Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym

Okładka książki Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym Rebekkah LaDyne
Rebekkah LaDyne Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psyche/Soma
The Mind-Body Stress Reset. Somatic Practices to Reduce Overwhelm and Increase Well-Being
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2024-02-22
2021-09-27
Juliusz Okuniewski

Dobra pozycja. Dużo wnosi, merytoryczna, chociaż miejscami przegadana.

Dobra pozycja. Dużo wnosi, merytoryczna, chociaż miejscami przegadana.

To jest dobra książka z dobrymi ćwiczeniami i przekonującymi przykładami. Czyta się sprawnie, ćwiczenia są opisane klarownie. fajny jest też sposób prowadzenia narracji, polegający właśnie na przeplataniu zadaniami do zrobienia, które chyba dzięki temu lepiej się przyswaja.

Spodziewałem się chyba czegoś więcej…

Spodziewałem się chyba czegoś więcej…

Męczyłam się trochę z tą książką. Jest dobrze napisana, teoria poparta badaniami i konkretnymi ćwiczeniami do zastosowania. Warta uwagi, chociaż ja trafiłam na lepsze pozycje z tej tematyki.

🌱 TYLKO TAKIE KSIĄŻKI WARTO CZYTAĆ. 🌱

Ach, co to jest za książka! 😍

Rebekkah LaDyne z lekkością, ale i precyzją, łączy wyniki badań takich ekspertów od pracy z ciałem (od układów nerwowych),jak: Peter Levine, Bessel van der Kolk, Stephen Porges i Robert Sapolsky. To tak, jakby – czytając tę jedną książkę – poznawać (i KOSZTOWAĆ! - a to niesamowicie ważne, ale o tym będzie dalej) to, co najlepszego płynie z najbardziej aktualnych badań naukowych na temat naszych, ludzkich układów nerwowych, pracy z ciałem, regulowania poziomu swojego pobudzenia, stresu (i radzenia sobie z nim),traumy.

I nie tylko przeczytali. (To właśnie teraz będzie zaczęty przeze mnie wcześniej wątek o KOSZTOWAĆ 😏). Jakbyście je wypróbowali – na sobie. Robiąc ćwiczenia, które proponuje autorka, ale też po prostu czytając książkę – sama jej kompozycja jest zaproszeniem do traktowania swojego układu nerwowego (i ciała!) z szacunkiem. 🙏

To właśnie w tym celu autorka zintegrowała tekst z „przerwami”, w których zachęca do zwrócenia uwagi na to, jak się ma – w danym momencie – nasze ciało (nie ma więc czytania ciurkiem i (nad)konsumpcji wiedzy naszpikowanej naukowością). Wszystko po to, by czytelnik nie musiał się wytężać. 🍃

Bo „mniej znaczy więcej” - słowa te (będące odwzorowaniem koncepcji Levine’a) są refrenem tej książki. Bardzo, bardzo kojącym. Autorka przypomina o nich nie tylko w kontekście poznawczego przeciążenia treściami, ale też – w kontekście wykonywanych ćwiczeń.

Tak jakby w każdym z nich (z ćwiczeń) był taki punkcik: „Jeśli chcesz – to zrób to ćwiczenie. Ale tylko jeśli chcesz. Może zechcesz spróbować zrobić całe? A może tylko pół? Albo tylko maleńki kawałeczek? Czy tylko je przeczytasz? To i tak dużo. Nie musisz nic więcej.”. Kocham takie zatroszczenie się o czytelnika – zwłaszcza perfekcjonistycznego (absolutnie nie ma to nic wspólnego ze mną, ekhem). ❤️

Czytając te książkę, będziecie się zanurzać w swoim ciele. Będziecie trenować wracanie do niego – z ciekawością i uważnością. Będziecie szukać w nim swojego bezpieczeństwa i ulgi. Będziecie uczyć się koić siebie – dzięki rytmicznemu oddechowi, widzeniu i wyczuwaniu, wyobraźni wspomagającej samoregulację i dzięki ruchowi (czyli dzięki czterem narzędziom, które przedstawia w książce Rebekkah LaDyne). Będziecie w ten sposób zmieniać swoją relację ze stresem – i z tym, co Was w Waszych życiach uwiera, albo wyrzuca z optymalnego pobudzenia.

