Uczniowie Spartakusa

Okładka książki Uczniowie Spartakusa Halina Rudnicka
Okładka książki Uczniowie Spartakusa
Halina Rudnicka Wydawnictwo: Edipresse Seria: Kanon Literatury Dziecięcej - Lektury Szkolne literatura dziecięca
literatura dziecięca

6,5pkt
Czytane lata temu...

6,5pkt
Czytane lata temu...

Uroczo niewinna, młodzieżowa powieść przygodowa, która z zaskoczenia potrafi ciąć ostrym jak miecz gladiatora akapitem czy opisem („Słodki jak wysmarowana miodem żmija” natychmiast trafiło do moich ulubieńców).

Staję się coraz większym sympatykiem prozy pani Haliny - mimo niewielkiego czasu ekspozycji na kartach (historia koncentruje się na Kaliasie, pojmanym młodym Ateńczyku),niektórzy bohaterowie są na tyle ciekawie zarysowani, że potrafią zapaść w pamięć - Spartakus, Kastor/Polluks, Furius, Sotion - baza, jak to mówi młodzież.

Powieść przygodowa, którą wciąż dobrze się czyta. Przeszkadzać mogą trochę przeskoki czasowe w narracji i dość szablonowi bohaterowie, ale nadal warto znać.

Imperium rzymskie w czasach swojej świetności. Trzynastoletni Kalchas, Grek z pochodzenia, zostaje uprowadzony z rodzinnych Aten i sprzedany na targu niewolników. Trafia do domu bezwzględnego Waryniusza i tym samym zostaje rozdzielony z matką, która jako niewolnica trafia do domu innego bogacza. Pewnego razu Kaliasowi udaje się uciec i po krótkim czasie od ucieczki przyłącza się do oddziału zbuntowanego gladiatora Spartakusa. Wybucha sławne powstanie pod przywództwem owego Spartakusa...
Powieść wiernie oddaje kulturę, a przede wszystkim historię dziejów starożytnego Rzymu, zawiera również ciekawe wzmianki literackie o Homerze, Anakreoncie, Tyrtajosie, czy Ezopie. Mimo że akcja książki skupia się głównie tylko wokół powstania, to jednak nie zanudza czytelnika. Język barwny, opisy plastyczne. Bardzo dobra powieść.

Jedna z lepiej zapamiętanych przeze mnie książek dzieciństwa. Autorce udało się przystępnie i trafnie przedstawić okrutne wydarzenia słynnego powstania niewolników w starożytnym Rzymie.

Moja ulubiona lektura w podstawówce !!! Czytałem z wypiekami na twarzy, dlatego nie rozumiem tak niskiej oceny

Książka dla dzieci o czasach rzymskich. Dość tendencyjna. Czytając ją ma się wrażenie, że w tamtych czasach tylko Rzymianie mieli niewolników i tylko oni ich źle traktowali.

Kiedy zaczynałam czytanie tej wydanej przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą w 1969 roku książki, zastanawiało mnie, jak bardzo okroiła ją cenzura (przeświadczenie, że w Polsce pod jakimkolwiek obcym zwierzchnictwem pisarze zawsze byli w kontrze do władzy zostało mi z doświadczeń zdobytych na lekturach szkolnych). Teraz już wiem, że cenzor płakał, jak czytał. Oczywiście ze wzruszenia. Sporo tu haseł o wolności, równości, walce z panami i stworzeniu cywilizacji, w której każdy być może ma niewiele, ale sam się o to stara i osobiście posiada wszystko, co wypracuje. Jak najbardziej pasuje to do przedstawionej sytuacji, w końcu niczym dziwnym nie są takie marzenia wśród niewolników-powstańców, ale w kontekście czasu powstania utworu są dla mnie zabawnym smaczkiem.

Zaś bardziej na poważnie – język utworu jest dość przyjemny. Brak tu czasem oczywistego oddzielenia wątków (wydarzenia następujące po sobie bezpośrednio czasem są w obrębie rozdziału oddzielone wyraźną przerwą w ciągłości tekstu, a wydarzenia rozgrywające się w zupełnie innych miejscach i przy obecności dwóch różnych grup bohaterów dzieli zaledwie to, że są w osobnych akapitach). Być może nie była to książka, od której nie mogłam się oderwać, ale miała w sobie coś, co ogromnie cenię – choć z pewnością ubogaconą o fikcyjne elementy – wiedzę, w tym przypadku historyczną, dotyczącą powstania Spartakusa, zgrabnie przemyconą w fabule.

Polubiłem czytanie będąc jeszcze brzdącem i tak mi na szczęście zostało do dzisiaj (mam nadzieję, że owa lubość przetrwa do końca mojej ziemskiej przygody). Mając 10 lat założyłem kajet w kratkę, w którym przez kolejne 10 lat skrupulatnie zapisywałem swoje lektury. Przechowuję go nadal w moim "sejfie z dawnymi skarbami" i niekiedy - w przypływie nostalgii - przeglądam. Pamiętam, że "Uczniów Spartakusa" pochłonąłem błyskawicznie, z zapartym tchem. Gdybym wtedy (tj. w 1978 r.) miał wystawić ocenę, niechybnie byłoby to 9, a może nawet 10 gwiazdek. Wiem jednak, wpisując dzisiaj tę książkę do serwisu, iż mój dziecięcy entuzjazm muszę nieco poskromić :-)

Kolejny powrót do krainy dzieciństwa.... Książka przedstawia powstanie niewolników w starożytnym Rzymie. Wciągająca powieść historyczno-przygodowa dla nastolatków - polecam.

• Lektury
  • Z dzieciństwa