Living History

Okładka książki Living History Hillary Rodham Clinton
Okładka książki Living History
Hillary Rodham Clinton Wydawnictwo: Headline biografia, autobiografia, pamiętnik
Headline
2003-01-01
2003-01-01

Nie spodziewałam się niczego specjalnego po autobiografii Hillary Clinton. Myślałam, że będzie sobie tak pisać, najpierw o dzieciństwie, potem o studiach i dorosłym życiu, w którym przez całkiem długi czas była Pierwszą Damą USA. Rzeczywiście tak było. Hillary Clinton snuje powoli opowieść o samej sobie, opisując najważniejsze wydarzenia w jej życiu - te które najbardziej zapamiętała oraz te, które wywarły na nią największy wpływ.
Dzięki tej książce przekonałam się, że uwielbiam takie sobie powolutku ciągnące się biografie. Przechodzenie płynne z jednego etapu w życiu na kolejny. Patrzenie z perspektywy na minione wydarzenia i komentowanie ich z obecnym doświadczeniem i wiedzą. Jest to specyficzny gatunek, który nie wszystkim może odpowiadać. Tych, którzy lubią emocje i przewracać kartki błyskawicznie, ta biografia wynudzi do reszty. Ja ogromnie polubiłam tę powieść i chętnie poczytam więcej losów sławnych ludzi.
Gorąco polecam

Na tą książkę trafiłam zupełnym przypadkiem - ot, pożyczyłam w ciemno w bibliotece. Pani Clinton opisuje w niej życie od dzieciństwa, aż do rozpoczęcia kariery jako Senator stanu Nowy Jork. Nie brakuje w niej osobistych ocen i niejednokrotnie bardzo subiektywnych opinii na spotykające ją w życiu, często niełatwe sytuacje.
Czy polecam? Książkę warto przeczytać, chociażby po to, aby zobaczyć jak funkcjonuje wielka polityka w Białym Domu. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest tak brudna i brutalna.
I jeszcze jedno - to opowieść o bardzo silnej kobiecie, która od początku wiedziała, czego chce i dążyła do tego.

Czy polecam? Książkę warto przeczytać, chociażby po...

Dostałam w prezencie, więc przeczytałam. Z nóg mnie nie zwaliła, ale może to dlatego, że nie przepadam za biografiami. Najbardziej jednak "rozeźliło" mnie zdanie gdzieś na początku ksiązki. O tym, jak to Amerykanie uratowali Europę. No cóż, widać dobrze, że ich mamy.

Bo mężczyzna jest głową rodziny, ale ktoś musi nią kręcić!
Otwarta, z poczuciem humoru, ale też całkiem na serio- taka jest Hilary Clinton, takie są jej wspomnienia. Jeśli chcecie poznać najbardziej znaną kobietę Ameryki- Polecam.

Bo mężczyzna jest głową rodziny, ale ktoś musi nią kręcić!

To nie przewodnik polityczny. Ta książka jest po prostu dobrą biografią.

To nie przewodnik polityczny. Ta książka jest po prostu dobrą biografią.

Książka mnie zawiodła. Zawiera zbyt wiele szczegółów, które rozpraszają czytelnika, a często wręcz nużą. Warta przeczytania szczególnie dla tych, którzy interesują się polityką (przytoczone zostają słowa Joyce McCartan- "Kobiety są potrzebne, by mężczyźni nabrali rozumu"). Inni, którzy spodziewaliby się pikantnych szczegółów będą zawiedzeni, ale zgodnie z tytułem to wspomnienia kobiety, która tworzy historię, więc byłby raczej nie na miejscu. Hillary Clinton jest niewątpliwie postacią, która zasługuje na uwagę, co w tej książce z pewnością odnajdziemy.

Hillary Rodham Clinton jest znana tysiącom ludzi na całym świecie. Mało kto jednak wie, jak przebiegało jej życie. W książce Tworząc historię otwarcie, z humorem i zaangażowaniem opisuje swoje życie od dzieciństwa w podmiejskiej dzielnicy, przez lata działalności studenckiej, aż po działalność kontrowersyjnej Pierwszej Damy. Ta książka to nie tylko przenikliwe spojrzenie na lata spędzone w Białym Domu, ale także kronika związku z Billem Clintonem, kulisy skandalu z Moniką Lewinsky i komentarze dotyczące prezydentury Georga Busha. To też plany związane z jej dalszą karierą polityczną. Jest to także opowieść o kobiecie, która doskonale łączy rolę matki, żony, Pierwszej Damy, prawnika, senatora i polityka. Odgrywała ona aktywną rolę w kształtowaniu prawodawstwa. Jeździła po Stanach przypominając o potrzebach dzieci, rozszerzeniu szans gospodarczych, edukacyjnych i poprawie systemu opieki zdrowotnej. Podróżowała także po świecie walcząc o prawa człowieka i demokrację. Jednocześnie są to intymne i bardzo szczere zwierzenia kobiety uparcie walczącej o swoje małżeństwo i rodzinę. To historia kobiety, która stała się symbolem Ameryki.

