Sylvia

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
5 (31 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny

literacka rekonstrukcja burzliwych zalotów, małżeństwa i separacji Sylvii Plath i Teda Hughesa-najbardziej chyba cenionych poetów dwudziestego wieku.

monotema | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

W zasadzie dając książkę na półkę "przeczytane" nie mówię prawdy, bo książkę koniecznie chciałam przeczytać i czytałam, ale nie doczytałam. Zdarza mi się to po raz pierwszy i nie sądzę bym do książki kiedykolwiek wróciła. Na użytek tejże jednej, jedynej książki założyłam nową półkę - Salon odrzuconych książek. Sama jestem ciekawa, czy coś jeszcze tam trafi, ale od dziś zaczynam czytać wybiórczo, bo "czasu coraz mniej, a książek coraz więcej", jak to słusznie ujęła jedna z blogowiczek.
A dlaczego książka na "nie"?
Chciałam, naprawdę chciałam przeczytać, jak każdą książkę, którą biorę do ręki. Mam zwyczaj kończyć, to co zaczęłam, ale nie w tym przypadku. Książka jest tragiczna, w sensie treści zapewne przede wszystkim, ale i w sensie sposobu pisania. Styl gęsty od słów, pokręcony, niejasny. Powiedziałabym - kwiecisty. Doszłam z trudem do strony 67 i książkę rzuciłam w kąt. Nie wiem, czy autorce zależało na przekazaniu jakichkolwiek treści, czy przede wszystkim na pokazaniu siebie:...

Annette_Cinnamon | 2011-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Do tej pory wystrzegałam się pisania krytycznych opinii o książkach. Sama nie wiem, dlaczego… Ale oto nastał moment, by porzucić swoje zwyczaje i napisać coś niepochlebnego o książce, po której spodziewałam się dobrej lektury.

Otóż, mamy tutaj bardzo krótko (bo na 147 stronach) opisane życie ekscentrycznej pisarki i poetki z kręgu wyklętych. Jest to nie kto inny, jak Sylvia Plath. Historia jej życia napisana została głównie pod kątem jej burzliwego małżeństwa z Tedem Hughesem - również poetą. Oboje są głównymi bohaterami powieści, poddanymi przez autorkę analizie psychologicznej, jednak większość tego, co tutaj zostało przedstawione, jest fikcją literacką.

Co do narracji… Moi drodzy, jeżeli tak jak ja nie cierpicie, kiedy powieść nie ma ani jednego rozbudowanego dialogu, to muszę Was zmartwić – to jest właśnie taka powieść. Nie wiem, czy autorka obawiała się, że nie stworzy wystarczająco ciekawego, inteligentnego dialogu na miarę słynnej poetki, czy po prostu chciała popisać się,...

kasiasiew | 2011-04-27
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Nieco obawiałam się tej książki, zważywszy na dość niskie jej oceny. Czytając nie mogłam uwierzyć, dlaczego czytelnicy ocenili ją tak a nie inaczej. Uwielbiam prawdziwe historie, a opowieści o ludziach, których cenię są jeszcze bardziej fascynujące i absorbujące. Mimo to, nie jestem zwolenniczką biografii bez polotu, opartych na suchych faktach, w każdym razie powyższa książka z pewnością biografią nie jest. Autorka sama przyznaje, iż książka pozostaje "jedynie dziełem wyobraźni", choć nie należy rozumieć tego zbyt dosadnie, gdyż większość informacji nie jest wyssanymi z palca, a wręcz przeciwnie są to fakty, z którymi spotkałam się wielokrotnie śledząc życiorys Sylvii.

O ile Halina Poświatowska jest dla mnie ucieleśnieniem kobiecości, subtelności, o tyle sylwetka Sylvii jest owiana tajemniczością przyprawioną mrokiem i ciągłą obecnością czarnych chmur nad jej ciężkim życiem, co nie czyni jej mniej intrygującej, a wręcz przeciwnie! Emma Tennant wielokrotnie podkreśla, że napisała...

EnfantTerrible | 2011-11-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011.
Przeczytana: 18 października 2011

Jak na początek drogi - całkiem dobra. Co mnie najbardziej urzekło? Zdecydowanie specyficzne, miejscami nieco abstrakcyjne opisy, które zdawały się wręcz idealnie scalać i wpasowywać w typ poezji kreowany przez tytułową bohaterkę. Obawiałam się, że książka będzie zbyt sucha czy rzeczowa, pozbawiona swoistego czaru, charakterystycznej esencji niepokoju, a jednak okazało się inaczej. Niekiedy strony krzyczały przeraźliwie, by innym razem milczeć niewzruszone, pozostawiając czytelnika zupełnie samego z wieloma istotnymi pytaniami na wargach. Czy zachęca do dalszego dociekania? Z pewnością.

alina | 2016-09-27
megbowie | 2015-02-16