Mnie osobiście utkwił w głowie wpływ przypadku na nasze życie. W książce było coś takiego: "Każdy z nas ma dwóch dziadków, czterech pradziadków, ośmiu prapradziadków, szesnastu praprapradziadków itd. Im dalej w głąb, tym większa liczba i nagle okazuje się, że każdy z nas ma niewyobrażalnie wielu przodków. Naszym pra, pra kule śmigały obok głów i wystarczyłoby, żeby jedna z nich dosięgnęła naszego pra,pra zanim po...

Lubięfantastykę | 2013-10-16
Na półkach: Lektury, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka była moją lekturą szkolną i muszę przyznać, że opłacało się ją przeczytać. Okładka jest ładna, a zawartość wspaniała!
Jest tam DUŻŻŻO filozofii, a tajemnica, którą odkrywa Hans Thomas- 12 letni chłopiec, jest interesująca, przez co bardzo chciałam poznać zakończenie i prawdę.
Lekturę szybko się czyta, a pochyła czcionka co drugi rozdział wcale w tym nie przeszkadza.
Podoba mi się sposób numerowania rozdziałów. Jeden rozdział odpowiada jednej karcie w talii + dżoker.
To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem i mam nadzieję nie ostatnie.

Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom!

Izak | 2013-01-31

Ach, wspaniała książka :) Wróciłam do niej po bardzo wielu latach i może to właśnie na dobre mi wyszło. Pamiętam, że dostałam ją od taty kiedy byłam jakoś pod koniec podstawówki. Książka bardzo mnie oczarowała. Kto mógłby wymyśleć sobie za towarzystwo talie kart?! O i ta lupa! Jakże bardzo chciałam posiadać taki mały przedmiot wraz z bułeczkową książeczką. Jedno w tym wszystkim nie pasowało. Wtedy nie potrafiłam zrozumieć całego sensu tejże książki. Zgłębić tej tajemnicy.
To, aż dziwne, że akurat teraz w wieku lat 20 ( chociaz trudno nazwać to jakoś dojrzałym wiekiem) zabrałam sie ponownie do tej książki.
I muszę stwierdzić, że parę lekcji filozofii w liceum i ociupinę doświadczenia życiowego pomogło mi w pełni dostrzec piękno tej książki.
"Oto zrozumiałem nagle, że ludzie na Ziemi są równie nieświadomi jak karły na czarodziejskiej wyspie"
W tych paru słowach mieści się całe smutne piękno tej powieści. Dobrze, że chociaż autor jest świadomym Dżokerem :)

Gorąco polecam przeczyt...

Roślina | 2010-07-20
Przeczytana: sierpień 2009

Na początku myślałam, że nic szczególnego nie przeczytam, lecz się tym naszczęście nie przejęłam, bo później radykalnie zmieniłam zdanie, gdy tylko przyzwyczaiłam się do tego języka przeznaczonego dla młodych czytelników i z podziwem uznałam, że układ opowiastek to prawdziwy majstersztyk. Czuć było niezwykłą przygodę, która sięgała daleko wstecz, a jaką niemal można było odczuć, tak dobrze ją opisano, plastycznie i bez nadmiaru opisów. Może filozofii zawarto w niej stosunkowo mało, ale ta cała baśniowa akcja mnie oczarowała. Wszystko takie idealnie przemyślane.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto