Okładka książki Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga więcej Thomas Curran
Thomas Curran Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Perfection Trap: The Power Of Good Enough In A World That Always Wants More
Zysk i S-ka
2024-01-23
2024-01-23

Okładka książki Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT Manuela O'Connell, Robyn D. Walser
Oswoić złość. ... Manuela O'Connell, ...
Okładka książki SpełniONA. Czego pragną kobiety Beata Biały, Michał Lew-Starowicz
SpełniONA. Cze... Beata Biały, Michał...
Okładka książki Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie Robert Bielecki, Agnieszka Kozak, Marcin Rzeczkowski
Nastolatek pot... Robert Bielecki, Ag...

Perfekcjonista to określenie, które zazwyczaj uznawane jest za komplement, a w trakcie rozmów o pracę często pada w odpowiedzi na pytanie o mocne strony. Thomas Curran w swojej książce Pułapka perfekcjonizmu odwraca to myślenie, przedstawiając perfekcjonizm jako poważny problem, z którym mierzy się współczesny człowiek.
Autor będący psychologiem, zaczyna od opisu problemu perfekcjonizmu z perspektywy naukowej, przedstawia wyniki pracy własnej oraz innych badaczy. We wstępnych rozdziałach szczegółowo objaśnia trzy rodzaje perfekcjonizmu: zorientowany na siebie, zorientowany na innych oraz przypisany społecznie. Główną część książki stanowi omówienie źródeł i konsekwencji występowania zjawiska perfekcjonizmu na różnych przestrzeniach: edukacja, rynek pracy, technologia, media, reklama etc.

Tytuł oraz podtytuł książki wskazują na poradnik. Lektura okazuje się jednak bliższa książce popularnonaukowej z zakresu psychologii. Autor pozwala sobie na przykłady z własnego życia. Należy jednak szczególnie docenić, że nie mają one charakteru jedynie pojedynczej anegdoty. W kolejnych rozdziałach autor odwołuje się ponownie do danych wydarzeń lub osób, nadając spójność opisywanemu zjawisku, co znacznie ułatwia czytelnikowi zrozumienie treści.

Lektura książki otworzyła mój umysł na zjawisko, którego do tej pory nie postrzegałam za problem społeczny, lecz za cechę charakteru lub styl czyjegoś postępowania w działaniu. Uświadomiłam sobie, jakie konsekwencje ma perfekcjonizm dla funkcjonowania umysłu oraz jego dość destrukcyjny wpływ na relacje. Zaskoczyło mnie, że perfekcjonizm wpływa na rozwój i tempo konsumpcjonizmu.

Więcej na CzasoStrefa

Autor będący psychologiem, zaczyna od opisu problemu...

Recenzja książki "Pułapka perfekcjonizmu" autorstwa Thomasa Curran'a:

Thomas Curran w swojej książce "Pułapka perfekcjonizmu" kładzie nacisk na temat, który w dzisiejszym świecie jest niezmiernie aktualny i powszechny - perfekcjonizm. Czy dążenie do doskonałości jest cechą, która pozwala nam osiągać sukcesy, czy też stanowi przeszkodę, wpędzając nas w frustrację i niezadowolenie?

Autor, który sam przyznaje się do bycia perfekcjonistą, analizuje różne aspekty tego zjawiska, prezentując wyniki swoich badań i podając liczne przykłady z życia codziennego. Rozbija problem na czynniki pierwsze, wyodrębniając trzy podstawowe rodzaje perfekcjonizmu i ukazując ich wpływ na różne obszary życia, takie jak praca, edukacja czy zdrowie psychiczne.

Książka porusza również kwestię współczesnych wyzwań, takich jak rosnąca rola mediów społecznościowych i ich wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. Autor nie tylko analizuje przyczyny perfekcjonizmu, ale także proponuje sposoby radzenia sobie z nim, zachęcając do akceptacji siebie i odstąpienia od nieustannej presji doskonalenia.

Jednym z atutów tej książki jest jej czytelność oraz zrozumiały język, który sprawia, że temat perfekcjonizmu staje się przystępny dla każdego czytelnika. Dodatkową wartością są liczne przykłady z życia oraz przypisy, które umożliwiają pogłębienie tematu.

