Ekspedycja "Tygrys"

832070779X
Heyerdahl, Sumerowie, rejs
popularnonaukowa
Jaromil

Gdzie szukać początków cywilizacji? Kim byli Sumerowie? Czym była kultura Harappy i Mohendżo-Daro? Czy istniały między nimi związki? Oto pytania, które postawił sobie wybitny badacz, a zarazem podróżnik - Thor Heyerdahl. Odpowiedzią była wyprawa statkiem skonstruowanym z trzciny. Takim samym przed kilku tysiącami lat żeglowali Sumerowie. Jak daleko można nimi dopłynąć? Do Pakistanu? Jeszcze dalej...?

źródło opisu: Wydawnictwo ISKRY, 1985

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/

książek: 1991
Renax | 2014-03-15
Przeczytana: 14 marca 2014

Książka jest barwną opowieścią o Sumerach i żeglowaniu na statku ze trzciny. Jak zwykle, Thor Heyerdahl ożywia karty historii. Tym razem udowadnia tezę, że Sumerowie byli w stanie żeglować, co umożliwiło na kontakty kulturowe z innymi cywilizacjami w tym czasie - w Dolinie Indusu i Półwyspem Abisyńskim.
Czyta się ciekawie.

ems | 2012-01-06
Przeczytana: 1986 rok

Tym razem Heyerdahl buduje kolejny, jeszcze większy trzcinowy statek i z delty Eufratu i Tygrysu w Iraku żegluje z międzynarodową załogą śladami starożytnych Sumerów przez Zatokę Perską aż do Karaczi w Pakistanie, a stamtąd z powrotem przez Morze Arabskie do Krainy Punt czyli do Djiboutti w Somalii. Po drodze odwiedzając miejsca związane z najstarszymi znanym kulturami - Dilmun w Bahrejnie, Makan w Omanie, Muhenjo Daro w Pakistanie.
Rejs jak rejs, w sumie Korabiewicz zrobił coś podobnego kajakiem.
Ale ta historia początków cywilizacji jest fascynująca.

Dorota | 2012-04-12

Miałam nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej o Sumerach z tej książki i się trochę zawiodłam. Opis podróży niezbyt ciekawy chociaż fakt, że niektóre rozwiązania do jakich doszła ekipa były pomysłowe. Mimo wszystko dość mierna i ciężko się czyta.

Ewa | 2013-07-31

Chyba do końca życia nie zapomnę egzaminu z Historii Starożytnej i pytania z tej książki: "Jak po arabsku jest -tygrys-?". Książka sama w sobie przyjemna.

Alicja Miś | 2016-08-12
Dariusz_1456 | 2016-07-10