8320708974
klasyka
cuba1996

Opowiadania amerykańskiego behawiorysty, noblisty, reportera. Klasyka prozy amerykańskiej XX w.

Spis opowiadań:
- Mój stary,
- Niepokonany,
- Oczekiwanie

Wydanie V

źródło opisu: Opis autorski.

źródło okładki: wlasne

Ida_wrześniowa | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Niech was nie zmyli objętość tej lektury. To ściema jest. Siedem opowiadań uwieńczonych przedmową Lecha Budreckiego, to iście wspaniałe, wzruszające, dające do myślenia historie, które poruszają do głębi, zostawiając nas z otwartymi pytaniami i ustami, z głowa pełną ?????. Znakomita lektura. Mnie urzekły najbardziej: Stary człowiek przy moście-o samotności, tęsknocie i byciu potrzebnym aż do końca; Coś się kończy-jak sam tytuł wskazuje -o odejściu i stracie; Śnieżny szlak - o pasji i mocy przyjaźni, ot tak sobie; Mój stary-no to rozkłada na łopatki-o miłości, szacunku ojca do syna. To opowiadanie jest cudowne. Relacja tych dwóch mężczyzn- jednego (dżokeja), który odchodzi pomału z życia i drugiego, który w nie dopiero się wdziera. Relacje, miłość, przyjaźń, oddanie, pasja -ukazane bez zbędnych ochów i achów, prosto, cudownie, na temat. No i tytułowe: Niepokonany. O toreadorze, którego czas przeminął dla innych, ale nie dla niego. Oczywiście to w wielkim skrócie i uproszczeniu....

Dziub | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Hemingwaya poznałam w gimnazjum podczas lektury "Starego człowieka i morza", jak ostatnio wynikało z pewnej rozmowy, podobno kanon obejmował fragmenty, ale coś mi się wydaje, że ze względu na objętość, przeczytałam całe opowiadanie i wzburzyłam się po Gombrowiczowsku, że jak ta literatura ma zachwycać, skoro nie zachwyca. Oczywiście, nie byłam gotowa na tak ciężki kaliber w tamtym czasie, zwłaszcza, że nauczycielka obok pedagoga to stała może na rozpoczęciu roku szkolnego i nie chodziło o nią. Na szczęście, jest sobie twórczość Woodyego Allena i jest "Paryż o północy", jest także Corey Stoll (a jednak ekranizacja" Wirusa" Hogana i del Torro na coś się przydała) i jest w końcu ten ekranowy Hemingway, którego cierpienie egzystencjalne w końcu zrozumiałam, i to picie oraz samobójstwo ze strzelby (palec Hemingwaya, jak się ostatnio gdzieś na to natknęłam, chyba u Marqueza) już mnie nie denerwowało a wywoływało współczucie. Teraz, gdy Hemingwaya kocham, zdecydowałam się na podróż z jego...

Aveline | 2014-05-10
Przeczytana: 13 listopada 2012

"Niepokonany"
Na niezbyt wielu stronach Hemingway zawarł prawdziwą lekcję życia. Jesteśmy tak zbudowani, że nie bacząc na konsekwencje, wiek, przeszkody dążymy do spełnienia swoich marzeń. Niektórzy nie poddają się łatwo, a inni znowu nie spoczną, póki czegoś nie dokonają. W książce widzimy tę drugą postawę. Postać Manuela, głównego bohatera, pokazuje nam dwie strony medalu - radość z osiągniętego celu oraz cenę, jaką płacimy za zrealizowanie go.

Mylengrave | 2013-02-10

Czytałam opowiadania gdzieś na etapie podstawówki/gimnazjum i mimo iż były trochę dla mnie za trudne, byłam nimi zafascynowana, tak mocno nie mnie oddziaływały, że nie mogłam w nocy spać, ciągle analizowałam zdarzenia i zachowania bohaterów. Refleksyjność nieunikniona, polecam, bo to naprawdę świetnie napisane historie, z doskonałym przekazem. Hemingway to mistrz.

Ola | 2013-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Zbiór bardzo fajnych opowiadań, które zmusiły mnie do refleksji. Często musiałam czytać zdanie po kilka razy, by je zrozumieć. Najbardziej do gustu przypadło mi opowiadanie pt. "Coś się kończy", ale wszystkie mi się podobały.

Flashie | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018