Fake news. Jak dezinformacja infekuje umysły i jak się na nią uodpornić

Okładka książki Fake news. Jak dezinformacja infekuje umysły i jak się na nią uodpornić Sander van der Linden
Sander van der Linden Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Foolproof: Why Misinformation Infects Our Minds and How to Build Immunity
Rebis
2024-03-26
2024-03-26
2023-02-16
Radosław Kot
dezinformacja fake news fałszywe informacje prawda fikcja

Świetnie napisana i wciągająca. Autor doskonale opisał mechanizm budowanie fake newsów i ich powielania. Książka zawiera wiele badań spostrzeżeń i instrukcji w jaki sposób walczyć z Fake Newsami. Polecam każdemu.

A czy ty wiesz, które z informacji, jakie możesz przeczytać w mediach są prawdziwe? W dobie Internetu każdy może wylać do sieci swoje przypuszczenia, przedstawić spiski i łatwo znaleźć popleczników. „Fake news” to do bólu rzetelna książka pokazująca jak dezinformacja szybko wpływa na ludzki umysł. Wyniki badań, konkretne przykłady fake newsów które poszły w świat i pociągnęły za sobą mnóstwo ludzi. Tak, to wszystko znajdziesz w tej książce, a do tego konkrety na temat tego, jak nasz mózg uznaje informacje za prawdziwe czy fałszywe, oraz co możemy zrobić aby nie nabierać się na wszystko co jest w sieci. W tej książce dostaniesz mnóstwo wiedzy encyklopedycznej, ale w końcu dostaniesz też rozwiązanie pomagające w odróżnieniu fikcji od rzeczywistości.

Jak dezinformacja infekuje umysły i jak się na nią uodpornić

Fałszywe informacje to spory problem obecnego świata. Mając dostęp do wielu mediów można znaleźć mnóstwo treści, każdy może coś dodać i przeczytać, nie wszystko jednak będzie prawdziwe.

Często mają zły wpływ, wpływają na nasze wybory, zjawiska, polaryzację społeczną. Jak odróżnić prawdę od fikcji i jak bronić się przed tym drugim?

Tego właśnie dowiemy się w tej książce. To ciekawa i wartościowa pozycja, dla każdego, kto chce rzetelnych informacji, a nie fake newsów.

Jak dezinformacja infekuje umysły i jak się na nią uodpornić

Książka „Fake news” Sandera van der Lindena to absolutna konieczność w erze informacyjnego chaosu. Autor nie tylko odsłania kulisy manipulacji i dezinformacji, ale również rzuca światło na strategie obronne przeciwko fałszywym informacjom.

Ta lektura nie tylko uświadamia, ale także wyposaża nas w narzędzia intelektualne, byśmy mogli bronić się przed atakiem dezinformacji. To niezwykle ważna pozycja, która wciąga i inspiruje do działania w walce z manipulacją informacyjną. Jak wszyscy wiemy, w aktualnych czasach, w mediach (i nie tylko) problem dezinformacji pojawia się coraz częściej i musimy nauczyć się poprawnie weryfikować i sprawdzać zrzucane na nas informacje.

Przeczytacie? Uważam, że „Fake news” to tytuł, który powinien znaleźć się w każdym domu! 📖

Myślisz, że jesteś odporny na fałszywe informacje, wpływ fałszywych ekspertów, celową manipulację, granie na emocjach i polaryzację?

Ja do tej pory sądziłam, że tak.
Jednak książka "Fake news" [współpraca reklamowa barterowa recenzencka @dom_wydawniczy_rebis ] otworzyła mi oczy, że tak naprawdę nikt z nas mimo najlepszego wykształcenia, dobrych chęci i świadomości problemu nie jest całkiem odporny na lawinowo pojawiającą się dezinformację 😓

Dr Sander van der Linden to holenderki psycholog społeczny i zajmuje się głównie badaniami nad fałszywymi informacjami, dezinformacją, psychologią wpływu, negacją przekazu nauki i mechanizmami perswazji. Koniecznie zajrzyj na stronę www.getbadnews.com i sprawdź na sobie grę, która pomoże Ci się uodpornić na fake newsy.

Poradnik bardzo szczegółowe opisuje problem fałszywych informacji, obnaża jak są skonstruowane, co zawierają i dlaczego tak świetnie działają. Autor analizuje dokładnie wiele przykładów z życia wziętych, szkoda tylko, że głównie zza oceanu. Opisuje swoje badania i ich wyniki.
Czytelnik nie pozostaje jedynie z suchymi definicjami. Psycholog daje każdemu "broń" w postaci szczepionki, która profilaktycznie lub już leczniczo chroni nas przed podatnością na atakującą nas z każdej strony dezinformację. Mało tego, możemy te szczepionki przekazywać naszym bliskim oraz znajomym a oni jeszcze dalej.

