Bliźnięta. Geny, środowisko i tajemnica tożsamości

Tłumaczenie: Barbara Sławomirska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Okno. Nauka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Twins, genes, environment and the mystery of life
83-08-02888-8
Róża_Bzowa

Do dziś tak naprawdę nie wiadomo, w jaki sposób dochodzi do ich poczęcia, czy są naturalnymi klonami i dlatego – nawet gdy rozdzielono je we wczesnym dzieciństwie – mają te same upodobania i temperamenty, cierpią na te same choroby, podobnie kształtują swoje życie? Książka opowiada o szokującym odkryciu zjawiska „znikających bliźniąt” – dlaczego nigdy się nie urodziły? Przynosi wiele...

Przynosi wiele niepokojących pytań biologicznej, psychologicznej, a nawet teologicznej natury. Co decyduje o naszym życiu: my sami, geny czy środowisko?
Książka Lawrence’a Wrighta, popularyzatora najnowszych osiągnięć nauki, nominowana została w 1998 roku do międzynarodowej prestiżowej nagrody „Rhöne-Poulenc Science Book Prize” za najlepszą pracę z zakresu genetyki.

źródło opisu: Z okładki

tikichomiktaki | 2013-12-11

Dzisiaj chciałabym napisać o książce, jaka jeszcze nigdy nie pojawiła się na moim blogu. Primo jest to publikacja popularnonaukowa, secundo lektura obowiązkowa na jednym z najciekawszych fakultetów na moich niezbyt porywających studiach. No dobra, właściwie to tylko jeden z rozdziałów był obowiązkowy, ale tak mnie zaintrygował, że postanowiłam zapoznać się z całością ;)

Na pewno każdy z Was zastanawiał się kiedyś, tak choćby przez jeden krótki moment, co tak naprawdę sprawiło, że jesteśmy akurat tacy, a nie inni. Czy miało na to wpływ wychowanie oraz środowisko w jakim dorastaliśmy, czy też ukształtowały nas przekazane przez rodziców geny? Mówi się, że "natury nie oszukasz", ale z drugiej strony zdarza nam się stwierdzić, że ktoś jest niewychowany. Co jest zatem prawdą? Czy człowiek przychodzi na świat jako "tabula rasa", na której życie kreśli swe znaki w zależności od tego w jakim środowisku przyjdzie nam dorastać? Czy też może jesteśmy już z góry zaprogramowani do pewnych...

Iza | 2016-06-15
Joanna | 2015-10-03