Piątek, 2:45

FILAR
2010-07-01
2010-07-01
978-83-61995-17-3
antologia opowiadania humor dramat młodzi ludzie

więcej Więcej

Opowiadania połączone nocnymi godzinami, jednak nie mają nic specjalnego do zaoferowania, ot, obyczajowe historie, często z zakończeniem do przewidzenia.

Jak to bywa ze zbiorami opowiadań różnych autorów- są nierówne. Najbardziej zawiodły mnie dwa- w stronę Zośki i Pól twarzy w błękicie, pół w uśmiechu. Natomiast pozostałe trzymają poziom, czyta się je szybko i zainteresowaniem.

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa - bardzo nierówne.
Kilka tekstów niezłych,kilka przeciętnych, przez jeden nie przebrnęłam. Nic mnie nie zachwyciło, ale w większości da się poczytać.

Książka dorwana po taniości nad morzem. Pomyślałam - kupię, a czemu by nie? Tytuł ciekawy, okładka też jakaś taka czerwona (a czerwony kolor uwielbiam).

W środku powitało mnie 8 opowiadań, każde w innym stylu, każde tak bardzo różne, każde "Piątek, 2:45".
Każde na swój sposób chore.
Dlatego też ogół mi się spodobał.

Mamy naturalne problemy, braku pieniędzy i braku...

Ocena na 5 gwiazdek (czyli przeciętna) to oczywiście średnia dotycząca całego zbioru. Tak naprawdę to tylko trzy opowiadania sprawiły, że nie pożałowałam zakupu i poświęconego czasu. Zaliczam do nich przede wszystkim Koziarskiego,a także Plebanek i Kornagę.

Z wielkim trudem przebrnęłam przez pierwsze dwa opowiadania, ale następne opowiadania chłonęłam jak powietrze, świetnie napisane, pomysłowe i klimatyczne. Niestety książka przeleżała u mnie dwa tygodnie, a ja myśląc, że jest to literatura drugiego sortu, pozwoliłam jej się kurzyć na półce. Mogę jednak przyznać, że są autorzy i autorzy.

W piątek (właściwie w sobotę) o 2.45 bohaterowie owych opowiadań nie śpią spokojnym snem…Żyją, rozmyślają, analizują własne postępowania, czasem w gronie bliskich, ale najczęściej w samotności swych umysłów.
Zbiór zawiera różnorakie historię stworzone przez ośmiu polskich pisarzy. Niektóre przesycone humorem, a inne grozą. Wydaje mi się, że wszystkie te opowiadania...

niektóre opowiadania podobały mi się bardziej, niektóre mniej. ogólnie uważam, że warto (;

• 2013
  • 2012