Podsumowując, "Pułapka perfekcjonizmu" to wartościowa lektura dla wszystkich, którzy borykają się z dążeniem do doskonałości oraz dla tych, którzy chcieliby lepiej zrozumieć to zjawisko. Książka nie tylko informuje, ale także inspiruje do refleksji nad własnymi oczekiwaniami, pragnieniami i marzeniami, zachęcając do bardziej akceptującego podejścia do siebie i swoich osiągnięć.
Moja ocena: 7/10

Recenzja książki "Pułapka perfekcjonizmu" autorstwa Thomasa Curran'a:

👉Perfekcjonizm jest zaletą, ale może też być wadą. Jak znaleźć równowagę? Jak presja perfekcjonizmu przyczyniła się do wzrostu niezadowolenia i niepewności w społeczeństwie?

👉 Jak osiągnąć szczęście i równowagę w świecie nieustannej presji bycia idealnym?

Obrazy doskonałego życia bombardują nas z reklam, filmów i mediów społecznościowych. Ciągła rywalizacja w pracy, porównywanie się z innymi w życiu prywatnym i ogólna obsesja społeczeństwa na punkcie nieustannego rozwoju i doskonalenia się prowadzą do wypalenia zawodowego i depresji. Zamiast cieszyć się życiem, odczuwamy frustrację, z powodu tego, czego nie mamy, jak nie wyglądamy i czego nie osiągnęliśmy w życiu.

👉 Uwielbiam takie książki, które otwierają oczy i pokazują, że wcale nie trzeba dążyć do perfekcji. Nie trzeba być idealnym, a jeśli masz problem z perfekcjonizmem, to książka jest dla Ciebie!

❗ Ocena: 10/10

Thomas Curran
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz do recenzji w ramach współpracy barterowej.

Macie wrażenie, że dzisiejszy świat narzuca nam nieustanne dążenie do doskonałości i do perfekcji a my niczym stado baranków podążamy za resztą nie zastanawiając się czy ta gonitwa ma sens. Perfekcjonizm to nie tylko bycie perfekcyjnym w każdym calu, bo to zjawisko to również spełnianie oczekiwań, których w naszym życiu pojawia się całe mnóstwo. Są to oczekiwania, których nikt nigdy nie spisał, nie zawarł nie ustanowił prawem a jednak mają największą moc, bo sami ludzie je tworzą i narzucają innym. Są to oczekiwania, które dotyczą każdego, każdej żony, każdej matki, każdego dziecka. Dzięki tej książce mogłam lepiej zrozumieć ten problem i zobaczyć, że dotyczy również mnie.

Autor publikacji Thomas Curran jest autorem przełomowych badań nad perfekcjonizmem. W swojej pracy pokaże nam na czym polega problem perfekcjonizmu i jakie są jego podstawowe rodzaje. Wyjaśni jak rozpoznać go w naszym życiu a co więcej jak sobie z nim radzić Dążenie do perfekcjonizmu niestety ma negatywne skutku, którymi są na przykład załamania psychiczne, depresje, wypalenia zawodowe, zniechęcenie a nawet toksyczna rywalizacja wśród młodzieży.

"Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga od nas więcej" to z pewnością książka warta uwagi, bo oparta jest na badaniach i dotyczy problemu, który z pewnością dotyczy ciebie. Dla zachęcenia dodam, że nie jest to typowy podręcznik, bo autor posługuje się łatwym i zrozumiałym stylem, który przyjemnie się czyta. Polecam

Thomas Curran
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Jeśli szukacie na swojej książki z rozwoju osobistego wrażenie, to z czystym sumieniem polecę wam „Pułapka perfekcjonizmu- Moc niedoskonałości w świecie, który ciagle wymaga więcej
Dlaczego ?
Perfekcjonizm jest jak trucizna.. zatruwa ogranizm, który nie łatwo jest oczyścić z toksyn. Mimo, iż jesteśmy pełni niezgody, świadomości naszego społecznie perfekcyjnego zachowania to jednak wciąż brniemy w jego odmęty. Iluzja idealnego świata wkracza w nasze życie rodzinne, zawodowe.
Bierzemy udział w destrukcyjnym wyścigu, którego dotyczy całe społeczeństwo. Czy można przerwać bieg za bycie „wystarczającym”?
Perfekcjonizm często rozciąga się na cały nasz światopogląd. Sposób w jaki patrzymy na innych i siebie. Ten cały ścisk to nic innego jak potwierdzenie u innych na to, że jesteśmy wystaczający..To w dużej mierze dążenie do uznania i pochwały. Bezustanne niezadowolenie, presja, lęk przed niepowodzeniem.l, niepewność … Zatem jeśli w naszym życiu jest perfekcjonizm to jak rysuje się przyszłość? Pokolenie, które wychowujemy jest naznaczone presją, które czujemy wewnątrz. Jak wskazują badania co raz mniej bawimy się z dziećmi na rzecz nauki czy innych zajęć. To co jest znamiennie dla myślenia perfekcyjnego społeczeństwa to fakt, iż uważamy go za symbol sukcesu. A uświadomienie sobie, że jest on wyniszczający, jest dobrym startem do zmiany.
Czy mamy odwagę aby zrzucić maski i żyć według własnych zasad ? Możemy przerwać koło perfekcjonizmu. Jak ? Odsyłam was do lektury.

Dlaczego ?

Co z tym perfekcjonizmem? Czy pozwala nam osiągnąć doskonałość? A może jest przeszkodą, która sprawia, że wciąż czujemy niedosyt, brak satysfakcji i frustrację?

Sam autor, który przyznaje się do bycia perfekcjonistą zdradza, że ta cecha spowodowała dwuletnie opóźnienie wydania napisanej przez niego książki. Thomas Curran, bo o nim mowa, jest autorem przełomowych badań nad perfekcjonizmem. Na kolejnych stronach publikacji rozbiera problem na czynniki pierwsze, przedstawia trzy podstawowe rodzaje perfekcjonizmu. Nawiązuje m.in. do powiazania perfekcjonizmu z wypaleniem zawodowym, zniechęceniem do niektórych zadań, odwlekaniem czynności, a także poziomem wydajności w pracy. Jest nawet o perfekcjonizmie wśród młodzieży, co również, a może nawet przede wszystkim uważam za bardzo wartościowe, szczególnie w kontekście konsumpcjonizmu i ślepego powielania różnych wzorców. Nie brakuje odniesienia do toksycznej rywalizacji w szkołach czy różnych systemów edukacji, ale jest także o wpływie Facebooka i Instagrama na zdrowie psychiczne użytkowników (w tym myśli samobójcze).

"Badania pokazują, że zmniejszenie czasu korzystania z mediów społecznościowych na smartfonie zaledwie o kilka godzin dziennie istotnie ogranicza objawy depresji i niepokoju zwiększając uczucie szczęścia i poprawiając zdrowie."

"Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga od nas więcej" to książka warta uwagi. Polecam ją szczególnie osobom, które mają problem z dokończeniem różnych projektów czy postanowień. Bycie perfekcjonistą może doprowadzać do szału nas samych, ale także i innych ludzi, z którymi mamy do czynienia. Bywa objawem zaburzeń i schorzeń psychicznych, ale również powodem odnoszenia sukcesów. Autor wskazuje nie tylko przyczyny, ale również sposoby, jak radzić sobie z perfekcjonizmem, czyli jak zacząć być nieperfekcyjnym...

"Prawie każdemu perfekcjoniście świetnie wychodzi ukrywanie cierpienia za maską aktywnego funkcjonowania, maksymalizacji i kompetencji."