Naprawdę świetna i potrzebna książka, idealna na nasze czasy. Biorąc ją do ręki nie spodziewałam się, że będzie tak dobra i przydatna.
Chyba nikt z nas nie lubi być zmanipulowany i oszukany, wykorzystany dla celów innych. Po lekturze "Fake news" i wprowadzeniu w życie kilku zmian będziemy świadomi i odporni na gierki innych, czy to w social mediach, internecie, debatach tv i na spotkaniach z rodziną i znajomymi.

Ja do tej pory sądziłam, że tak.

Zbyt szerokie opisy badań akademickich. Za mało wniosków, podsumowań i mięsistych treści.
Owszem, są momenty ciekawe, ale tylko momenty. Jeśli ktoś już liznął gdzieś temat manipulacji i propagandy, to ta książka może co najwyżej uzupełnić wiedzę, bo na pewno nie otworzy oczu.
Czyta się szybko, pomimo naukowości wywodu.

Czyta się szybko, pomimo naukowości wywodu.

"Fake news. Jak dezinformacja infekuje umysły i jak się na nią uodpornić" to książka poruszająca ważny i aktualny temat. Dzięki wszechobecności mediów coraz częściej stykamy się z fałszywymi informacjami, dalej dzięki mediom szerzą się one coraz dalej i coraz szybciej.

Książka ta pokaże nam jak odróżniać prawdę od fikcji, a także jak uodpornić się na dezinformację.

Tytuł ten jest napisany przystępnym językiem. Świetnie się go czyta. Autor porównuje to całe zjawisko jako wirus, tylko taki w mózgu. Myślę, że jest to doskonała analogia i pozwala lepiej zrozumieć wszystko to co ma aktualnie miejsce. Dr Sander van den Linden opracował wraz z zespołem pewne metody jak uodpornić się na tego "wirusa" i nazwał je "szczepionkami". Dzięki tym porównaniom każdy zrozumie jak poważne jest to zagrożenie i może łatwiej to sobie zobrazuje.

Fake newsy są bardzo niebezpieczne. Nie raz już przez nie doszło do różnych aktów wandalizmu, linczu społecznego, a nawet morderstwa. Dezinformacja dąży do tego aby podzielić społeczeństwo, ale również wpłynąć na nasze wybory np. polityczne. Przyjmują również postać różnych teorii spiskowych.

Przeczytamy tutaj m.in. o tym jak mózg rozróżnia fakty od fikcji, o efekcie spisku, o tym jak rozprzestrzenia się dezinformacja, a także o tej "psychologicznej szczepionce", która ma nam pomóc zmierzyć się z tym zjawiskiem. Autor pokazuje też jakie są obszary manipulacji.

To naprawdę wartościowa, wciągająca i interesująca lektura. Uważam, że każdy powinien po nią sięgnąć. Zdecydowanie polecam!

Tytuł...

Sama dałam się nabrać wiele razy na informacje, a raczej dezinformacje. Dla zwykłego czytelnika niczym się nie wyróżniają: zapowiadają śmierć kolejnych osób, promocje w sklepach, wyniki biznesowe. Praktycznie pojawiają się wszędzie i atakują każdego. Fake Newsy.
Zdałam sobie z tego sprawę dokładnie po przeczytaniu książki Sandera van der Linden „Fake News. Jak dezinformacja infekuje umysły i jak się na nią uodpornić”.
Brzmi bardzo naukowo, ale napisana jest przystępnie przez badacza, psychologa społecznego z Holandii. Podszedł do tematu bardzo kompleksowo, rozkładając Fake Newsa na czynniki pierwsze. Jako psycholog zagłębia się też w naszą psychikę, wyjaśnia, jak mózg odróżnia prawdę od fikcji, dlaczego tak bardzo wszystko siedzi w naszej głowie. Nie tylko teoretyzuje, ale podaje konkretne przykłady ze współczesnych nam czasów, np. zajmując się atakiem na Kapitol.
Jak sam o sobie pisze od dzieciństwa, nie ulegał nowinkom technicznym. Jedynie Internet go pochłonął i nawet nie zdawał sobie wtedy sprawy, jak wiele godzin spędzonych przed komputerem, zmienia jego życie.
Kiedy się zorientował, zaczął badać i sprawdzać. Powoli zagłębiał się w problem dezinformacji, tego jak i dlaczego tak łatwo nasz mózg ją przyjmuje, dlaczego wierzymy i co sprawia, że wierzymy. Fake Newsy infekują nasze umysły, są zmorą obecnych czasów i bywają bardzo niebezpieczne.
Sander van der Linden całe szczęście nie zostawia czytelnika na pastwę Fake Newsów, tylko powoli wyjaśnia jak chronić siebie i swoich bliskich, jak się uodpornić i jak czytać wiadomości, żeby móc eliminować te fałszywe.
Wszyscy serfujemy po Internecie w komputerach, telefonach, tabletach. Czerpiemy stamtąd informacje bezkrytycznie. Warto nauczyć się sposobów eliminacji i odpowiedniego podejścia do wiadomości.
To pierwsza taka książka na rynku, która tak kompleksowo wyjaśnia problem dezinformacji i prowadząc czytelnika, przez krótkie rozdziały daje recepty, jak sobie radzić. To książka dla każdego, nie tylko dla tego, kto zajmuje się takimi problemami, ale też dla rodzica, żeby ochronić dziecko, nauczyciela, by umiał wytłumaczyć. Jak mówi sam autor: on i jego zespół opracowali „szczepionki”, które uodpornią nas i innych przed atakującą nas zewsząd dezinformacją.

