Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary

Okładka książki Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary Lawrence Wright
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Czarne
2015-02-18
2015-02-18
Agnieszka Wilga (Lakatos)
religia sekta wiara scjentologia Agnieszka Wilga Tom Cruise John Travolta Hollywood dianetyka
Inne

Scjentologia obnażona

Rewelacja. Gorąco polecam. Kawał dobrej roboty. Nie mogłam wyjść podziwu nad ludzką głupotą i łatwowiernością, ale poczucie trwogi podczas czytania było dużo bardziej dojmujące.

Nie ma co wchodzić w szczegóły, wszystkich fanów solidnych reportaży zapraszam do biblioteki.

Zapewne wielu z was zgodzi się ze mną, że szerzej o scjentologii mogliśmy usłyszeć za sprawą świetnego i utalentowanego aktora, który od dziesięciu lat zapisuje się na kartach filmowej historii. Tom Cruise, bo o nim mowa skrywa jeszcze jedną ciekawą opowieść, która wpłynęła na jego życie, a także na postrzeganie kościoła w Ameryce.

"Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary" to dość opasły zapis czym jest scjentologia. Autor, bo tego mu nie można odmówić, wykonał mrówczą pracę, podczas tworzenia pozycji. Ilość przypisów, dat, nazwisk i miejsc jest porażająca. Widać, że Lawrence Wright nie pisał książki w biegu, pod presją czasu, na kolanie. Tylko solidnie opracował, to co znalazł. Tylko z drugiej strony, czy zawsze trzeba umieszczać w teksie każde zdanie, które zawiera słowo scjentologia? Nie ukrywam, że miałam poczucie, że jest to książka z gatunku od przypisu do przypisu. Zero zatrzymania, zero refleksji. Tylko każdy odnośnik gonił następny odnośnik. Nie będę ukrywać, że przez taki zabieg książka niesamowicie mi się dłużyła. Nie czułam ekscytacji, jakiegoś napięcia, które powodowałby szybsze bicie serca.

Dopiero po czasie, mniej więcej w połowie książki pozycja nabiera barw i kolorów. Doczekałam się rozmów z wyznawcami kościoła, tymi, którzy odeszli i wybrali wolne i spokojne życie, bez strachu i ciągłego niepokoju. Mimo to dało się odczuć, że autor pewne fakty chce spłaszczyć, czy potraktować po macoszemu. Niby znajdziemy wątek o Hollywood i znanych aktorach, ale mam poczucie, że nie wszystkie znane fakty ujrzały światło dzienne. W pewnym momencie wątek się urywa i nie jest on kontynuowany. Nie znajdziemy tu nic o Kate i ich córeczce. Nie ukrywam, że czekałam na głos z drugiej strony, bez tej całej medialnej otoczki.

Nie jest to zła pozycja, ale przygotujcie się na wiele wątków, dat, nazwisk i faktów. I na smutną, ale dość brutalną refleksję, która towarzyszy nam podczas całego procesu czytania. Jaką? Na to pytanie znajdziecie, odpowiedz po przeczytaniu książki.

"Droga do wyzwolenia. Scjentologia,...

Jeśli ktoś chce zajrzeć za marketingową kotarę Scjentologii, poznać jej historię i masę niewygodnych faktów, to jest to właściwa książka. Miejscami tych faktów i przytaczanych historii jest aż za dużo. Osobiście wolałbym w paru miejscach przeczytać coś od autora, zamiast skakać z jednego przypisu na drugi. Książka jest bowiem głównie kompilacją materiałów, które udało się autorowi zebrać.

Bardzo rzetelny i niesamowicie rozbudowany reportaż o tym, czym tak naprawdę jest scjentologia. Podziwiam autora za dociekliwość i detaliczność, która niewątpliwie kosztowała go wiele miesięcy, a może nawet lat pracy. Temat scjentologi dla nas Europejczyków na szczęście dosyć odległy, znany głównie ze względu na jego gwiazdorskich przedstawicieli, czyli Tom’a Cruise’a oraz Johna Travoltę. Bo czym właściwie jest scjentologia – ideologią, religią, a może sektą? Reportaż daje nam wiele wskazówek, poprzez opis życia jej założyciela, kolejne lata funkcjonowania i rozwoju samej organizacji na różnych jej szczeblach, losy wielu jej członków i liderów, aż po sposoby radzenia sobie z krytykami. W moim przeświadczeniu scjentologia to nic innego jak cyniczna organizacja finansowa, w której garstka bogatych wyzyskuje naiwność i zagubienie członków, którzy nie znaleźli dla siebie miejsca w szybko zmieniającym się świecie i woleli się poddać autorytatywnej władzy pod przykrywką obietnicy oświeconego życia (tego oraz kolejnych). Przykro, że osoby, które Hollywood stawiają na piedestale, nie maja nic przeciwko byciu twarzą takich przedsięwzięć – zapewne sami są cynikami lub naiwnie wierzą, że zbawienie można sobie kupić. No cóż, nie jest to przecież pierwszy tego typu przypadek, prawda?

Rewelacyjnie napisana, wartka akcja, dużo danych. Prawdziwe życie bywa ciekawsze od fikcji

Ciekawy temat, ale też przedstawiony w ciekawy sposób. Jak zwykle, Seria Amerykańska nie zawiodła, autor wykonał świetną pracę wyszukując przedstawione fakty i ciekawostki, dzięki czemu bardzo dokładnie można zrozumieć, czym jest scjentologia. Niby nic wielkiego się nie dzieje, nie jest to historia szpiegowska/kryminalna, ale reportaż czyta się naprawdę dobrze.

Bardzo ciekawie napisana. Chętnie przeczytałabym dalszy ciąg.

Bardzo ciekawie napisana. Chętnie przeczytałabym dalszy ciąg.

Książka rozkręca się dopiero w połowie, ale to fascynująca i niesamowicie rzetelnie opowiedziana historia bardzo dziwnego ruchu religijnego.

Bywają na świecie rzeczy, ideologie, ludzie których mój umysł nie jest w stanie ogarnąć, wytłumaczyć sobie. Do tej kategorii mogę z pewnością zaliczyć scjentologię i jej twórcę oraz obecnego lidera. Po książkę Wright'a sięgnąłem po rekomendacji Stawiszyńskiego autora podcast "Skądinąd" by wyjść poza mój krąg zainteresowań. Droga do wyzwolenia to, zwłaszcza na początku, lektura niełatwa. Autor bardzo dokładnie opisuje co wpłynęło na poglądy Hubbard, jak został ukształtowany. Czasami tych detali jest za dużo, poglądy twórcy scjentologii to jakaś intelektualna papka z kosmitami w tle. Po jego śmierci to już tylko znakomity interes prowadzony w sposób niemal mafijny. Świetne, rzetelne kompendium wiedzy o tej sekcie.

Świetny reportaż o scjentologii. Na początku odrobinę trudno było się wdrożyć w klimat książki, tak dużą abstrakcją są wizje założyciela, niemniej jest to znakomita pozycja. Dowiedziałam się bardzo dużo o społeczności, jej założycielu - panie Hubbardzie oraz jego następcy - panu Miscavige'u. Uważam, że na podstawie tej lektury można mieć rzetelną wiedzę z zakresu scjentologii, czym to tak naprawdę jest i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością wśród gwiazd Hollywood.
Gorąco polecam

• Reportaż
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary