Historia filozofii. Tom 2. Filozofia nowożytna do roku 1830

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Cykl:
- Historia filozofii (tom 2)
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2022-07-06
- Data 1. wyd. pol.:
- 1970-01-01
- Liczba stron:
- 316
- Czas czytania
- 5 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301180669
- Tagi:
- historia filozofii filozofia filozofia nowożytna
Kolejne wydanie wielokrotnie wznawianego, klasycznego już, podręcznika do historii filozofii. Autor - filozof i historyk filozofii, estetyk i historyk sztuki, etyk, wykładowca, nauczyciel kilku pokoleń filozofów - przedstawił dzieje myśli filozoficznej jako historię myślicieli. Po omówieniu doktryn każdego okresu zestawił krótko najważniejsze zagadnienia i pojęcia.
Tom pierwszy poświęcony jest filozofii starożytnej i średniowiecznej
Tom drugi - filozofii nowożytnej do roku 1830,
Tom trzeci zaś - filozofii XIX wieku i współczesnej. Każdy z tomów zawiera bibliografię (opracowań ogólnych i szczegółowych, tekstów filozoficznych polskich i obcojęzycznych oraz przekładów polskich). W tomie trzecim zamieszczono indeks nazwisk filozofów, indeks nazwisk autorów prac o filozofach oraz indeks rzeczowy (indeksy odnoszą się do całości).
Książka pomocna w procesie nauczania propedeutyki filozofii i etyki, a także języka polskiego.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 304
- 247
- 125
- 24
- 20
- 4
- 3
- 3
- 3
- 3
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Historia filozofii. Tom 2. Filozofia nowożytna do roku 1830
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
W tomie drugim duży plus za naprawdę solidny i wyjaśniający wiele terminów rozdział o Kancie. Duży minus za bardzo zwulgaryzowane przedstawienie systemu Hegla.
W tomie drugim duży plus za naprawdę solidny i wyjaśniający wiele terminów rozdział o Kancie. Duży minus za bardzo zwulgaryzowane przedstawienie systemu Hegla.
Pokaż mimo toTatarkiewicz świetnie opisuje filozofię nowożytną od Kartezjusza po Hegla. Jest to świetna pozycja dla tych, którzy chcą odświeżyć sobie bądź usystematyzować nabytą już wiedzę filozoficzną. Nieco gorzej książka wypada jako pozycja pierwszego kontaktu z osobami, które dopiero zaczynają przygodę z historią filozofii.
Nic w tym dziwnego. Wszak trudno zredukować tak płodny okres filozofii do zaledwie 300 stron! Tatarkiewicz stosuje więc metodę wyliczeń i punktów. Jest dużo mniej opisowy i przykładowy niż ci, którzy mają na opowiedzenia o danym filozofie znacznie więcej miejsca. Przy tym autor stara się zawsze zachować pewną ciągłość między opisywanymi przez siebie sylwetkami i umieszcza ich w przynależnych doń prądach, wspominając przy tym innych ich przedstawicieli.
Tatarkiewicz świetnie opisuje filozofię nowożytną od Kartezjusza po Hegla. Jest to świetna pozycja dla tych, którzy chcą odświeżyć sobie bądź usystematyzować nabytą już wiedzę filozoficzną. Nieco gorzej książka wypada jako pozycja pierwszego kontaktu z osobami, które dopiero zaczynają przygodę z historią filozofii.
więcej Pokaż mimo toNic w tym dziwnego. Wszak trudno zredukować tak płodny...
Drugi tom obejmujący okres od odrodzenia do początku XIX wieku. Potężna dawka informacji przekazana tak, że czyta się z przyjemnością. Większość zagadnień jest zrozumiałych dla laika.
Drugi tom obejmujący okres od odrodzenia do początku XIX wieku. Potężna dawka informacji przekazana tak, że czyta się z przyjemnością. Większość zagadnień jest zrozumiałych dla laika.
Pokaż mimo toZgodnie z postanowieniem po wielu latach czytam opus magnum profesora Tatarkiewicza „od deski do deski”. O ile pierwszy tom zachwycił odkryciem jak wiele (z punktu widzenia współczesnej europejskiej cywilizacji, ale i rozwoju nauk ścisłych per se) zawdzięczamy Grekom, o tyle drugi natchnął do konstatacji, że historia XIX i XX wieku, współczesna mapa polityczna Europy i „narodowe przywary” to nie grom z jasnego nieba, ale wynik zachwytu naszych antenatów koncepcjami różnych filozofów. Czy to oni stworzyli nowoczesne państwa, czy raczkujące poczucie odrębności stworzyło „narodowych” filozofów?
Pomysł greckich mędrców „wymyślających” filozofię dwa i pół tysiąca lat temu był prosty. Określili ją jako bezinteresowne umiłowanie mądrości, wolne od jakichkolwiek pragmatycznych nastawień. Od XVIII wieku zaczęło się to zmieniać. Fascynujące jest śledzenie kładzenia podwalin filozofów pod psychologię i socjologię. Genialna lektura, pozwalająca odkryć korzenie wielu współczesnych wydarzeń i dyskusji w rozmyślaniach śmiesznych panów w perukach.
Zgodnie z postanowieniem po wielu latach czytam opus magnum profesora Tatarkiewicza „od deski do deski”. O ile pierwszy tom zachwycił odkryciem jak wiele (z punktu widzenia współczesnej europejskiej cywilizacji, ale i rozwoju nauk ścisłych per se) zawdzięczamy Grekom, o tyle drugi natchnął do konstatacji, że historia XIX i XX wieku, współczesna mapa polityczna Europy i...
więcej Pokaż mimo to"Kiedy rozpoczęła się filozofia nowożytna? W XV wieku, gdy na wszystkich polach zaczął tworzyć się nowy stosunek do świata, nowa kultura artystyczna i moralna, społeczna i religijna, wówczas i filozofowie przejęci byli pragnieniem stworzenia nowej filozofii i żyli w przekonaniu, że ją rzeczywiście tworzą". Tom drugi zajmuje się historią filozofii nowożytnej, od zakończenia średniowiecza do roku 1830. Władysław Tatarkiewicz opisał to, co się wtedy działo najważniejszego w europejskiej filozofii.
Książka rozpoczyna się od krótkiego dwustronicowego wstępu (z tegoż wstępu pochodzi cytat z początku opinii). Następujące po wstępie cztery działy mają takie oto tytuły: "Pierwszy okres filozofii nowożytnej (Odrodzenie, wiek XV - XVI)", "Drugi okres filozofii nowożytnej (okres systemów nowożytnych, wiek XVII)", "Trzeci okres filozofii nowożytnej (okres Oświecenia i krytyki, wiek XVIII)", "Czwarty okres filozofii nowożytnej (nowy okres systemów, początek XIX wieku)". Książkę kończy krótki dwustronicowy tekst pt. "Perspektywa na dalszy rozwój filozofii", obszerna bibliografia, spis ilustracji i spis treści. W książce znajdziemy trzydzieści całostronicowych ilustracji, które przedstawiają wizerunki wybranych przez autora ważnych i wyróżniających się filozofów.
Książka wybitna pod każdym względem, w każdym calu. Tom drugi jest podobny do pierwszego, równie udany, równie godny polecenia. Wybitna, czyli 9/10.
"Kiedy rozpoczęła się filozofia nowożytna? W XV wieku, gdy na wszystkich polach zaczął tworzyć się nowy stosunek do świata, nowa kultura artystyczna i moralna, społeczna i religijna, wówczas i filozofowie przejęci byli pragnieniem stworzenia nowej filozofii i żyli w przekonaniu, że ją rzeczywiście tworzą". Tom drugi zajmuje się historią filozofii nowożytnej, od zakończenia...
więcej Pokaż mimo toNiezbędnik dla studentów kierunków humanistycznych. Podstawowe informacje zebrane razem. Przydałby się dodruk.
Niezbędnik dla studentów kierunków humanistycznych. Podstawowe informacje zebrane razem. Przydałby się dodruk.
Pokaż mimo toZawsze mnie fascynowała. Przystępna i świetna. Nigdy przy niej się nie nudziłam i chętnie do niej wrócę.
Zawsze mnie fascynowała. Przystępna i świetna. Nigdy przy niej się nie nudziłam i chętnie do niej wrócę.
Pokaż mimo toTo klasyka z historii filozofii, podstawa dla studentów. Napisana w zrozumiały sposób. Przedstawione są najistotniejsze kwestie i esencja z filozofii danego myśliciela.
To klasyka z historii filozofii, podstawa dla studentów. Napisana w zrozumiały sposób. Przedstawione są najistotniejsze kwestie i esencja z filozofii danego myśliciela.
Pokaż mimo toTom drugi rozpoczyna nowożytna historia filozofii a kończy szkoła niemiecka oraz mesjanizm polski. Znakomita pozycja dla wszystkich chcących zapoznać się bliżej z filozofią. Wyróżnia ją przystępny język, systematyzacja i przejrzystość wykładów . Wartościowa również ze względu na obszerną bibliografię zajmującą tym tomie 50 stron! Myślę, że warto mieć ją na półce i od czasu do czasu zaglądać.
Tom drugi rozpoczyna nowożytna historia filozofii a kończy szkoła niemiecka oraz mesjanizm polski. Znakomita pozycja dla wszystkich chcących zapoznać się bliżej z filozofią. Wyróżnia ją przystępny język, systematyzacja i przejrzystość wykładów . Wartościowa również ze względu na obszerną bibliografię zajmującą tym tomie 50 stron! Myślę, że warto mieć ją na półce i od czasu...
więcej Pokaż mimo toPonownie mamy do czynienia z rewelacyjną pozycją.
Wzmaga się instrumentalne traktowanie filozofii i wykorzystywanie jej w celach politycznych. Oprócz tych, którzy szukają prawdy i tych, którzy szukają prestiżu, pojawiają się ci, którzy szukają oddziaływania na masy, kontroli i władzy.
Niestety, tak jak każdy wynalazek skonstruowany w celu czynienia dobra, narzędzia wypracowane przez filozofię coraz częściej wykorzystywane są w niecny sposób, czego apogeum przyniesie kolejny tom, za który zabieram się z marszu!
Ponownie mamy do czynienia z rewelacyjną pozycją.
więcej Pokaż mimo toWzmaga się instrumentalne traktowanie filozofii i wykorzystywanie jej w celach politycznych. Oprócz tych, którzy szukają prawdy i tych, którzy szukają prestiżu, pojawiają się ci, którzy szukają oddziaływania na masy, kontroli i władzy.
Niestety, tak jak każdy wynalazek skonstruowany w celu czynienia dobra, narzędzia...