Krwawy Węzeł

Nudo De Sangre
978-83-7659-503-0
historyczna
Gośka

Połowa XVIII wieku. Inżynier Sebastian de Fonseca i wywodząca się z królewskiego rodu Inków, Metyska Umina, zostają uwikłani w serię morderstw, które zdają się mieć związek z wydarzeniami sprzed dwustu lat. Badając sprawę, Sebastian, który początkowo podejrzewał o udział w zbrodni właśnie Uminę, odkrywa, że trop wiedzie dalej – aż do Peru. Piękna Metyska sama jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie – czyha na nią ród Fonseków, który wieki temu zagarnął należną jej z urodzenia księgę. Zawarto w niej nie tylko dzieje walczących o przetrwanie Indian, ale również informacje na temat Vilcabamby – zaginionej stolicy Inków. Teraz, gdy Umina odzyskała wreszcie swe dziedzictwo, ma przeciwko sobie potężną familię, która nie zawaha się przed niczym, by odzyskać bezcenną kronikę.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,928,1419,krwawy-wezel.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,928,1419,krwawy-wezel.html

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Muszę przyznać, że początkowo zwątpiłam w treść i miałam książkę odłożyć.
Do 80 strony wiało nudą, teoretycznie coś się działo, zginęły dwie postacie, główny bohater został skazany na przymusowy wyjazd z Madrytu na Wyspy Kanaryjskie i dowiedział się, że jego rodzina jest strażnikiem potężnej tajemnicy królewskiej rodziny Inków.
Ale po 80 stronie jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, akcja się rozkręca. I przyznaję z entuzjazmem, że wciąga do samego końca więc gorąco ją polecam.
O czym? Już mówię, w telegraficznym skrócie to jest to luźna wariacja na temat legendarnego skarbu Inków, który od setek lat znajduje się w zaginionej stolicy inkaskiego imperium- Vilcabambie.
Główni bohaterowie, wspomniany wcześniej Sebastian de Fonseca na statku płynącym do Peru (został skazany na wygnanie za pojedynkowanie się z markizem Montillą, człowiekiem którego szczerze nienawidzi i vice versa) poznaję Uminę- Metyskę tzn. potomka rasy białej i indiańskiej oraz jej opiekuna, ochroniarza Quatu-...

ursi | 2014-12-26
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XVIII wieku najpierw w Hiszpanii, a później główny bohater Sebastian de Fonseca przenosi się do Peru. Wraz z jego niesamowitymi przygodami, perypetiami, rozwija się romans między nim a piękną Metyską Uminą. Oboje próbują zlokalizować, gdzie znajdowało się słynne inkaskie miasto Vilcabamba. Usiłują także rozwikłać nieodgadnioną do dziś tajemnicę pisma węzełkowego.
Właśnie niezwykłe tło historyczne sprawia, że powieść zyskuje na atrakcyjności i czyta się ją bardzo szybko.

Paula | 2016-08-18
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Przygody hiszpańskiego inżyniera i Metyski, których połączyło wspólne dążenie do odnalezienia skarbu Inków i... wspólny wróg. Książka zdecydowanie zasługuje na miano przygodowej, a ponadto zaciekawia historią podboju Peru przez hiszpańskich konkwistadorów. Skłania do refleksji, czy podbój obu Ameryk, w tym opiewany w książkach olbrzymi sukces Krzysztofa Kolumba, który zapoczątkował nową epokę w historii świata, są tak naprawdę powodem do dumy. Duży plus dla autora za mocne osadzenie w realiach historycznych i za końcową informację wyjaśniającą, które postacie pojawiające się w powieści są autentyczne.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Ciężko się od niej oderwać. Rozdziały są krótkie, co podstępnie skłania do przeczytania kolejnego rozdziału i jeszcze następnego, i jeszcze... bo to w końcu tylko 3-5 kartek ;) i nie wiedzieć kiedy godziny mijają :)
Okładka książki była niezachęcająca, tak samo tytuł, który brzmiał jak tani kryminał. Kupiłam ją ze względu na cenę (7 zł?)....

Mirime | 2014-06-27

Recenzja: