Samotny rejs "Opty"

Okładka książki Samotny rejs "Opty" Leonid Teliga
Okładka książki Samotny rejs "Opty"
Leonid Teliga Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Seria: Sławni Żeglarze literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Sławni Żeglarze
Wydawnictwo Morskie
1973-06-01
1973-06-01
żeglarstwo

Po ponad 50 latach od rejsu "Opty" historia Leonida Teligi wydaje się nie aż tak poruszająca i podniecająca jak to było na żywo.
Dużo fachowego nazewnictwa (zapewne i tak zamieniane na bardziej przystępny jeżyk przez brata - Stanisława) wprowadza w klimat morski, a jednocześnie dla całkowitego amatora dość mocno komplikuje zrozumienie treści. Przygody jakie miał są opisane dość słabo, albo faktycznie był tak oszczędny w słowach i listach.
Z perspektywy dzisiejszej rejs dookoła świata na jachcie jest już dostępny dla średnio rozgarniętego człowieka. Gorzej jest z kosztami jakie niesie za sobą taka wyprawa. Dla mnie osobiście stanowiło to trochę taki chwyt propagandowy i kolejną próbę pokazania, że człowiek z demoludów też potrafi. Któż w ówczesnych czasach mógł mieć jacht (i to zbudowany wg własnych potrzeb),dostęp do materiałów luksusowych, zaopatrzenie, a przede wszystkim paszport na nieograniczony czas?!
Nie chcąc oceniać jednoznacznie Leonida Teligi, mam wrażenie że jego rejs mógłby skończyć się po roku z podobnym sukcesem, ale chęć zabawy, używania pieniędzy jakich raczej nie miał na co dzień sprawiła, że wrócił do Polski po dwóch latach.
Raczej nie wrócę do tych zapisków.

Satysfakcjonujaca historia podrozy po morzach i oceanach. Jest to cieakwa ksiazka dla fanow zeglarstwa i podrozy dookola globu. Aczkowliek, z powodu zmiany realiow i uplywu czasu, niezbyt aktualna.

Trudno ocenić tę książkę , mimo że przeczytałem ją po raz drugi . Biografia przemieszana jest tu z literaturą marynistyczną , a jednocześnie opowieścią o spełnionym marzeniu . Teraz w 2019 roku zauważalne są realia życia za "żelazną kurtyną" i poza nią , w wolnym świecie . Ze względu na cenzurę , PRL opisano jako przyjazne dla obywatela miejsce na ziemi , gdzie bez problemów otrzymuje się paszport i łatwo załatwia wszelkie formalności . Było zupełnie inaczej . Paszporty dostawali wybrańcy , a po powrocie trzeba je było oddać do komórki SB zwanej biurem paszportowym . Autor wymienia producenta konserw mięsnych i nie robi tego wcale w celach reklamowych , tylko w podziękowaniu za rzecz drogą i nieodzowną dla takiej wyprawy . Waluty wymienialne , to inna para kaloszy . Za ich posiadanie można było iść do więzienia , a Polacy zarabiali średnio 15 dolarów miesięcznie . Kantory nie istniały , a walutę można było kupić tylko u cinkciarzy narażając się na aresztowanie . Wywóz nieudokumentowanych obcych pieniędzy z kraju kończył się podobnie . Takich rzeczy nie ma w książce , bo każdy ówczesny czytelnik znał je z własnego doświadczenia . Dla przeciętnego Polaka taki rejs był tak odległy , jak dla Amerykanina lądowanie na księżycu .
Moim zdaniem najważniejsze w tej relacji są przyjaźnie , które zawiązują się mimo różnic kulturowych , ideologicznych i językowych . Tu jest jej siła . Opisuje brać żeglarską , którą łączy szacunek dla ludzi morza i żywiołu z którym się mierzą . Drugi aspekt to Polacy na świecie .
Polecam te książkę , bo jest odmienna od wszystkich .

z książki:
gdybym miał wielki talent i opisał dokładnie wszystko, co przeżyłem, nikt by mi nie uwierzył
wg mnie - Leonidowi - udało się.

z książki:
wg mnie - Leonidowi - udało się.

Leonid Teliga - któż z nas nie słyszał o nim?
Książka powstała na podstawie zapisków pana Leonida z podróży, z rejsu dookoła świata. Pan Leonid marzył o jej napisaniu, niestety, jak wiemy, choroba przeszkodziła mu w tym. Na szczęście książka powstała dzięki pracy jego brata - Stanisława. Bo jak czytamy w książce, kto lepiej niż sam Leonid potrafiłby napisać o tym, co czuł, co przeżywał? A któż znał go lepiej niż jego brat?
Czytając tę książkę, porównywałam w myślach ten rejs z rejsem pana Henryka Jaskuły. Zastanawiałam się, który rejs jest lepszy, która trasa, który żeglarz, który sposób podróżowania.
Ale jak porównać dwie tak różne wyprawy? Pan Henryk podjął się samotnego rejsu dookoła świata, bez zawijania do portów, bardzo oszczędzał wodę, jego kontakt ze światem ograniczał się do kontaktu z przepływającymi statkami czy ptakami, które przyfrunęły od czasu do czasu.
Pan Leonid zaś gdzie tylko mógł, gdzie mu pozwolono, zawijał do portów. Wszędzie spotykał Polaków. Sam czuł się dumny wioząc polską banderę i pokazując ją światu. Poznawał świat, ludzi, bawił się na Karaibach, pił lokalne trunki, spotykał poławiaczy pereł, nawet udało mu się sprzedać swój obraz. Na "Opty" nie musiał oszczędzać tak wody jak pan Henryk, jako że co jakiś czas zawijał do portu. Mógł uzupełnić zapasy jedzenia, wody, czegokolwiek, mógł liczyć na pomoc ludzi choćby przy sprawdzeniu, czy z "Opty" wszystko w porządku. Jednakże cały czas towarzyszyła mu choroba. Więc jak porównać te dwa rejsy?
Mimo bólu, gdy wracał do portu, z którego wypłynął wiele miesięcy wcześniej, widząc inne jachty wyruszające na wielką wodę, z zazdrością i tęsknotą spoglądał w ich stronę. Sam mówił, że nie płynie tylko po to, żeby przepłynąć. Rozmawiając z jedną ze znajomych osób o tej książce, ta powiedziała mi, że taki rejs jest i jej marzeniem. Nie w samotności, ale dookoła świata, z zawijaniem do portów, kosztowaniem lokalnych specjałów, trunków, poznawaniem ludzi i ich zwyczajów, z radością ze spotkania rodaków za granicą.
I dla takich osób jest ta książka. Ale także dla ludzi, pragnących dowiedzieć się czegoś więcej na temat pana Leonida i jego rejsu.

