Historia filozofii t.1

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-08650-5
filozofia, etyka

Podstawowy podręcznik do studiowania filozofii. Historia filozofii od czasów najdawniejszych, starożytności do początków średniowiecza V w. n.e

źródło okładki: http://www.kopernikanska.pl/prod_72506_Historia_filozofii_t.1-3.html

Antagonista Esklaważu | 2017-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia

Bardzo dobry podręcznik do filozofii starożytnej. Części o średniowieczu nie ma co czytać, bo od czasów Tatarkiewicza badania tej części historii filozofii poszły znacznie do przodu. Z innych minusów, to napisanie nieprawdy o Ksenofanesie, który nie jest prekursorem eleatów, jak powtarza autor. Przy Parmenidesie zaś jest to błędne, krąpcowe tłumaczenie "byt jest i niebytu nie ma", zamiast "byt jest i nie może być, że nie jest". Ale ogółem czyta się dość przyjemnie, układ tekstu jest przemyślany. Polecam.

Jolka | 2017-01-07

Moja niezapomniana lektura z czasów akademickich. Czytana i studiowana z wielką dbałością o szczegóły. Mistrzowski wykład autora i bardzo dobra ocena w indeksie:)

cykuta | 2010-09-20
Przeczytana: styczeń 2009

"Historia filozofii" w ujęciu Tatarkiewicza to kompleksowy przegląd ważniejszych myśli w historii ludzkości od starożytności aż po czasy obecne. Autor przedstawia poszczególne koncepcje w sposób klarowny i zrozumiały. Jednocześnie zaznacza podobieństwa między teoriami lub akcentuje elementy je rozróżniające. Książka jest uniwersalna: nadaje się do użytku akademickiego, jak również domowego - potrafi zainteresować, sprzyjając w ten sposób poszerzaniu horyzontów.

Nathalie22112 | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Obowiązkowa lektura dla każdego kogo choć trochę interesuje temat filozofii. Pierwszy tom przeczytałam z racji obowiązku studenckiego. Po kolejne sięgnęłam z własnej woli. -Myślę, że o czymś to świadczy.

karuzela | 2013-05-17

Przeczytalam, bo musialam - na egzamin z historii filozofii. I omal nie zmienilam kierunku studiow na filozofie przez Tatarkiewicza! Dla tych, co nie musza 'wkuwac' calosci polecalabym zagladanie jedynie na strony z informacja o filozofach, ktorymi ktos jest w danym momencie zainteresowany.

Florianf | 2018-09-19

Są tacy, którzy tę Historię Filozofii Krytykują. Nie należę do nich.

| 2016-03-18
Przeczytana: 1971 rok

Kolejne wydanie wielokrotnie wznawianego, klasycznego już podręcznika do historii filozofii. Autor - filozof i historyk filozofii, estetyk i historyk sztuki, etyk, wykładowca, nauczyciel kilku pokoleń filozofów - przedstawił dzieje myśli filozoficznej jako historię myślicieli. Po omówieniu doktryn każdego okresu zestawił krótko najważniejsze zagadnienia i pojęcia.
Ciekawostką jest, że w latach 70/80 był to podstawowy podręcznik do nauki filozofii w... Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR! Wiem stąd, iż mój kolega, student tej uczelni, pożyczał ode mnie poszczególne tomy. Dzięki nim zdał i zaliczył semestr. Od lat jest katechetą. Dziś poleciłbym mu Hitchensa. Ale jak go znam pewnie z literaturą ateistyczną jest na bieżąco. Bo cóż to by był za katecheta bez tej wiedzy?

Moim zdaniem najlepsza pozycja na rynku. Z "Historii Filozofii" Tatarkiewicza można się nie tylko uczyć do egzaminu. To świetne kompendium wiedzy dla każdego, kto choć trochę chce poznać myśl filozoficzną czy to starożytną, czy nowożytną, kto chce przybliżyć sobie znajomość doktryn filozoficznych, sposób patrzenia na świat, ludzi, wnętrze człowieka największych myślicieli wszystkich epok.
Chwilami trudna, ale pomocna nawet takiemu laikowi, jakim jestem ja:)

Ewelina Kwaśniewska | 2010-10-03
Przeczytana: 2004 rok

Ciężka, dla niektórych trudna, ale jedna z tych, które po prostu powinno się przeczytać. Sięgnęłam po nią wcześnie, ku niedowierzaniu niektórych osób, wróciłam do niej w liceum. Może dlatego, że lubię tę tematykę.

ws123 | 2017-07-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audiobook
Przeczytana: 27 lipca 2017

Genialne dzieło, nawet dla laika. Z przyjemnością przestudiowałem I tom.