Szkice spod Monte Cassino

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
832140913X
Monte, Cassino, Anders, II wojna, światowa
Krzysiek

"Szkice spod Monte Cassino" to kolejne wydanie dokonanej adaptacji przez autora obszernego tomu pt.: "Monte Cassino", który w roku 1957 ukazał się w Wydawnictwie MON. Jet to reportaż przedstawiający ważny epizod z historii drugiej wojny światowej- zdobycie w 1944r. przez żołnierzy Korpusu Polskiego we Włoszech wzgórza monte Cassino, bronionego przez Niemców. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1969r. Książka jest lekturą szkolną.

Wiórek | 2010-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Choć lektury w formie sprawozdań wojennych są szczególnie specyficzną dziedziną literatury, to moim zdaniem warto było poświęcić parę godzin, by przeczytać tę książkę... Choć można było się zaplątać w nazwiskach żołnierzy, poruczników, majorów, szeregowych, podchorążych, dowódców, zastępców dowódców, oficerów i podoficerów; zaczęłam dażyć te postacie wielką sympatią. Choć przecież niekiedy wzmianki o nich były potwornie lakoniczne, nie były to nawet pełne zdania lecz ich połowy; czuć było, że nie szli na pewną śmierć, na bunkry Niemców, pod ostrzał z pepanców, moździerzy i nebelwerferów tylko z przymusu... Kochali swą Ojczyznę do tego stopnia, że leżąc pod bunkrami przeciwnika, otoczeni i bez drogi odwrotu zaczęli śpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła". Ginęli od granatów, serii z karabinów maszynowych; cierpieli i byli do końca świadomi, że zostaną na wieki tu, z dala od swej Ojczyzny, od rodziny, od domu... Od Polski. Zdobycie Widma, 593, 569, Małego i Dużego San Angelo, Albanety,...

Koralik_Karoliny | 2015-12-21

"Szkice spod Monte Cassino" to kawał dobrego reportażu. Nawet jeśli ktoś nie interesuje się tematyką wojenną, może spokojnie sięgnąć po tę książkę, bo Wańkowicz pisze żywo, wciągająco i barwnie.
Czyta się jednym tchem, a emocje podgrzewa fakt, że treścią są autentyczne wydarzenia.

panna_lovegood | 2015-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Szkice z samej choćby nazwy kojarzą się ze zbiorem obrazów i to takich spontanicznych, pisanych pod wpływem chwili. Tymczasem nie znam nikogo, kto pisałby mniej obrazowo niż Wańkowicz. Jego skrupulatność mnie przeraża to raz, ale przede wszystkim, jako czytelnika, przytłacza. Wizualizacja bitwy jest przysypana gruzem liczb, nazw batalionów i wojskowym słownictwem. Wańkowicz maniakalnie zbiera fakty, nawet te najdrobniejsze, z poświęceniem godnym lepszej sprawy. A przecież przeciętny czytelnik chce uzyskać jak najlepsze pojęcie o całości tego legendarnego wydarzenia, a nie co robił w danej minucie dany pluton. (No chyba, że to nie jest książka dla przeciętnego czytelnika, to przepraszam). Szczególnie, kiedy z tych faktów nie wynika nic ważnego ani fabularnie ani emocjonalnie. Wańkowicz miota się między cyferkami a patetyzmem. Kokludując - forma nie. Na szczęście na płaszczyźnie samej już treści można odnaleźć kilka naprawdę niesamowitych i poruszających human story. Całe szczęście...

Usagisensei | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Zwykle nie gustuję w książkach wojennych, a i reportaże jakoś mnie nie ciągną. Ta książka jest jednak jedna tych pozycji, jakie każdy Polak powinien przeczytać. A czytało mi się ciężko: tyle w niej śmierci... ale przecież to jeden z tych tytułów, które NIE czyta się dla rozrywki! Każdy fanatyk wojenny i pieniacz dążący do konfliktów winien najpierw od podszewki zapoznać się z tym czym wojna w rzeczywistości jest (do czego taka lektura może się przyczynić) a ta książka to pokazuje. Jako osoba ceniąca życie i spokój polecam by bardziej docenić życie i brak wojen.