Leonid Teliga - któż z nas nie słyszał o nim?

Abstrahując od polityki, Teliga jest fascynującą postacią. Książka przybliża jego rejs, który odbył u kresu życia.

szacunek
dla pana Teligi to pierwsze skojarzenie po przeczytaniu .

Wilk Morski w najczystrzej postaci- tak to sobie wyobrażam jako szczur lądowy.
Najbardziej podobało mi się ironiczne poczucie humoru załogi.
warto

szacunek
dla pana Teligi to pierwsze skojarzenie po przeczytaniu .

Wilk Morski w najczystrzej postaci- tak to sobie wyobrażam jako szczur lądowy.
Najbardziej podobało mi się ironiczne poczucie humoru załogi.
warto

Trudno powiedzieć czym jest ta książka, ponieważ jest to swoista kompilacja pamiętników z podróży dookoła świata, zredagowana po śmierci autora przez jego brata.

Kapitan Teliga był człowiekiem inteligentnym, z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie, a piszę o tym, bo wszystko ma odzwierciedlenie na kartach tej książki. Jest tam trochę o samotności na morzu, ale właściwie to naprawdę niewiele (w stosunku do tego czego się spodziewałem),znacznie więcej jest opisów ludzi (szczególnie życzliwych ludzi, w sumie to tylko życzliwych, bo o innych nie pisał) i miejsc z którymi w czasie podróży obcował. Jest trochę o samym żeglowaniu, ale trudno mi ocenić, czy te opisy mogą w czymś przeszkadzać, bo dla mnie były one tylko swoistą wisienką na torcie a właściwie to czasami chciałem już żeby autor zszedł z lądu i pisał o morzu.

Jeśli ktoś nigdy nie żeglował i chciałby się dowiedzieć jak się czuje człowiek, który nie stał na lądzie od 162 dni, raczej z książki tego się nie dowie, bo tam nie ma takich oczywistych opisów, zresztą autor często bagatelizuje swoje uczucia dzieląc własny umysł na role i ironizując. Zabawne to, ciekawe i inteligentnie opisane. Doświadczony żeglarz, owszem znajdzie przesłanki pomiędzy wierszami i w krótkich zdaniach, ale potrzeba bagażu podobnych doświadczeń, żeby zrozumieć co też wówczas mogło się dziać w umyśle autora.

Książkę na pewno polecam każdemu miłośnikowi literatury marinistycznej, miłośnikom inteligentnych, dowcipnych pamiętników. Amatorzy wartkich przygód mogą być nieco zawiedzeni, bo kapitan był raczej romantykiem niż awanturnikiem i co prawda kilka ciekawych przygód opisał, ale ze swoistym stoicyzmem i dystansem do siebie.

Książka to zapiski jakie Leonid Teliga pozostawił po sobie a które miały stać się materiałem do powstania książki, relacji z rejsu dookoła świata jaki Teliga odbył samotnie w latach 1966 - 1969. Czytałem ją w 2013r., nie jestem żeglarzem, wodniakiem, morze nie jest moim żywiołem ale wydaje mi się, że książka może być interesująca nawet dla takiej osoby. proszę sobie wyobrazić, że ten człowiek opłynął świat samotnia na drewnianej łódeczce o niespełna 10 metrach długości bez żadnych nowoczesnych przyrządów nawigacyjnych, radarów, gps-ów, telefonu satelitarnego itp. Silniczek jachtu miał 5 KM a więc tyle co dzisiejsza kosiarka do trawy, z nowoczesnego wyposażenia można wymienić maszynę do pisania, aparat fotograficzny, radiomagnetofon i radiostację, większość tych rzeczy popsuła się w czasie rejsu. Jeśli dodać, że Teliga w czasie rejsu zmagał się z chorobą, która ostatecznie zwyciężyła go wkrótce po powrocie mamy w miarę pełny obraz sytuacji.
Autor barwnie opisuje swoje przygody, spotkanych ludzi, sytuacje, nie ma w tym monotonii rejsu, dłużyzn czy nużących wywodów. Jest za to żelazny człowiek,walczący z przyrodą i przeciwnościami losu choć dla dzisiejszego czytelnika wydaje się być bezbronny. Książka jak dla mnie bomba !

Niezwykła książka pod każdym względem. Szczerze polecam.

Niezwykła książka pod każdym względem. Szczerze polecam.

• Żeglarstwo
  • Marynistyka