Miriam

7 (231 ocen i 22 opinie) Zobacz oceny
A Tree of Night and Other Stories
Capote, opowiadanie, dzieci
Guinevere7

Proza Trumana Capote jest niezwykle oryginalna. Opowiadania zawarte w tym tomie to historie dziejące się przeważnie w świecie na wpół tylko rzeczywistym, owiane mgiełką niezwykłości, niesamowitości. Ulubionymi bohaterami pisarza są dzieci, dzieci bardzo dziwne - jak panna Bobbit w noweli "Dzieci w dniu urodzin" - lub dorośli ekscentrycy, nieszczęśliwi, wykolejeni, mający w sobie również wiele z dziecka. W opowiadaniu tytułowym "Miriam", niezwykle nastrojowym, gdzie splatają się elementy realistyczne i fantastyczne, postać małej dziewczynki ma cechy wręcz demoniczne. Opowiadanie to odznaczone zostało nagrodą O'Henry'ego.

Tomik "Miriam" stanowi wybór opowiadań z tomu "A Tree of Night and Other Stories";
zawiera opowiadania:

1. Pan Bida
2. Dzieci w dniu urodzin
3. Miriam
4. Drzewo nocy

Magnis | 2016-10-23

Z twórczością Trumana Capote się jeszcze nie zapoznawałem dokładnie, ale kiedyś w serii Koliber zauważyłem małą książeczkę z jego krótkimi opowiadaniami. Opis sugerował opowiadania pełne niesamowitości. Postanowiłem nabyć i przekonać się czy mi się spodobają. Czytałem sporo czasu temu i po powtórnej lekturze pozytywne wrażenia pozostały.

Pan Bida –główna bohaterka opowiadania dostaje zaproszenie i korzysta z niego. Czy można skupować sny i kim jest tajemniczy skupujący. Tego wszystkiego można dowiedzieć się przeczytawszy obecne krótkie opowiadanie. Realistycznie napisane i autor zadbał o każdy detal żeby postacie były wiarygodne, ale z dodatkiem fantastyki bliższej baśniowej i tajemniczej, która wdziera się w normalną rzeczywistość. Nie sposób odmówić opowieści nastrojowego klimatu kojarzącego się z opowieściami „z dreszczykiem”. Na pewno ciekawa historia z niezwykłym zakończeniem.
Dzieci w dniu rodzin – Autor daje możliwość obserwowania skutków przybycia i zamieszania, jakie...

Guinevere7 | 2010-03-10
Na półkach: 2010, Przeczytane

Czytając Śniadanie u Tiffany`ego wiedziałam, że Capote nie pisze w sposób prosty i jednoznaczny.
Cztery niezależne opowiadania w zbiorze Miriam potwierdzają moje wcześniejsze doświadczenia.
Tutaj nic nie jest oczywiste i wytłumaczalne. Bohaterowie uwikłani są w sprawy dziwne i jak to określono w jednym z opowiadań " Nigdy nie znajdowała się w sytuacji, która by się dała w czymkolwiek porównać do obecnej".
Jeśli zapragniecie poczytać coś innego, mniej logicznego i zaskakującego - polecam niniejszy zbiór opowiadań, szczególnie tytułową Miriam.
Jeszcze zapragniecie książek , w których 2+2 zawsze będzie równało się 4...

maga | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Z ust wielu osób słyszałam stwierdzenie: Mistrz krótkiej formy. Wiele osób mówi tak o pisarzach, którzy nie zasługują nawet na stwierdzenie: stażysta krótkiej formy, albo coś bardziej adekwatnego do bardzo małej biegłości w tworzeniu "małoformatowym". Jakich twórców można zaliczyć do tego niewątpliwie zacnego i niewątpliwie dużego grona zostawiam każdemu z osobna. Podobno o gustach się nie dyskutuje. Ale o Trumanie Capote już można. I to jak! Moim osobistym zdaniem jego proza unosi się ponad podziałami estetycznymi na coś subiektywnie gustownego i subiektywnie szmirowatego. Truman Capote wychodzi poza podział tego typu. Nie można powiedzieć, że jest to literatura ładna niczym kwiatuszki we włosach młodej dziewczyny i nie można też powiedzieć, że jest to literatura kiczowata jak spalona słońcem z lampy ubrana na różowo równie młoda dziewczyna. Czy więc jest to literatura przeciętna? Nigdy w życiu!
Jest to literatura geniusza. Geniusz- to jest subiektywne (choć wypływa tylko z...