O czym jest "Pułapka perfekcjonizmu"?
- o obsesji na punkcie rozwoju
- o presji dotyczącej nieustannego doskonalenia się
- o skutkach w postaci wypalenia zawodowego i depresji
- o frustracji zamiast satysfakcji

Dlaczego warto po nią sięgnąć?
- jest oparta na wynikach badań psychologicznych i socjologicznych oraz danych ekonomicznych
- odnosi się do wielu przykładów z życia
- pokazuje, że ważna jest akceptacja siebie

Na koniec dodam, że wszystko jest napisane zrozumiałym językiem, a dodatkową wartość stanowią liczne przypisy.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

PERFEKCJONIZM - to mnie nie dotyczy... tak myślałam, bo ja naprawdę nie jestem perfekcjonistkę. Robię tyle ile muszę, nie mam w genach pracoholizmu, przestawione pod innym kontem krzesło mnie bardzo nie drażni... no tak... PUŁAPKA PERFEKCJONIZMU pokazała, że trochę to źle rozumiałam...
Więc o co w tym wszystkim chodzi? Chodzi, jak to zwykle bywa, o oczekiwania społeczeństwa, o rygorystyczne wymogi względem "dobrego" pracownika, "dobrej" żony, męża, córki, dziecka... OCZEKIWANA, których - jeśli nie spełniasz - to nie jesteś godzien mienić się "dobrym". Na oko nie ma takich norm, lecz jeśli otworzymy facebooka, instagram i in. tego typu media... i w ogóle media, to zaraz natrafiamy na "perfekcyjny świata". To WIELKIE OSZUSTWO! A nawet więcej - to ZBRODNIA. Wszystkim nam założono kagańce - tylko, że może nie założono... może to my sobie je zakładamy?
Thomas Curran pisze o tym zjawisku tak po prostu, tak normalnie, tak po koleżeńsku. Świetnie się czyta tę książkę, żadne zdanie nie męczy a każde ciekawi. Dla mnie to była interesująca lektura. Może nie odkrył znów nowej ziemi, ale jednak postarał się o to, by czytelnik przemyślał swoje życie, oczekiwania, pragnienia, marzenia... czyny.
PERFEKCJONIZM stał się modny, a powinien być piętnowany. Utkwiło mi w głowie jedno, bardzo ważne zdanie, które mówi o tym, że dzisiejszy świata człowieka, który zarobił się na śmierć chwali, a tego, który żyje dla siebie, prosto - co nie znaczy, że lekko - karci i nazywa darmozjadem. To obłęd! A odczepcie się do diaska od tego, jak żyje! Chcecie się zarypać na śmierć - to proszę bardzo - ale nie ciągnijcie w to szaleństwo innych. No cóż... można pomarzyć o świecie, w którym każdy zajmuje się sobą i naprawia swoje problemy nie wtrącając się w problemy sąsiada.
PERFEKCJONIZM jest więc zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, chorobą współczesnych, "nowoczesnych" ludzi, którzy sprzedali szczęście za suwerena. Może uda się nam z tego błędnego kola wyrwać - ale by to zrobić, trzeba najpierw zdać sobie sprawę, że biegamy w tym kole, jak głupia myszka. PUŁAPKA PERFEKCJONIZMU pomaga zacząć.

nie jestem perfekcyjna - jestem wolna
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

Więc o co w tym wszystkim chodzi? Chodzi, jak to zwykle bywa, o oczekiwania...

#1346 - „Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga więcej” - Thomas Curran - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#16/2024

"Lęk ten często spotyka się także w show - biznesie. Celebryci żyją przecież pod mikroskopem, podlegając nieuniknionej presji, która bierze się z bezlitosnych ideałów efektywności i wyglądu. Dlatego wiele osób na świeczniku przyznaje się do perfekcjonizmu. A w ich opowieściach niemal zawsze pojawiają się presje wywierane społecznie."

Książka ma 272 strony. Swoją premierę miała dnia 23.01.2024 roku.

Ten poradnik nauczy Cię jak radzić sobie z nieustającą presją i pomimo niej osiągać w swoim życiu równowagę oraz szczęście.

Autor przypomina, by nie dać się wmanewrować w idealne życie, szczególnie na pokaz.

Bardzo dziękuję za tą książkę Zysk i S-ka Wydawnictwo i polecam szczególnie, jeśli chcesz zacząć Nowy Rok od pozytywnych zmian w swoim życiu. <3 <3 <3

#16/2024

• Czekają na spotkanie