Córka Czarownic

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
A--

W lesie, z dala od ludzi, pod mądrą opieką czarownic dorasta złotowłosa dziewczynka. Choć pochłania magiczne księgi, uczy się czytać w myślach i rozmawiać z gwiazdami, nie przypuszcza nawet, jaki cel ma jej nauka i pełna niebezpieczeństw wędrówka po czterech stronach Wielkiego Królestwa. Przed wiekami jej kraj najechali okrutni barbarzyńcy. Według słów tajemniczej Pieśni, teraz po siedmiuset...

Według słów tajemniczej Pieśni, teraz po siedmiuset siedemdziesięciu latach zbliża się koniec ich panowania. Czy na tronie zasiądzie wreszcie sprawiedliwy władca. Czy Luelle dorośnie, by spełnić przeznaczenie?

Mollinka_90 | 2018-06-08

"Córka Czarownic" to jedna z nielicznych powieści fantastycznych dla młodzieży, które kiedyś przeczytałam i oceniłam wysoko. Nie przepadam za fantastyką, smokami, magią i czarami - i będąc dzieckiem też niezbyt mnie te klimaty w literaturze pociągały. Pamiętam, że w szkolnej bibliotece skusiła mnie kolorystyka okładki. Kiedy książkę przyniosłam do domu, przeczytałam parę stron i odniosłam do wypożyczalni. Jednak kilka lat później zrobiłam do niej drugie podejście i okazało się, że lektura była interesująca i pełna prostych, mądrych życiowych prawd.

Akcja dzieje się w fikcyjnej krainie, którą kiedyś rządzili dobrzy i mądrzy władcy. Obecnie krainie zagrażają najeźdźcy. Pięć czarownic przygotowuje dorastającą bezimienną Dziewczynkę do ważnej roli, jednak nie mówią jej, czym będzie się w przyszłości zajmować. Musi poznać dobro i zło oraz nauczyć się wszystkiego, co może się jej później przydać. To bardzo dobra powieść o dorastaniu, ale również przykład, że literatura polska może się...

Arek | 2016-04-24
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Córka Czarownic jest piątą z kolei powieścią Pani Terakowskiej jaką przeczytałem. Jest także pierwszą jej książką która mnie rozczarowała.

Akcja powieści opiera się na poznawaniu przez dziewczynę arkanów magii i nauki historii bajecznego, wspaniałego kraju. Krainy potężnej, rządzonej przez mądrych i dobrych królów. Kraina jest jednak łakomym kąskiem dla małych koczowniczych państewek, które się jednoczą gdy dowiadują się że kraina mlekiem i miodem płynąca, niszczy i zakopuje swój oręż. Najeźdźcy podbijają wielkie królestwo, mordując jedną trzecią obywateli.
Wróćmy do dziewczynki, czarownice uczą jej dobroczynnej magii. Uzdrawiania, czytania w myślach, poznawania przyszłości z ruchu gwiazd, transmutacji. Uczą także poznawania natury zwierząt i ludzi, przez co dziewczynka ma się stać osobą dobrą i mieć moc zmienić straszny los swych rodaków. Ma ich wyzwolić spod panowania okrótnych ciemiężców.

Akcja wydaje się być ciekawa. Jednak moim skromnym zdaniem w powieści za mało...

Meggie | 2014-04-23

Baśniowa opowieść o dorastaniu, nadziei i wartościach w życiu człowieka. Książka skłaniająca do refleksji i jednocześnie przenosząca czytelnika do ciekawego świata pełnego magii, ale także okrucieństwa.
Ocena: 85/100

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

Aria | 2010-08-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :)

Żadna książka nie poruszyła mnie tak bardzo, jak ta. Być może dla tego, że po raz pierwszy napotkałam postać literacką, w której zobaczyłam swoje odbicie. Książki są lustrami...

Twórczość Doroty Terakowskiej odkryłam pod koniec gimnazjum i jednym tchem przeczytałam wszystkie jej książki. Wszystkie... Tak mi się zdawało.

Na „Córkę Czarownic" natknęłam się zupełnym przypadkiem, szukając „Tam gdzie spadają anioły". Przez chwilę stałam w księgarni, nie mogąc uwierzyć własnym oczom. Ale już za moment popędziła z radością do kasy (i muszę powiedzieć, że dzięki znalezieniu tej książki, odkryłam istnienie jeszcze jednej autorstwa Terakowskiej, której nie przeczytałam).

