Bliźnięta. Geny, środowisko i tajemnica tożsamości

Tłumaczenie: Barbara Sławomirska
Seria: Okno. Nauka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Twins, genes, environment and the mystery of life
Róża_Bzowa

Do dziś tak naprawdę nie wiadomo, w jaki sposób dochodzi do ich poczęcia, czy są naturalnymi klonami i dlatego – nawet gdy rozdzielono je we wczesnym dzieciństwie – mają te same upodobania i temperamenty, cierpią na te same choroby, podobnie kształtują swoje życie? Książka opowiada o szokującym odkryciu zjawiska „znikających bliźniąt” – dlaczego nigdy się nie urodziły? Przynosi wiele...

Przynosi wiele niepokojących pytań biologicznej, psychologicznej, a nawet teologicznej natury. Co decyduje o naszym życiu: my sami, geny czy środowisko?
Książka Lawrence’a Wrighta, popularyzatora najnowszych osiągnięć nauki, nominowana została w 1998 roku do międzynarodowej prestiżowej nagrody „Rhöne-Poulenc Science Book Prize” za najlepszą pracę z zakresu genetyki.

źródło opisu: Z okładki

Temat bliźniąt kiedyś był dla mnie prawie obsesją- z pozytywnym skutkiem zwiększonego zapału do nauki genetyki. Tytuły mające wszelkie odmiany słowa bliźnięta wzbudzają w moim mózgu pozytywne wibracje, nie pozostają przeze mnie nietknięte.
Z dużym apetytem na słowa podeszłam do tej książki. To, co mnie w niej ujęło, to ucieczka od suchego przekazywania wiedzy na rzecz interesującego i przystępnego opisu przyczyn i konsekwencji pewnych biologicznych zjawisk zachodzących w organizmie, co sprawia, że odbiorcą może być największy laik z genetyki. Zaciekawiły mnie także przytoczone autentyczne przypadki stanowiące przykłady omawianych zagadnień. Wartością tej książki jest to, że czytając ją od początku do końca, możemy zbudować własny pogląd, co wpływa na człowieka, geny czy środowisko.
Oczywiście, jak to bywa z książkami, które pochodzą z obszarów, jakie sobie szczególnie upodobałam, odczułam niedosyt. O bliźniętach można napisać dużo więcej, nie ma końca badaniom nad nimi, a...

tikichomiktaki | 2013-12-11

Dzisiaj chciałabym napisać o książce, jaka jeszcze nigdy nie pojawiła się na moim blogu. Primo jest to publikacja popularnonaukowa, secundo lektura obowiązkowa na jednym z najciekawszych fakultetów na moich niezbyt porywających studiach. No dobra, właściwie to tylko jeden z rozdziałów był obowiązkowy, ale tak mnie zaintrygował, że postanowiłam zapoznać się z całością ;)

Na pewno każdy z Was zastanawiał się kiedyś, tak choćby przez jeden krótki moment, co tak naprawdę sprawiło, że jesteśmy akurat tacy, a nie inni. Czy miało na to wpływ wychowanie oraz środowisko w jakim dorastaliśmy, czy też ukształtowały nas przekazane przez rodziców geny? Mówi się, że "natury nie oszukasz", ale z drugiej strony zdarza nam się stwierdzić, że ktoś jest niewychowany. Co jest zatem prawdą? Czy człowiek przychodzi na świat jako "tabula rasa", na której życie kreśli swe znaki w zależności od tego w jakim środowisku przyjdzie nam dorastać? Czy też może jesteśmy już z góry zaprogramowani do pewnych...

Iza | 2016-06-15
Joanna | 2015-10-03