Czwarte przymierze

Wydawnictwo: Albatros

Rok 1244, forteca Montsegur w Langwedocji, ostatnia siedziba katarów. Aby zapobiec utracie rodzinnej relikwii z okresu pierwszej krucjaty do ziemi Świętej, Pierre de Subignac popełnia akt zdrady

deana | 2010-10-20
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 21 października 2010

Ogólnie lubię nurt ,,religion fiction" ale ta książka należy do zdecydowanie słabszych. Niby ciekawy pomysł, niezła realizacja, dobrze skonstruowane tło historyczne ale coś nie gra... No i bardzo razi momentami język i styl utworu. Zbyt naiwny, widać, że autor nie ma doświadczenia i zbytniego zacięcia literackiego choć się stara.

makomt | 2013-10-22
Przeczytana: 21 października 2013

"Czwarte przymierze" Gonzalo Giner to przygodówka historyczna, po który sięgnęłam w związku z październikową Trójką e-pik. Autor jest Hiszpanem, z zawodu weterynarzem, a zamiłowanie do historii natchnęło go do napisania tejże powieści.

Akcja książki toczy się dwutorowo: jeden wątek ma miejsce, powiedzmy, w teraźniejszości, czyli rok 2001 i 2002, natomiast drugi wątek jest w przeszłości w latach 1099 oraz 1244. I jest to jedyna ciekawa informacja jaką mogę przekazać o tej lekturze. Dawno nie namęczyłam się tak nad żadną historią.

Miałam wrażenie, że autor na siłę próbuje wymyślić jakąś tajemnicę, która wciągnie czytelnika w wir historycznych zagadek oraz poszukiwania prawdy. Ale w związku z tym, że tyle już powstało książek w tym stylu, musiał się natrudzić, żeby wykreować interesującą opowieść. Jeżeli medalion Izaaka, bransoleta Mojżesza i papirus Jeremiasza jeszcze są do przyjęcia, to kolczyki Matki Boskiej przelały czarę i dobiły mnie ostatecznie. Tak jak napisałam wymyślone...

Henioo | 2013-09-25
Przeczytana: kwiecień 2009

Nie wiem czy warto w ogóle opisywać popłuczyny po "Kodzie Leonardo da Vinci"... No cóż, przeczytało się, więc trzeba.
Fernando Luenga, znany madrycki jubiler otrzymuje tajemniczą przesyłkę, w niewielkim etui kryje się stara, piekna bransoleta, której wiek datuje się na ponad 3 tysiące lat. Od tej chwili życie jubilera nabiera zawrotnego tempa. Chcąc poznać pochodzenie bransolety podejmuje trop, który prowadzi w przeszlość bliższą, do jego dziadka, ale i do dalszej, do czasów biblijnych...
Templariusze, prorocy, esseńczycy, Qumran, papież Innocenty IV, to elementy układanki, którą przy pomocy trzech kobiet, siostry, współpracownicy oraz szefowej Archiwum, musi Fernando połączyć.

Taka sobie, napisana prostackim językiem:-(

Bartholomev | 2013-07-11

Czasami po prostu chcę wierzyć, że książka się rozkręci, dlatego czytam dalej, żeby wreszcie zaczęło się coś dziać i po każdej stronie daję szansę jeszcze jednej. I muszę zmienić ten sposób, bo tylko się męczę, wmawiając sobie, że przecież krótka, to już skończę.
Czytanie tej książki to była katorga. Styl pisarza na poziomie historyjek na język polski w gimnazjum, z cyklu: na wakacjach byłem u babci. Jedyne, co w tej książce jest dobre, to wydanie i zachęcająca notka. Nie polecam!

Nimmo | 2013-06-10

W życiu takiego gniota nie czytałem.O ile początek książki i historie sprzed paruset lat jako tako się czyta(choć tematy są tylko "liźnięte"), to akcja która dzieje się tu w czasach współczesnych i końcówka książki są po prostu niestrawne. A sposób w jaki autor "wykończył" jedną z głównych bohaterek, to kpina z czytelnika.Całość wygląda tak,jakby autor pisał,pisał i nagle stracił wenę ale szkoda mu było wyrzucić to, co już napisał.
Omijajcie, omijajcie z daleka.

Justyna | 2011-04-17
Przeczytana: 20 lutego 2009

Książka z nurtu popularnego ostatnio kryminału historycznego. Być może zapotrzebowanie na tego typu opowieści zrodziła się pod wpływem filmów o Indianie Jonesie czy serii filmów "Skarb Narodów". Choć lubię książki historycznie to ta powieść jakoś do mnie nie przemówiła. Wydaje mi się, że jest troszkę przesłodzona? Choć watki są ciekawe to jednak (być może z racji wykształcenia historycznego) zawsze bardziej skupiam się na porównywaniu faktów z fikcja literacką niż na samej fabule tego typu książek.

michalbakala | 2012-07-26
Przeczytana: 23 lipca 2012

troche "Kod Leonarda Da Vinvi" troche "Filary ziemi" troszke "Pan Samochodzik i Templariusze" wszystko razem ladnie pomieszane , latwe i przyjemne , polecam

sol-1980 | 2012-05-12
Przeczytana: listopad 2011

Świetna książka - Tajemnicza bransoleta , jubiler i dwie kobiety.
Czyta się z zapartym tchem.

Urszula | 2013-06-17
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Wciąga bardzo. Polecam wszystkim, którzy lubią tajemnice wplecione w historyczne wydarzenia.

Ola | 2012-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2012

Odpadłam gdzieś na początku ... czuję, że jest to zjadliwe, ale nie ten czas dla mnie :)