Paolina_pl | 2011-12-28
Przeczytana: 2005 rok

Bardzo poruszająca książka... Nie da się jej czytać bez zatrzymania się i refleksji. To wszystko nie mieści się w głowie, a przecież wydarzyło się naprawdę! A szkoda, że nie była to literacka fikcja. Wtedy wiemy, że ludzie nie ginęli, że to tylko wymysł autora, ale w tym przypadku niestety tak nie było. A tym, co tak bardzo porusza jest właśnie prawdziwość tych wydarzeń.
Jeśli wątpicie w heroizm i odwagę Polaków podczas II wojny światowej, jeśli wątpicie w ogóle w naród polski to musicie to przeczytać. Pewne rzeczy po prostu się nie zmieniają. Jestem pewna, że w każdym z nas, w każdym Polaku tkwi taki heroizm i miłość do ojczyzny. Nie do parlamentu, do rządu, do prawa, ale do ojczyzny. Na szczęście nie musimy już dziś oddawać za nią życia, ale musimy mieć świadomość, musimy wiedzieć, jaka jest historia wolności naszego kraju, aby w przyszłości, np. przy wyborach kierować się dobrem ojczyzny, a nie przelotnym "widzimisię", czy przykrym obowiązkiem.
Polecam!

Zaintrygowana | 2016-08-04
Na półkach: Studia, Przeczytane, Posiadam

Zupełne zaskoczenie, gdyż podchodziłam do lektury jak pies do jeża. Zaczynałam kilka razy, porzucałam, po jakimś czasie wracałam, ale jakoś nie mogłam się przemóc. Po przeczytaniu kilku stron, wiedziałam, że było to zupełnie niepotrzebne. Dawno nie czytałam niczego, co byłoby tak dobrze napisane i skomponowane, choć przecież "Szkice spod Monte Cassino" to bardzo specyficzny rodzaj literatury. Jestem pod niesamowitym wrażeniem poziomu pisarstwa, jaki reprezentował Melchior Wańkowicz i jestem pewna, że sięgnę po inne dzieła autora. Opisywanie przebiegu bitew tak, aby czytelnik zrozumiał i nie usnął podczas lekury jest żmudną i wymagającą pracą, a dodając ograniczoną objętość dzieła (wymogi wydania) i brak materiałów ilustracyjnych (poza dwoma szkicami na początku), wydaje się zadaniem karkołomnym, z którym jednak autor poradził sobie doskonale. Zdaję sobie sprawę, że Wańkowicz gloryfikował, aż do przesady, polskiech żołnierzy i ich bohaterskie czyny, a także, że jego wywody nie...

Kaga | 2013-01-22

Na swój sposób poruszająca i zmuszająca do myślenia. przez wielu - uważana za kultową. Dla mnie, osoby, która nie cierpi historii II wojny światowej - koszmar, tragedia, nie do przełknięcia zlepek liter, które należało przeczytać. Nie podobało mi się w ogóle. Bo, przepraszam, mam czytać o głupocie polskich woskowych, którzy ratowali obcym dupy? Nie, dziękuję, i bez tego wystarczy mi głupot.
A lepsze oceny zostawię fanom tamtego okresu (dobra, fanatykom, bo znam kilku takich, co za tą opinię gotowi mnie zlinczować), tudzież osobom, które "znają się" na "klasyce" i "pisarstwie historyczny". Ja, widać, się nie znam ;)

Fra_Nio | 2013-12-30

Bardzo dobra literatura wojenna o poczynaniach naszych rodaków na froncie pod słynnym Monte Casino.
Wańkowicz opisuje akcję tak dokładnie, że czytelnik ma wrażenie uczestnictwa w wydarzeniach.

LeniwyCzłowiek | 2015-08-13

Akcja dzieje się tak szybko, że czasami brakowało tchu podczas czytania.
Zabrakło przypisów i czegoś w rodzaju "słowniczka żargonu wojskowego".
Ogólnie bardzo mi się podobała.

Bartosz | 2017-07-13