Klucz uniwersalny

Wydawnictwo: Albatros
La llave maestra
978-83-7659-189-6
literatura hiszpańska

Podziemny labirynt skrywa największą i najbardziej niezwykłą zagadkę wszechświata… „Klucz uniwersalny” to powieść historyczna z elementami thrillera przywołująca na myśl słynne dzieła Umberta Eco – „Wahadło Foucaulta” i „Imię róży”. Obdarzony wszechstronną wiedzą i erudycją autor z wielka wprawą łączy fakty historyczne z najnowszymi teoriami z dziedziny informatyki na temat uniwersalnego kodu...

„Klucz uniwersalny” to powieść historyczna z elementami thrillera przywołująca na myśl słynne dzieła Umberta Eco – „Wahadło Foucaulta” i „Imię róży”. Obdarzony wszechstronną wiedzą i erudycją autor z wielka wprawą łączy fakty historyczne z najnowszymi teoriami z dziedziny informatyki na temat uniwersalnego kodu – języka Babel – od którego wszystko wzięło swój początek.

Tilda | 2013-10-30

Nie mogę powiedzieć, żeby książka była przeciętna, bo wymagała od autora znajomości wielu gałęzi wiedzy o świecie, natomiast naprawdę ciężko się ją czyta. Wymaga od czytelnika ogromnej koncentracji, praktycznie przez cały czas trwania akcji, a mimo to i tak wśród wielu bohaterów, którzy na dodatek są ze sobą powiązani/spokrewnieni (a należy się orientować w każdej z tych analogii) i przeplatających się wątków i z teraźniejszości i z przeszłości bliższej lub dalszej, miejscami starożytnej, bardzo łatwo stracić rozeznanie. Plus za mało spektakularne zakończenie jak na historię budowaną w taki sposób. A może był to celowy zabieg autora, żeby uchronić treść swej powieści przed umysłami mojego pokroju? Tego nie wiem, lecz niestety nie poleciłabym dzieła Pana Vidala znajomym.

ursi | 2011-05-17
Przeczytana: 17 maja 2011

Klucz uniwersalny, albo inaczej etemenanki - słowa powtarzane przez wiele osób, ukryty język wszechświata, zaszyfrowany w unikalny sposób, składający się z dwunastu fragmentów pergaminu, które są rozproszone po całym świecie. Zaszyfrowany pergamin jest spoiwem między XVI wiekiem a współczesnością. Raquel Toledano i David Calderon reprezentują rody, które w przeszłości rozpoczęły dzieło poszukiwania kodu uniwersalnego.
Fascynująca opowieść łącząca sensację z historią - głównie historią Hiszpanii, jest książką, którą autor tworzył dziesięć lat, a główną inspiracją do jej powstania były podróże. Polecam wszystkim, którzy lubią sensację podaną w inteligentny sposób.

Henioo | 2013-09-11
Przeczytana: 2013 rok

Ojej, ależ ciężka ta kniga...
Pożyczyłem od znajomej, myśląc, że to będzie dzieło na miarę powieści Umberto Eco, czy Dana Browna, ale gdzie tam.
Męczyłem się strasznie z tą pozycją. Już myślałem, że nie dociągnę do końca. To skakanie pomiędzy wątkami, raz przeszłość, raz teraźniejszość, bez większego sensu ten zabieg, nie wiem, co autor miał na celu. A i to zakończenie takie niby miało być jak z Indiany Jonesa...
Lipa straszna, niestety.

Hreczkosiej | 2013-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Książka zapowiadała się nieźle i skończyła ciut poniżej oczekiwań. Autor zagmatwał powieść mnóstwem wątków i bohaterów, przez co można było się w kilku momentach pogubić. Nie zmienia to jednak faktu, że książka przypadła mi do gustu i daję jej od siebie 3+/6

Michal Imbierski | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Bardzo dobra książka. Może nie czyta się jednym tchem ale mimo to wciąga..

ninoo | 2013-02-28
Przeczytana: 16 lutego 2013

Książka tak naprawdę wciąga dopiero po jakichś 200stronach :) Męczące początkowo jest skakanie z wątku do wątku, co przy małej ilości czasu na czytanie (małe dzieci w domu...) trochę dekoncentruje. Jednak w pewnym momencie nie mogłam się oderwać :) Książka jak dla mnie ma duży plus - wiele szczegółów z zakresu historii, geografii, a nawet mechaniki -podanych w ciekawej formie. Generalnie warto przeczytać, choc zakończenie może ciut rozczarować.

Kinga | 2016-10-11
Sebastian | 2016-04-08