Single +

Wydawnictwo: FILAR
978-83-61995-18-0
Lilith

Single+. Powieść o samobójstwie, seksie, samotności. I niechcianych ciążach - tak można by przybliżyć w wielkim skrócie nową książkę Kornagi. Te hasła nie miałyby w sobie literacko ożywczej mocy, gdyby nie rozwijająca je obrazowo, napisana rytmicznym i zapadającym w pamięci językiem fabuła Singli+. Powieści dowcipnej, a jednak pełnej dramatycznych wydarzeń, w które uwikłało się kilka...

Te hasła nie miałyby w sobie literacko ożywczej mocy, gdyby nie rozwijająca je obrazowo, napisana rytmicznym i zapadającym w pamięci językiem fabuła Singli+. Powieści dowcipnej, a jednak pełnej dramatycznych wydarzeń, w które uwikłało się kilka nieprzeciętnych osób: wrażliwy, walczący ze swoim wulgarnym słowotokiem diler i jego oczytana dziewczyna, była prostytutka, dziennikarz alkoholik, niezadowolona ze swojej fizjonomii accountka, roznamiętniona malarka, sitcomowa aktorka o skłonnościach do nimfomanii, depresyjny gay, ludzie mediów i oryginały z warszawskiego półświatka, wszyscy powiązani ze sobą nie tylko ze względu na wspólne interesy. Taki miks osób z różnych klas społecznych to mieszanka wybuchowa - która w końcu wybucha, choć w zupełnie innej, zaskakującej skali.

A wszystko oddane językiem lekkim, choć przekornym, szatkującym ożywczo polszczyznę intrygującą metaforyką. W efekcie mamy do czynienia ze stylem, którego nie sposób pominąć, przybliżając pełen napięć i zawirowań świat Singli+.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Danway | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Powieść polska pisana prozą żyje i dzięki Bogu ma się całkiem dobrze... Dlaczego polscy czytelnicy wracają poglądami do dawnych czasów, do czasów Stanisława Jachowicza, gdy często padały słowa: "Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie"...

Dawid Kornaga jest jednym z tych autorów, dzięki którym powieść polska ma się dobrze... A jedna z jego ostatnich powieści jest naprawdę niesamowita... Powieść "Single +" opowiada o grupie ludzi z tak zwanych wyższych sfer... Mamy tutaj dziennikarza, accountkę, dyrektor programowy znanej stacji, aktorka, malarka... Każdy z nich ma wszystko czego zapragną, pieniędzy, seksu kiedy, chcą i jak chcą, a także z kim chcą... Jednak mają także swoje defekty... Dziennikarz jest alkoholikiem, accountce nie podoba się jej wygląd, dyrektor ma depresję itd... Drogi tych osób w dziwny sposób się przecinają tworząc mieszankę wybuchową, która wcześniej czy później wybuchnie... Przez większość książki miałem skojarzenie z filmem "Egoiści" w...

qradomowa | 2014-07-13
Przeczytana: 04 lipca 2014

To moja pierwsza książka tego autora. Pierwsze skojarzenie - jak u Masłowskiej. Jednak budowa tekstu, zwłaszcza bardzo długie zdania, opisujące często niejedno zdarzenie, powodują niekiedy konieczność powrotu do ich początku, aby skojarzyć wątek. Miejscami znakomity humor - uśmiałam się z perypetii Magdy i Justyny - jednak po przeczytaniu wszystkich wątków (każdy wątek opowiada o losach wybranej postaci) pozostaje odczucie, że to popis znawstwa języka, wręcz słowotoku autora, a w pamięci nie pozostaje wiele z rysów postaci czy wydarzeń w jakich brały one udział.

Lilith | 2010-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2010

Ciekawy język,czyta się błyskawicznie.I mnóstwo śmiechu(chociaż często przez łzy).

Arnika | 2017-12-31
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Tematyka ciekawa, bohaterowie intrygujący i dobrze skonstruowani, ale wielka szkoda, że wszyscy mówią tym samym style, choć znacząco się między sobą różnią.

Kamila | 2018-02-03
Owca | 2017-12-10