Tajemnica Vivaldiego

Tłumaczenie: Barbara Jaroszuk
Wydawnictwo: Świat Książki
El enigma Vivaldi
Vivaldi, tajenica

Antonio Vivaldi, czerwony ksiądz, jak go nazywano od koloru włosów, zostawił po sobie niezwykły dokument - partyturę, w której wykorzystano zakazany przez Kościół "diabelski" układ nut. Powierzył ją organizacji strzegącej niebezpiecznych sekretów, która przekazuje je z pokolenia na pokolenie i sama decyduje, kiedy i czy w ogóle należy je ujawnić. Niemal trzy wieki po śmierci Vivaldiego w...

Niemal trzy wieki po śmierci Vivaldiego w Wenecji pojawi się jego wielbiciel, hiszpański muzyk, który wraz z piękną wenecjanką będzie szukał rozwiązania niebezpiecznej zagadki swego Mistrza. Dlaczego po tak długim czasie ludzie wciąż są gotowi zabijać, by zawładnąć tajemniczym dokumentem...

Koronczarka | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Miłe wakacyjne czytadełko. Intryga prościutka, ale bez zbędnych brutalności. Autor rozczulająco przypuszcza, że czytelnika/czkę najbardziej zainteresuje, w co byli ubrani bohaterowie zamiast tego, jak wygląda Wenecja, w której toczy się akcja. Jeśli chcesz uciec od czegoś, co w szarym dniu codziennym Ci dokucza, możesz przeczytać :)

m_ght97 | 2014-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: luty 2014

Coś najgorszego, co widziałem. Zero pomysłu autora. Posuwa akcję tak, jakby nie mógł. [Kolokwialne, ale to prawda]. Opisy 'tej' Werony, dialogi bez celu. Niby jest 'to coś' wzorowane na dobrej książce Browna, ale Mendoza to taka marna podróbka, jedynie próba pastiszu, która się z resztą nie udała. Skończyłem po czterech rozdziałach. Nigdy więcej nie powrócę. Książki nie polecam.

Anna | 2016-06-01
Przeczytana: 13 lutego 2015

Coś z literatury hiszpańskiej.
Fajna książka. Dobrze się czyta. Coś jak "Kod da Vinci" - no może trochę lżejsza w treści i fabule... Ale na takie wieczory po stresującym dniu nie najgorsza.

Kamil | 2010-08-25

Porażka jakich mało, reklamują autora jako "hiszpańskiego dana browna" ale to jest KALKA. Zakończenie typowe dla książek z typu "Kody...Whatever", z resztą finału można się doczytać na jednej (dosłownie: JEDNEJ) z ostatnich stron. Kalka "kodu da vinci", szkoda czasu na czytanie.

viola | 2010-09-17

Zupełnie bez sensu... Pomieszanie wątków sensacyjnych, kryminalnych, historycznych, miłosnych i jakie tylko autorowi przyszły do głowy. Naciągana intryga, nieciekawa historia, nudny główny bohater. Próby opisu piękna Wenecji też się nie udały.
Nie ma po co czytac!!!

EnfantTerrible | 2011-08-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011.

Spodziewałam się czegoś lepszego, o wiele lepszego. Miałam szczerą nadzieję na tajemnicę, niepokój, bijące wprost z kart książki, na bogaty, różnorodny krajobraz Wenecji, na żywiołową akcję. Tymczasem autor przedstawia oklepaną, ubogą historyjkę, której jedynym plusem jest być może wyłącznie sama osoba Vivaldiego. Bohaterowie nie przypadli mi do gustu - płascy, tendencyjni, a przez znaczną część lektury zwyczajnie irytujący. Pierwszy rozdział był całkiem zachęcający, sądziłam nawet, że rzecz będzie się dziać w tamtym właśnie okresie, w kilka dni po śmierci słynnego muzyka, a jednak przenosimy się do teraźniejszości, do współczesnej Wenecji, jaka swym wymownym potencjałem nie potrafi uratować owej pozycji. Zdecydowana strata czasu, odradzam.

Fey | 2011-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 04 września 2011

To pierwsza książka od jakichś dziesięciu lat, której nie jestem w stanie przeczytać! Zdołałam pochłonąć niecałe 50 stron, ale czytając każdą kolejną miałam wrażenie, że przeglądam własne opowiadania sprzed dobrych sześciu lat. Styl leży i kwiczy, główni bohaterowie są dość papierowi, a tajemnica, jaka tam ponoć istnieje, aż na kilometry zalatuje podróbkami sławnego już "Kodu...". Kolejna z tej serii, lecz o jedną dla mnie za dużo. Nie polecam.

Booka | 2011-12-11
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 11 grudnia 2011

Jaka nuuuda. Nie jestem fanką klimatów Brownowych, ale wydawanie takiego gniota to jest już delikatna przesada...

AgaK | 2015-09-18
Przeczytana: 2010 rok

Spodziewałam się ciekawszej historii....niestety!

złodziejka | 2012-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 lutego 2012

Podczas lektury książki miałam wrażenie, że po raz drugi czytam "Kod Leonarda da Vinci", tylko ze znacznie słabszą narracją, bardziej płaskimi głównymi bohaterami i z sekretem mniejszej wagi. O ile Brown przeciągnął swoich bohaterów przez część Europy, a wszystko było z większym rozmachem przedstawione, tak Mendoza nie wyszedł poza obręb jednego miasta.
Narrator kiepski, dialogi takie sobie, główni bohaterowie działający na nerwy. Zakończenie kompletnie nie zaskakujące. Przeczytane wprawdzie nie pod przymusem dokończenia rozpoczętej historii, ale też nie z ciekawością ani z napięciem. Zwykły zapychacz czasu, który znalazłam na półce "Biblioteka poleca".