978-83-61995-17-3
marquez

Piątek, 2:45. Właściwie już sobota. Ale to, co zakończone, trwa nadal; to co się kończy, dopiero się zaczyna. Choć większość śpi, nie śpią ci, którzy nie chcą lub nie mogą albo coś im spać nie pozwala. Ponieważ o tej porze sporo się dzieje - jak kraj długi i szeroki. Opowiadają o tym sugestywnie młodzi, zdolni autorzy, każdy w swoim niepowtarzalnym stylu. Warto wejść w głębię nocy i poznać te zajmujące historie, gdzie realizm miesza się z fantazją, powaga z groteską, a humor z dramatem. W piątek o 2:45 czas zwalnia, by nagle przyspieszyć, a sprawy duże i małe nabierają nowych znaczeń w życiu bohaterów antologii. Dzięki temu Piątek, 2:45 to solidna porcja rozrywki, jak i refleksji, doprawiona zróżnicowana narracją i wciągającą fabułą.

Niben | 2012-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

W piątek (właściwie w sobotę) o 2.45 bohaterowie owych opowiadań nie śpią spokojnym snem…Żyją, rozmyślają, analizują własne postępowania, czasem w gronie bliskich, ale najczęściej w samotności swych umysłów.
Zbiór zawiera różnorakie historię stworzone przez ośmiu polskich pisarzy. Niektóre przesycone humorem, a inne grozą. Wydaje mi się, że wszystkie te opowiadania plasują się na dość wysokim poziomie. Moimi osobistymi faworytami są teksty Marty Syrwid, Filipa Onichimowskiego oraz Daniela Koziarskiego. Uważam, iż naprawdę warto przeczytać ten zbiór.

alepio | 2016-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Jak to bywa ze zbiorami opowiadań różnych autorów- są nierówne. Najbardziej zawiodły mnie dwa- w stronę Zośki i Pól twarzy w błękicie, pół w uśmiechu. Natomiast pozostałe trzymają poziom, czyta się je szybko i zainteresowaniem.

marsilje | 2014-11-27
Przeczytana: listopad 2014

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa - bardzo nierówne.
Kilka tekstów niezłych,kilka przeciętnych, przez jeden nie przebrnęłam. Nic mnie nie zachwyciło, ale w większości da się poczytać.

inga | 2010-10-13
Przeczytana: 12 października 2010

niektóre opowiadania podobały mi się bardziej, niektóre mniej. ogólnie uważam, że warto (;

cynamon | 2013-07-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 lipca 2013

Książka dorwana po taniości nad morzem. Pomyślałam - kupię, a czemu by nie? Tytuł ciekawy, okładka też jakaś taka czerwona (a czerwony kolor uwielbiam).

W środku powitało mnie 8 opowiadań, każde w innym stylu, każde tak bardzo różne, każde "Piątek, 2:45".
Każde na swój sposób chore.
Dlatego też ogół mi się spodobał.

Mamy naturalne problemy, braku pieniędzy i braku perspektyw na przyszłość, które zmuszają młodego chłopaka do pewnych czynów. Mamy 19-letnią studentkę Kamilę liczącą na zarobienie pieniędzy, przeżywającą swoje rozterki. Mamy przyjaciół ze studiów spotykających się co roku i opowiadających historie, które się zdarzyły. Mamy pisarza, który stracił wenę i męczą go sprawy rodzinne co prowadzi go do różnych czynów. Mamy przemyślenia kobiety, poligamistki. Mamy wakacyjne wspomnienia kobiety przebywającej w barze z przyjaciółką. Mamy mini-kryminał o zaginięciu pisarza. Mamy Turka, jego córkę i wszystko co jest związane z późniejszym wydarzeniem w ich barze z kebabami, w...

Przymrozkowa | 2012-09-08
Przeczytana: 08 września 2012

Z wielkim trudem przebrnęłam przez pierwsze dwa opowiadania, ale następne opowiadania chłonęłam jak powietrze, świetnie napisane, pomysłowe i klimatyczne. Niestety książka przeleżała u mnie dwa tygodnie, a ja myśląc, że jest to literatura drugiego sortu, pozwoliłam jej się kurzyć na półce. Mogę jednak przyznać, że są autorzy i autorzy.

Krystyna | 2012-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 września 2012

Ocena na 5 gwiazdek (czyli przeciętna) to oczywiście średnia dotycząca całego zbioru. Tak naprawdę to tylko trzy opowiadania sprawiły, że nie pożałowałam zakupu i poświęconego czasu. Zaliczam do nich przede wszystkim Koziarskiego,a także Plebanek i Kornagę.

Flashie | 2016-08-16
Na półkach: Książki, Posiadam, Przeczytane