Noemi | 2014-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2014

Nie mogę powiedzieć, żebym w jakiś sposób nie spodziewała się takiego klimatu (wystarczy przypomnieć sobie chociażby sny Perry'ego w "Z zimną krwią"), ale jestem zadowolona, że opisy z okładki i przeczucia nie myliły.
Nie każde z opowiadań urzeka oryginalnością (na przykład motyw z tytułowej "Miriam" wydaje się być nieco oklepany), ale wszystkie z pewnością intrygują. Dlaczego Pan Bida poszukiwał snów? Kim była panna Bobbit? Dlaczego Miriam wybrała swoją imienniczkę? Kim byli i dokąd zmierzali towarzysze podróży Kay? Na te i inne pytania czytelnicy odpowiedzi nie dostaną. Pewnie można pokusić się o jakieś metafory, ale czy to metafory są tu najważniejsze? Taki właśnie urok tego zbiorku - im bardziej rozwija się akcja, tym mniej dostajemy informacji i kończymy lekturę całkowicie zaplątani. Odrobinę niepokojące, ale w perwersyjnie przyjemny sposób.

Katarzyna Kunowska | 2014-11-02

Wspaniałe opowiadania z nutką magii.
Historie z pogranicza jawy i snu, z niejednoznacznymi zakończeniami plus świetny styl Capote.
Polecam.

Wolfgang | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014 r
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Miriam dzieli się na cztery, krótkie opowiadania. Początkowo pan Capote pisał dość chaotycznym i niezrozumiałym językiem, co w sumie mnie nie zdziwiło (starsze książki mają tendencję, że nie zawsze je rozumie), zachowywał pewien dynamizm, nie starał się zachowywać odstępów pomiędzy kolejnymi dniami, jakby ich nie było. Z jednego dnia zrobił się miesiąc. Ale uważam to za duży plus, nie miało się wrażenia, że stoi się w miejscu.

Najbardziej przypadła mi do gustu tytułowa Miriam. Przyznam się, że ostatniej opowieści całkiem nie zrozumiałam, ale, cytując Murakami: "...ja wśród powieści najbardziej cenię te, których nie mogę do końca zrozumieć. To, co potrafię zrozumieć, ani trochę mnie nie interesuje. To oczywiste, nie?".

luna99 | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Trochę ciężko było mi zrozumieć opowiadania pana Capote. Jednak gdy udało mi się tego dokonać, byłam pod wrażeniem. Bohaterowie są tak dziwni, że wywołują niepokój. Szczególnie dzieci, a zwłaszcza Miriam z opowiadania pod tym samym tytułem. Dziewczynka jest przerażająca. Takie właśnie postacie sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.

PolihymniaCadavre | 2016-01-16
Przeczytana: grudzień 2015

Capote pisze w taki sposób, że długo jeszcze w głowie zostają obrazy wyobrażni, towarzyszące wcześniej przy czytaniu. Obrazy ciepłe,
z czającym się podskórnie niepokojem. I o to chodzi, by swoim stylem pisania tworzyć u czytelnika wręcz namacalność sytuacji.
Czasami problem nie tkwi w braku wyobraźni,
a w braku smaku

unhappygirl | 2011-05-25
Na półkach: 2011, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2011

Świetna, opowiadanie tytułowe zdecydowanie najlepsze!

ewidencja | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Cztery niepozorne opowiadania, trochę ponad 100 stron małego formatu i ogromny niepokój. Proza duszna, surrealistyczna, z pewnością godna uwagi.

"Pan Bida" - Bohaterką jest Sylwia z kompleksem małego miasteczka, mieszkająca od pewnego czasu w Nowym Jorku. Introwertyczka i indywidualistka tęskniąca za czymś nieokreślonym, poszukująca. Przyjaźń z byłym klownem - obecnym drobnym pijaczkiem i rzezimieszkiem - pomimo pozornego kontrastu jest tak naprawdę stykiem pokrewnych wyobcowanych dusz. Rozmawiają godzinami o życiu i tytułowym Panie Bidzie, kupującym cudze marzenia nocne. Dlaczego Sylwia czuje się coraz gorzej, skąd ten niejasny lęk? Capote zna odpowiedź: Sylwia sprzedała swoje wizje senne [sic!], a Oreilly, jako porte-parole autora, mówi: "sny to oko duszy i najgłębsza prawda o nas." Z pozoru komunał, podważany przez badaczy, ale czyż nie odczuwamy tego zdania osobiście?

"Dzieci w dniu urodzin" - panna Bobbit - ekscentryczna i śmiała - przyjeżdża do małego miasteczka; z miejsca...