Córka Czarownic

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
1 334
Ag2S

Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin —tak pisze krytyka o tej niezwykle poczytnej baśni fantasy o oryginalnej fabule i skomplikowanej dramaturgii. Tytułowa córka Czarownic to potomkini królewskiego rodu, przygotowywana od dzieciństwa po wiek dojrzały przez pięć Czarownic do trudnej sztuki uwolnienia kraju z rąk Najeźdźców i do rządzenia.
Będąc doskonałą lekturą dla czytelników w każdym wieku, jest równocześnie niezwykle ambitnym utworem w swoim gatunku. Wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena, znalazła się wśród najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Arek | 2016-04-24
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Córka Czarownic jest piątą z kolei powieścią Pani Terakowskiej jaką przeczytałem. Jest także pierwszą jej książką która mnie rozczarowała.

Akcja powieści opiera się na poznawaniu przez dziewczynę arkanów magii i nauki historii bajecznego, wspaniałego kraju. Krainy potężnej, rządzonej przez mądrych i dobrych królów. Kraina jest jednak łakomym kąskiem dla małych koczowniczych państewek, które się jednoczą gdy dowiadują się że kraina mlekiem i miodem płynąca, niszczy i zakopuje swój oręż. Najeźdźcy podbijają wielkie królestwo, mordując jedną trzecią obywateli.
Wróćmy do dziewczynki, czarownice uczą jej dobroczynnej magii. Uzdrawiania, czytania w myślach, poznawania przyszłości z ruchu gwiazd, transmutacji. Uczą także poznawania natury zwierząt i ludzi, przez co dziewczynka ma się stać osobą dobrą i mieć moc zmienić straszny los swych rodaków. Ma ich wyzwolić spod panowania okrótnych ciemiężców.

Akcja wydaje się być ciekawa. Jednak moim skromnym zdaniem w powieści za mało...

Meggie | 2014-04-23

Baśniowa opowieść o dorastaniu, nadziei i wartościach w życiu człowieka. Książka skłaniająca do refleksji i jednocześnie przenosząca czytelnika do ciekawego świata pełnego magii, ale także okrucieństwa.
Ocena: 85/100

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

Aria | 2010-08-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :)

Żadna książka nie poruszyła mnie tak bardzo, jak ta. Być może dla tego, że po raz pierwszy napotkałam postać literacką, w której zobaczyłam swoje odbicie. Książki są lustrami...

Twórczość Doroty Terakowskiej odkryłam pod koniec gimnazjum i jednym tchem przeczytałam wszystkie jej książki. Wszystkie... Tak mi się zdawało.

Na „Córkę Czarownic" natknęłam się zupełnym przypadkiem, szukając „Tam gdzie spadają anioły". Przez chwilę stałam w księgarni, nie mogąc uwierzyć własnym oczom. Ale już za moment popędziła z radością do kasy (i muszę powiedzieć, że dzięki znalezieniu tej książki, odkryłam istnienie jeszcze jednej autorstwa Terakowskiej, której nie przeczytałam).

W ten sposób „Córka Czarownic" trafiła na moją półkę i długo na niej leżała. A ja patrzyłam na nią, delektując się faktem, że mam książkę ukochanej pisarki, którą jeszcze nie czytałam. Ale wszystko kiedyś się kończy, skończyła się także i moja kontemplacja, a zaczęło się czytanie...

Otwierając książkę na pierwszej...

kajsa | 2012-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2012

Twórczość Doroty Terakowskiej jest mi znana i bliska. Do tej pory nie przeczytałam tylko "Córki czarownic". Nie jestem miłośniczką literatury fantasy i może to było powodem.
Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. Nieprzypadkowo zaś jestem pod jej wrażeniem. Historia Luelle to piękna metafora ludzkiego życia pokazująca ,jak ważne są w nim wolność,akceptacja inności i po prostu miłość.

Muszę przyznać, że książka zrobiła na mnie wrażenie.

