Zazielenił się świat siódmego dnia

Tłumaczenie: Lech Staszkiel
Wydawnictwo: Muza
Green Was the Earth on the Seventh Day
Dariusz

Wkrótce po ukończeniu college'u Thor Heyerdahl podjął ze swoją żoną pierwszą z podróży, które miały uczynić go sławnym. Opóścili Norwegię, która wydawała się rajem, i zamieszkali na małej wysepce Fatu Hiva, daleko na Pacyfiku. Wiedli tam życie, mając za dobytek niewiele więcej niż stalowy garnek i ostry nóż. Wspomnienia z czasów młodości Heyerdahla zawarte w tej książce są jednak czymś więcej niż opisem pobytu na wyspie, spotkań z jej mieszkańcami i poznawaniem przyrody.

Autor udowadnia, iż dawne ludy, uważane za prymitywne i niezdolne do dłuższych podróży, w rzeczywistości wiedziały więcej i żeglowały dalej niż się przypuszcza. Ta książka jest nie tylko przygodą miłosną, opowieścią o przygodzie i dokumentem, lecz także przesłaniem dla przyszłych pokoleń: dalsza dewastacja i bezmyślne zanieczyszczanie naszej planety jest dla ludzkości wyrokiem śmierci.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie użytkownika Reminiscencja

ania | 2018-09-23

Lubię takie książki, które stanowią trochę rozliczenie z przeszłością - napisane po wielu latach, pełnych przygód. W "Zazielenił się Świat siódmego dnia" Heyerdahl wraca do roku, który spędził na polinezyjskiej wyspie Fatu Hiva razem ze swoją pierwszą żoną. Z perspektywy lat zwraca uwagę na krzywdy, które zostały wyrządzone przez "cywilizację" i zwraca uwagę na problem ochrony środowiska,który jest mi bardzo bliski

Tomasz | 2018-05-13
Przeczytana: 2018 rok

Dziwna ale ciekawa.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Niesamowita książka, bo i autor to Człowiek wielkiego formatu. Lektura to świetny sposób na na podróż w czasie i przestrzeni