Stadion. Diabelskie igrzyska

Wydawnictwo: Pierwsze
Stadium. The Devil's Playground

Stadion. Diabelskie igrzyska afrykańska baśń w warszawskich realiach. Debiutancka powieść Ify Nwamany, Nigeryjczyka, mieszkającego od kilku lat w Polsce. Główny bohater, Mike, przybywa z Nigerii do Polski jako piłkarz, na fałszywe zaproszenie z klubu sportowego. Prosto z lotniska trafia do ośrodka dla uchodźców, wkrótce zaczyna handlować na Stadionie X-Lecia podróbkami markowych butów. Stadion jawi mu się jako fantastyczne miejsce do zarabiania gigantycznych pieniędzy, wręcz finansowy raj. Mikeaa stać na wynajęcie mieszkania w Warszawie, kupienie używanego samochodu i na pomoc licznej nigeryjskiej rodzinie. zaczynają się jednak pojawiać pogłoski o rychłej likwidacji wielkiego targowiska. Interesy idą coraz gorzej, Mike gorączkowo szuka innych sposobów na zdobycie pieniędzy, tym bardziej, że ma już w Polsce żonę i dziecko. A Nigeryjczycy są ekspertami od szczególnego rodzaju przekrętów. aStadiona to pierwsza próba zmierzenia się w formie powieściowej z tematem afrykańskich uchodźców w Polsce. Książka momentami brutalnie szczera, bez hipokryzji, a jednocześnie niepozbawiona humoru i ciepłego spojrzenia na stosunki między przybyszami a Polakami. Wszystkie historie, które opisałem, przydarzyły się naprawdę, ale niekoniecznie mnie mówi autor. O AUTORzE Ify Nwamana (ur. 1970), jest Nigeryjczykiem, od 2005 r. mieszka w Warszawie. Absolwent anglistyki, uczył angielskiego w Afryce, Azji i Europie. Jego pierwszym miejscem pracy w Polsce był Stadion Dziesięciolecia. Poznał od podszewki nie tylko mentalność stadionowych klientów, hierarchię panującą na tym największym jarmarku Europy, specjalizacje poszczególnych nacji, wymyślne metody marketingowe, ale także sposoby na pozyskanie przychylności stadionowej policji oraz mafii. Stadion. Diabelskie igrzyska to jego debiut powieściowy, w tej chwili pracuje już nad drugą książką.

książek: 1920
takisobiejac | 2011-04-17
Na półkach: Afryka, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Bardzo dziwią mnie niskie oceny tej książki.
Wiadomo, że Ify Nwamana nigdy nie dostanie literackiego Nobla, ani nawet Pulitzera, ale uważam, że "Stadion..." to dobrze wykonana robota.
Czytelnik dowiaduje się jak funkcjonował słynny Jarmark Europa (na marginesie, nazwa "Jarmark Europa" była tak rzadko w użyciu, że w książce ani razu się jej nie wymienia!), czym zajmowały się poszczególne grupy sprzedawców, czyli Afrykanie, Ormianie, Wietnamczycy, Ukraińcy, Hindusi/Pakistańczycy czy Polacy, wreszcie jakie panowały relacje pomiędzy kupcami i kupującymi. Poza tym mamy tu przykłady dwóch genialnych, moim zdaniem przekrętów nigeryjskich - lepszych nie wymyśliliby w Hollywood, a te w dodatku zaistniały naprawdę. I właśnie prawdziwość, realność opisywanych wydarzeń jest największym atutem książki pana Nwamany.
Polecam, bo warto sięgnąć po tą lekturę.

policzdobraczas | 2012-12-21

Nic szczególnego z literackiego punktu widzenia, ale generalnie rzecz biorąc to bardzo ciekawa książka. Tym bardziej, że rzecz dzieje się w Polsce. Fajnie też poczytać o tym, jak nasz kraj widzą emigranci i jak różnie Afrykańczycy zapatrują się na różne podstawowe sprawy.

gosia | 2013-11-02

polecam! książka szokująca, ale wciągająca i przede wszystim inna.
czasem może trochę za dużo erotycznych części heh

iv3 | 2013-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Dla mieszkańca Warszawy, książka będzie dobra, dowie się różnych ciekawostek o funkcjonowaniu stadionu i przekrętów, a tym którzy nie znali słynnego bazaru niestety pewnie się nie, spodoba.

Dżasmina Was | 2013-02-03

genialna! zwłaszcza dla mieszkańca warszawy
!!!!!!

Megan | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Ciekawa i nawet dobrze się czyta.

joannaa | 2017-02-22
Przeczytana: 31 sierpnia 2016