W ten sposób „Córka Czarownic" trafiła na moją półkę i długo na niej leżała. A ja patrzyłam na nią, delektując się faktem, że mam książkę ukochanej pisarki, którą jeszcze nie czytałam. Ale wszystko kiedyś się kończy, skończyła się także i moja kontemplacja, a zaczęło się czytanie...

Otwierając książkę na pierwszej...

kajsa | 2012-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2012

Twórczość Doroty Terakowskiej jest mi znana i bliska. Do tej pory nie przeczytałam tylko "Córki czarownic". Nie jestem miłośniczką literatury fantasy i może to było powodem.
Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. Nieprzypadkowo zaś jestem pod jej wrażeniem. Historia Luelle to piękna metafora ludzkiego życia pokazująca ,jak ważne są w nim wolność,akceptacja inności i po prostu miłość.

Muszę przyznać, że książka zrobiła na mnie wrażenie.

Na przełomie szkoły podstawowej i gimnazjum zaczytywałam się w twórczości Doroty Terakowskiej. Żadna z jej powieści nie zauroczyła mnie tak bardzo jak "Córka czarownic".

Piękna historia o dorastaniu, pokonywaniu własnych barier i niedoskonałości. Dostrzec tu można również klasyczną walkę dobra ze złem i motyw przemiany.

Jest to bardzo wartościowa powieść - jedna z moich ukochanych powieści dzieciństwa, które przeczytałam później po raz drugi, aby się przekonać, że to co czytałam jako dziewczynka, było złudzeniem - było jakby inną wersją tej samej książki.

Dla dzieci będzie to piękna powieść o samotnej dziewczynce, wychowywanej przez czarownice, która przemierza podbity kraj i uczy się, aby któregoś dnia wyzwolić swój naród z niewoli.

Kiedy czyta się tę powieść po raz drugi - widać te wszystkie aluzje do historii Polski, rozbitej pod władzą trzech zaborców. Zauważa się wszystkie pytania filozoficzne, np. jakie cechy charakteru powinien posiadać wielki przywódca? czy można takiego człowieka-przywódcę wychować? wreszcie pięknie opowiada o dwoistej naturze człowieka, skorego równocześnie i w takim samym stopniu do odwagi i tchórzostwa, dobra i zła.

Po raz drugi, przeczytałam zatem inną książkę. Coś takiego zdarzyło mi się tylko z "Małym Księciem":)

Annalynne | 2011-01-28

Jedna z wielu książek naszej polskiej pisarki – Doroty Terakowskiej. Fantastyka, jak i większość jej dzieł. Muszę przyznać, że czytałam ją jednym tchem, spędzając nad nią cały dzień i nie czując upływu czasu. Jest to książka, która pokazuje, jak odkrywać siebie. Główną bohaterką Córki czarownic jest początkowo Dziecko, które z czasem poznaje swoje imię. Pełna tajemniczości, utrzymuje czytelnika w napięciu. Nasze Dziecko przeżywa kolejne przygody, poznając nowych ludzi. Co jednak ma począć, skoro jest małym, niedoświadczonym człowiekiem, który żyje, nie wiedząc kim jest, skąd jest i co robi? Dziecko przez siedem lat wychowuje czarownica, która miała za zadanie przedstawić podopiecznej królestwo.

Mimo że cała książka jest pełna magii, zawiera wiele mądrości życiowych. Pokazuje, jaki powinien być człowiek i na jakie „choroby” jest najbardziej podobny. Dziecko przechodząc z rąk do rąk zyskuje nowe miana. Dziecko, dziewczynka, panienka, dziewczyna… aż wreszcie poznała swoje imię –...

Patrycja Perzyna | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Ja, ta co nie lubi "bajek"... kocham ją... znalazła się w moich dłoniach wtedy kiedy była mi potrzebna..
Zadajemy sobie czasem pytania "chcę czy nie chcę, powinnam chcieć czy nie powinnam, czy dobrze zrobię gdy wybiorę tę a nie inną drogę i odpowiedzi albo brak albo dwie (sprzeczne) cisną nam się do głowy. Mam teraz tak.. trochę trudnych życiowych wyborów.. I ona.. dała mi kilka podpowiedzi.. przyniosła mi ukojenie..