Na przełomie szkoły podstawowej i gimnazjum zaczytywałam się w twórczości Doroty Terakowskiej. Żadna z jej powieści nie zauroczyła mnie tak bardzo jak "Córka czarownic".

Piękna historia o dorastaniu, pokonywaniu własnych barier i niedoskonałości. Dostrzec tu można również klasyczną walkę dobra ze złem i motyw przemiany.

Jest to bardzo wartościowa powieść - jedna z moich ukochanych powieści dzieciństwa, które przeczytałam później po raz drugi, aby się przekonać, że to co czytałam jako dziewczynka, było złudzeniem - było jakby inną wersją tej samej książki.

Dla dzieci będzie to piękna powieść o samotnej dziewczynce, wychowywanej przez czarownice, która przemierza podbity kraj i uczy się, aby któregoś dnia wyzwolić swój naród z niewoli.

Kiedy czyta się tę powieść po raz drugi - widać te wszystkie aluzje do historii Polski, rozbitej pod władzą trzech zaborców. Zauważa się wszystkie pytania filozoficzne, np. jakie cechy charakteru powinien posiadać wielki przywódca? czy można takiego człowieka-przywódcę wychować? wreszcie pięknie opowiada o dwoistej naturze człowieka, skorego równocześnie i w takim samym stopniu do odwagi i tchórzostwa, dobra i zła.

Po raz drugi, przeczytałam zatem inną książkę. Coś takiego zdarzyło mi się tylko z "Małym Księciem":)

Annalynne | 2011-01-28

Jedna z wielu książek naszej polskiej pisarki – Doroty Terakowskiej. Fantastyka, jak i większość jej dzieł. Muszę przyznać, że czytałam ją jednym tchem, spędzając nad nią cały dzień i nie czując upływu czasu. Jest to książka, która pokazuje, jak odkrywać siebie. Główną bohaterką Córki czarownic jest początkowo Dziecko, które z czasem poznaje swoje imię. Pełna tajemniczości, utrzymuje czytelnika w napięciu. Nasze Dziecko przeżywa kolejne przygody, poznając nowych ludzi. Co jednak ma począć, skoro jest małym, niedoświadczonym człowiekiem, który żyje, nie wiedząc kim jest, skąd jest i co robi? Dziecko przez siedem lat wychowuje czarownica, która miała za zadanie przedstawić podopiecznej królestwo.

Mimo że cała książka jest pełna magii, zawiera wiele mądrości życiowych. Pokazuje, jaki powinien być człowiek i na jakie „choroby” jest najbardziej podobny. Dziecko przechodząc z rąk do rąk zyskuje nowe miana. Dziecko, dziewczynka, panienka, dziewczyna… aż wreszcie poznała swoje imię –...

Patrycja Perzyna | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Ja, ta co nie lubi "bajek"... kocham ją... znalazła się w moich dłoniach wtedy kiedy była mi potrzebna..
Zadajemy sobie czasem pytania "chcę czy nie chcę, powinnam chcieć czy nie powinnam, czy dobrze zrobię gdy wybiorę tę a nie inną drogę i odpowiedzi albo brak albo dwie (sprzeczne) cisną nam się do głowy. Mam teraz tak.. trochę trudnych życiowych wyborów.. I ona.. dała mi kilka podpowiedzi.. przyniosła mi ukojenie..

Meredith | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014

"Córka czarownic" była po prostu świetna. Nadzieja tych wszystkich ludzi, jaką dawała im Pieśń Jedyna, była wyczuwalna na kilometr... Książka była fajnie dopracowana i bardzo podobała mi się postać Luelle, i jej końcowa przemiana.

10. rocznica śmierci Doroty Terakowskiej

4 stycznia mija 10 lat od śmierci Doroty Terakowskiej, znakomitej pisarki, której książki pokochało już kilka pokoleń czytelników. Do najpopularniejszych tytułów należą "Tam, gdzie spadają anioły", "Poczwarka", "Ono" i "Córka czarownic".