To książka, z której- w swoim życiu – korzystam każdego dnia (regulując się dzięki narzędziom opisanym przez autorkę). Wiedza i narzędzia z tej książki obecne są na każdej sesji coachingowej, którą prowadzę. Na KAŻDEJ. O tej książce opowiadam Rodzinie i Przyjaciołom. Mówię o niej moim Klientom. I milion razy pokazywałam ją Wam w storieskach. Jestem nią zachwycona. To w końcu najlepsza książka, jaką w tym roku przeczytałam (do tej pory). I druga najlepsza – jaką przeczytałam w życiu (numer 1 to oczywiście „Umysł wyzwolony”). Ach, przeczytajcie ją, no przeczytajcie! 😁

PS.

To tylko fragment recenzji - całość (wraz z najlepszymi fragmentami i ćwiczeniami) znajdziecie w moich innych internetowych przestrzeniach:

🌱 fejs: https://bit.ly/3UGOfhM

🌱 insta: https://bit.ly/3UJeRyQ

🌱 TYLKO TAKIE KSIĄŻKI WARTO CZYTAĆ. 🌱

Ach, co to jest za książka! 😍

Odetnij stres jest doskonałym wprowadzeniem i przewodnikiem, jak znaleźć drogę przez stres i zmagania codziennego życia, a także opracować praktyki, które mogą być ogromnym wsparciem w niesprzyjających czasach. Rebekkah LaDyne opierając się na postępach w badaniach nad traumą z ostatnich dziesięciu lat, stworzyła prostą, ale skuteczną metodę z serią praktycznych ćwiczeń, które wspierają nasze samopoczucie poprzez bezpośrednią pracę z naszym układem nerwowym. Prezentuje proste do naśladowania praktyki oparte na badaniach, mające na celu budowanie odporności i umiejętności poruszania się po doświadczeniach życiowych. Wprowadza również podejście „doświadczania somatycznego” (SE) do stresu i odporności, aby pomóc czytelnikowi zrozumieć, że nie jest to magia, ale naukowo uzasadniona metoda.

Kluczowym spostrzeżeniem jest to, że podczas radzenia sobie ze stresem pomaga to skupić się na rzeczach w ciele, które są po prostu „w porządku” lub z którymi dobrze się czujemy. Kluczowym punktem zwrotnym w radzeniu sobie ze stresem jest nauczenie się nie bać się, że sytuacja się pogorszy. Korzystając z tych narzędzi, po pewnym czasie dowiadujemy się, że stres i „przeciążenie” są prawdziwe, ale nie są trwałe. Ćwiczenia towarzyszące każdemu rozdziałowi oferują namacalny dowód na zaangażowanie się w pracę somatyczną i przejście w kierunku zdrowszych wzorców i ścieżek reagowania na stres. Autorka dzieli się nauką o mózgu i reakcją na stres w jasny, czytelny sposób i przeplata osobiste historie, które pomagają uczynić je relatywnymi i istotnymi.

Doskonała książka dla każdego, kto boryka się z wysokim stopniem stresu i niepokoju, zwłaszcza jeśli medytacja lub terapia bądź rozmowa nie pomagają w sposób, w jaki mieliście nadzieję. To również przydatna i ważna lektura dla każdego, kto uczy medytacji uważności i innych praktyk uzdrawiania, a także szuka sposobów na zwiększenie swojej odporności emocjonalnej i poprawę ogólnego samopoczucia.

Stres nie jest tylko „w naszych głowach”, ale zakorzenia się w naszych ciałach. Autorka poradnika Odetnij napięcie podaje proste i skuteczne praktyki i treningi, które pomogą ciału uwolnić się od stresu! To książka dla każdego, kto zmaga się ze stresem i przytłoczeniem!

Cała recenzja na stronie: http://autorzy365.pl/jak-pokonac-stres-dzieki-praktykom-psychosomatyczny_a7035

#751 - Odetnij napięcie - Rebekkah Ladyne - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
#311/52/2021

Książka ma 208 stron. Swoją premierę miała dnia27.09.2021 roku.

Jest to poradnik, który składa się z ośmiu rozdziałów. Oprócz teorii znajdziecie tutaj także wiele ćwiczeń praktycznych do zastosowania zdobytej wiedzy.

Z książki dowiecie się, jak pokonać stres, aby poczuć ulgę, oraz na jakie pułapki warto uważać, aby pokonać odporność.

"To nie jest tak, że wszystko jest w głowie; pewne sprawy dzieją się też w ciele. Musimy dotrzeć do obszarów pod szyją, żeby dobrze wyleczyć rany somatyczne pozostawione przez zmartwienia i napięcia."

#311/52/2021

Książka ma 208 stron. Swoją premierę miała dnia27.09.2021 roku.

Z książki dowiecie się, jak pokonać stres, aby poczuć...

• Psychologia
  • Poradniki
  • Mam
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym