Libra

Tłumaczenie: Jan Kraśko
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Libra

Zabójstwo prezydenta Johna F. Kennedy’ego pozostaje nadal jedną z największych zagadek XX wieku. Niezliczone badania, raporty, książki i filmy na ten temat sugerowały rozmaite rozwiązania. Mimo to Don DeLillo podejmuje własną, oryginalną próbę odpowiedzi na pytanie: co naprawdę wydarzyło się w Dallas 22 listopada 1963 roku? W tym celu dzieli akcję powieści na trzy równoległe wątki, rozgrywające się w różnych planach czasowych.

Śledzimy zatem poczynania agentów CIA, którzy montują prowokację, jesteśmy świadkami rozterek Nicholasa Brancha, analityka, któremu powierzono spisanie tajnej historii zamachu, wreszcie poznajemy przeszłość domniemanego zabójcy prezydenta, Lee Harveya Oswalda. Jego pogłębiony portret psychologiczny zadziwia wiarygodnością i przenikliwością.

"Libra" (1988) przełamuje ramy gatunku political fiction. Jest to powieść dla wymagającego czytelnika; jej lektura trzyma w nieustającym napięciu, wzbudzając najgłębsze emocje. Oto bowiem z początkowego chaosu zaczynają się wyłaniać nieoczekiwane, choć w pełni logiczne powiązania, które nabierają niepokojąco realnych kształtów. Czy przypadkiem autor, dzięki literackiej intuicji, nie zbliżył się do prawdy bardziej niż eksperci? Zwłaszcza że tak jak oni oparł się wyłącznie na dokumentach. Oto kolejna zagadka.

źródło opisu: http://www.noir.pl/ksiazka/349/Don-DeLillo-Libra

źródło okładki: http://www.noir.pl/ksiazka/349/Don-DeLillo-Libra

Agnieszka | 2016-10-29
Przeczytana: 24 października 2016

Libra jest książką o zamachu na Johna Kennedy'ego. O spiskowcach i o tym jak został zaplanowany. Jednak Don DeLillo nie napisał demaskatorskiej, sensacyjnej powieści, choć zapewne jak ktoś się uprze może ją tak czytać. Oczywiście gruntownie zbadał temat, przestudiował tony dokumentów i wyłonił swoją wizję wydarzeń. Ale słowo wizja jest tu kluczowe. Nie jest to powieść polityczna ani dogmatyczna. Libra to mnóstwo pytań o to jak człowiek (nie)radzi sobie z istnieniem w świecie, dlaczego rzeczy się dzieją i jak duży (o ile w ogóle) mamy na to wpływ.
Z książek DeLillo jakie znam (raptem cztery, nie jakaś wielka liczba) ta jest najbardziej ponura. I to nie przez niewesoły przecież, wszechobecny spisek, ale przez kompletną niemoc głównego bohatera w próbach porozumienia się z otoczeniem. Niesamowite narzędzie uczynił DeLillo z dysleksji Lee Oswalda. Przez całą książkę Lee, czytając, przebija się przez słowa w mozolnym wysiłku ich zrozumienia i cały czas wydaje się, że nic nie pojął. Ten...

iHS | 2016-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2016

Libra, czyli waga. Zodiakalną wagą był Oswald, wagą był również Kennedy. Libra to książka właściwie głównie o pierwszym - ten drugi pojawia się jak spadająca gwiazda gdzieś na horyzoncie zdarzeń. Zaskoczyło mnie, że Delillo na osi zamachu zbudował tak dobrą historię. Zaskoczyło mnie jak uniknął zaszufladkowania do political fiction, jak ominął całą spiskową sensację, pokusę spekulacji. Poznajemy całą garść historii - biografię Oswalda, historię inwazji w zatoce świń, postać Jacka Ruby - spotykamy też postacie fikcyjne, ale czy na pewno? Myślę po fakcie, że musiał żyć taki Parmenter, Mackey, Everett, żołnierze spawy niezakończonej, dla których Kuba była ciągle celem. Co urzekło - to co mnie zawsze u Delillo urzeka, czyli nienachalny liryzm, ostrożna melancholia w opisywaniu ludzi, miejsc i zdarzeń, a do tego język tak precyzyjny że co drugie zdanie nadaje się do antologii najtrafniejszych cytatów wszechczasów. Jeżeli ktoś się mnie zapyta, jaki według mnie jest najlepszy współczesny...

robur | 2016-11-30
Przeczytana: 28 marca 2016
Mateuszje_Mateuszje | 2016-01-24
Przeczytana: 26 maja 2016
Jamajski przepis na sukces: Marlon James

Jego pierwszą powieść odrzucono 78 razy. Chciał się poddać i zarzucić pisanie. Wyrzucił rękopis, skasował tekst ze swojego laptopa, a nawet z komputerów przyjaciół. Na szczęście zmienił zdanie. Niedawno otrzymał Nagrodę Bookera. Przedstawiamy: Marlon James.