Kobieta, która biorąc aktywny udział w polityce, nadała nowy wymiar roli Pierwszej Damy. Utalentowany prawnik z ambicjami dotarcia na sam szczyt, a równocześnie - matka i zdradzona żona, której intymne sprawy roztrząsano publicznie. Z jednej strony wzbudza podziw, z drugiej - uchodzi za arogancką i nieszczerą. Chociaż w czasie prezydentury Billa Clintona walczyła o system powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych i prawa kobiet, a dziś zbiera pochwały jako senator, świat wciąż najbardziej ciekawi, co przeżyła w czasie afery Moniki Lewinsky. W swej autobiografii Hillary nie unika tematu afery rozporkowej. Jednak wielu czytelników bardziej niż kulisy skandalu zainteresuje droga życiowa tej niepospolicie inteligentnej kobiety oraz jej przenikliwe spojrzenie na ukryte mechanizmy amerykańskiej polityki.

Jak sama autorka wspomina na drodze, która prowadziła ją do drzwi Białego Domu, kształtowała ją rodzina, szkoła, religia i wszystko to, czego się uczyła- jako córka zdecydowanie konserwatywnego ojca i bardzo liberalnej matki, działaczka studencka, rzeczniczka praw dziecka, adwokat, żona Billa i mama Chelsea.
W każdym rozdziale znajdują się przemyślenia, wspomnienia o ludziach i opisy poznanych miejsc.
Opuściwszy Biały Dom, weszła w nową fazę życia- wygrała wybory do Senatu w stanie Nowy Jork. Jest to rola ucząca pokory i skromności.
W latach, które spędziła w Białym Domu jako pierwsza dama, lepiej zrozumiała, jak rząd może służyć ludziom, jak działa Kongres, jak ludzie postrzegają rządową strategię i taktykę przez pryzmat mediów i jak amerykańskie wartości można przełożyć na postęp gospodarczy i społeczny. Zrozumiała, jakie znaczenie ma zaangażowanie Ameryki w sprawy świata, nawiązała kontakty z przywódcami innych państw oraz poznała inne kultury- a wszystko to obecnie bardzo się jej przydaje. Nauczyła się także, jak w oku cyklonu nie tracić z oczu wytyczonego celu.
Życie na arenie politycznej to nieustanne poznawanie ludzkiej natury, w tym i własnej. Zaangażowanie w dwie kampanie prezydenckie i obowiązki pierwszej damy sprawiły, że odwiedziła każdy stan w swoim państwie oraz siedemdziesiąt osiem innych krajów. Wszędzie, gdzie była, coś lub ktoś otwierał jej umysł i serce i pomagał lepiej zrozumieć problemy, które stoją przed niemal całą ludzkością.
Dwie kadencje Clintona były okresem zmian nie tylko w jej życiu, ale i w życiu Ameryki. Bill obejmował urząd prezydenta z mocnym postanowieniem odwrócenia trendu spadkowego w gospodarce, ograniczenia deficytu budżetowego i rosnących nierówności, które zmniejszały szanse przyszłych pokoleń Amerykanów.
Cały czas popierała jego projekty i starała się przełożyć idee na konkretne działania, które wpływałyby na poprawę życia ludzi oraz umacniały poczucie wspólnoty i demokratyczne wartości w kraju i na świecie. Przez cały czas, gdy Bill sprawował urząd, spotykały ich ataki ze strony politycznej opozycji, prawne wyzwania i osobiste tragedie. Popełnili też sporo błędów. Jednak kiedy w styczniu 2001 roku Bill opuszczał Biały Dom, Ameryka była państwem silniejszym, lepszym i bardziej sprawiedliwym, gotowym na wyzwania nowego wieku.
Osiem lat spędzonych w Białym Domu stanowiło próbę jej wiary i przekonań politycznych, małżeństwa i konstytucji Ameryki. Wokół niej toczyły się polityczne i ideologiczne bitwy dotyczące przyszłości Ameryki. Wokół niej skupiały się i życzliwe i niechętne emocje dotyczące wyborów, jakie stoją przed kobietami, i ról jakie mogą one grać.

Woli ścisłości Bill jest synem Williama Jeffersona Blythe,a, który zginął tragicznie w maju 1946 roku jeszcze przed urodzeniem Billa. Potem jego matką wyszła w 1950 roku za Rogera Clintona.

Ta książka to opowieść o doświadczeniach, zgromadzonych w ciągu ośmiu lat, podczas których występowała w roli pierwszej damy i żony prezydenta. Ta książka nie jest dziełem historycznym, ale osobistym wspomnieniem, pozwalającym zajrzeć za kulisy niezwykłego okresu w życiu Hillary i w życiu Ameryki.

Kalendarium:
Hillary Diane Rodham Clinton- ur. 26 październik 1947 r.
William Jefferson Blythe III (Bill)- ur. 19 sierpnia 1946 r.
Ślub- 11 października 1975 r.
Chelsea Victoria Clinton- ur. 27 lutego 1980 r.

Kulisy polityki, prezydentury widziane oczami pierwszej damy oraz własnej kariery politycznej. Warte przeczytania

Interesująca, wciągająca biografia o kobiecie ambitnej, dumnej-kobiecie instytucji.
Pani Clinton wpuszcza nas do swojego świata, pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące w polityce, poznać plusy i minusy bycia pierwszą damą i żoną.
Zakupiłam tę książkę wiedziona ciekawością i nie zawiodłam się.

Zakupiłam tę książkę wiedziona ciekawością i nie zawiodłam się.

Pani Clinton może i jest wspaniałą kobietą ale ja ją odbieram jako tzw "suchą" osobę.I taka sama jest jej książka - brakuje mi w niej serca; przypomina bardziej zbiór haseł i sloganów wyborczych.

• Biografie
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • Biografie
  • Nie ma na chomiku