Dziwne losy Adelki

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Adele
83-7470-017-3
Bigos

Jak pamiętają czytelnicy "Dziwnych losów Jane Eyre", Adelka - córka Celiny Varens, kochanki Edwarda Rochestera - trafiła w wyniku splotu tragicznych okoliczności do Thornfield Hall, posiadłości ojca. Tu jej wychowaniem miała zająć się Jane Eyre. Tymczasem Edward zakochał się w guwernantce nieślubnej córki, porzucając zamiar poślubienia Blanki Ingram. A za sprawą małej Adelki ujawniony zostanie światu sekret najwyższego piętra posiadłości. Ona jest tutaj narratorką tej historii, którą znamy z opowieści Charlotte Bronte. I ona także opowie dalszy ciąg burzliwej miłości Jane Eyre i Edwarda Rochestera, naznaczony kolejnymi mrocznymi sprawami i wielkimi namiętnościami

allison | 2012-01-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Niestety, daleko tej kontynuacji do "Dziwnych losów Jane Eyre" !

Autorka pokazała te same wydarzenia widziane oczyma różnych bohaterów (m.in. Adelki, jej ojca, domowej gospodyni...). Taka konstrukcja, chociaż na pewno ubarwiła narrację, nie wniosła niczego nowego do fabuły.
Postacie są bez wyrazu, sporo scen się ślimaczy, brakuje pełnego tajemniczości nastroju, a intryga wydaje się bardzo naciągana. Zaskakuje - to prawda, ale samo zakończenie wydaje się mało przekonujące i nie ratuje całości.

Bigos | 2010-10-10
Przeczytana: 09 października 2010

Po książkę sięgnęłam tylko dlatego, że ze wszystkich powieści sióstr Bronte, "Dziwne losy Jane Eyre", są moimi najukochańszymi. Przeczytałam w wieku podajże 12 lat i od tamtego momentu, często i gęsto powracałam do tej mrocznej historii o miłości i szaleństwie. Nieobce mi są też wszystkie ekranizacje jak i prequel autorstwa Jean Rhys "Bezkresne morze Sargassowe" i oczywiście film powstały na jego podstawie.

Było więc pewne, że prędzej czy później sięgnę po książkę pani Tennant, która już wcześniej popełniła (bardzo nie lubię tego określenia w stosunku do pisania, ale akurat w tym przypadku wydaje mi się trafne, bo kto przy zdrowych zmysłach pisze dalszy ciag takich kultowych dzieł, toż to prawie zbrodnia:)) podobno wspaniale przyjęte przez czytelników kontynuacje "Wichrowych Wzgórz" i " Dumy i uprzedzenia".

Książka ma kilku narratorów, tytułową AdelkęVarens, córkę francuskiej cyrkówki, Grace Poole, strażniczkę tajemnicy pana Rochestera, jego samego, oraz służącą rodziny - panią...

Joena | 2015-07-21

Rozczaruje się każdy, kto liczy na to, że ta książka jest KONTYNUACJĄ historii Jane...

blubleberry | 2016-11-16
Aurora92 | 2015-06-14