Każdego dnia nasz mózg bombardowany jest setkami informacji. Środki masowego przekazu prześcigają się w przekazywaniu informacji. W imię klikalności. Oglądalności. Popularności. Pytanie tylko, na ile te informacje są sprawdzone, rzetelne. To sprawia, że często zastanawiam się nad jakością dziennikarstwa, które dziś ze względu na chaos niekoniecznie ma taką wiarygodność jak to było kiedyś. Dziś każdy z nas może być dziennikarzem, lecz warto zadać sobie pytanie, na ile jest ono rzetelne, prawdziwe? Jak oddzielić prawdę od fałszu? Jak odnaleźć się w świecie, który z każdej strony karmi nas wiadomościami? Jak poradzić sobie w świecie dezinformacji? Jak rozpoznać fake newsy?
Tego dowiemy się z lektury książki napisanej przez holenderskiego psychologa społecznego, który specjalizuje się w badaniach nad fałszywymi informacjami, dezinformacją, psychologią wpływu, negocjacją przekazu nauki i mechanizmami perswazji. Sander van der Linden w książce „Fake news” pokazuje nam jak za pomocą opracowanych przez jego zespół mechanizmów oddzielić prawdę od fikcji, a tym samym uodpornić siebie na destrukcyjną moc dezinformacji, która często sieje popłoch, panikę. To właśnie dezinformacja może zasadniczo zmienić postrzeganie otaczającego nas świata, a tym samym wypaczyć nasze reakcje, zachowania. Ważne, aby nie przejęła ona nad nami kontroli, lecz abyśmy sami potrafili uodpornić się na jej negatywne skutki.
Psychologiczne uodpornienie przeciwko dezinformacji jest kluczem do tego by tak właśnie było. Kluczem, który posiada Sander van der Linden. A dziś dzieli się nim z nami na kartach swej książki „Fake news”. Ważne, aby po nią sięgnąć i dopasować dobór wiadomości, które będziemy potrafili rozdzielić na dwie kategorie: prawda, fałsz. Dzięki temu będziemy mieć wiarygodny, prawdziwy obraz świata. Autor ze szczególną wnikliwością, drobiazgowością analizuje mechanizmy mające na celu przeciwdziałać negatywnemu wpływowi fałszywych informacji. Dzięki tej książce będziecie potrafili wyczuć co jest prawdą, a co fałszem. Szczerze polecam.
Jak nasz mózg oddziela fakty od fikcji? W jaki sposób rozprzestrzenia się wirus dezinformacji? Jak go powstrzymać? Czym jest trolling? Jak zaszczepić się przeciw technikom dezinformacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w książce „Fake news”. Proszę mi wierzyć, że ta recenzja napisana jest w oparciu o lekturę książki, która zawiera prawdziwe informacje. Dlatego też możecie być pewni, że zasiadając do jej czytania do Waszej świadomości napływać będą informację pozbawione fałszu, dezinformacji. A ja pragnę poinformować Was, że umieszczam tę książkę na półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek.
Książka „Fake news” ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis

IG:ksiazki_wloczykija
Niezwykle aktualna i ważna książka, która rzuca światło na jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnego społeczeństwa - dezinformację i fałszywe informacje. Linden wnikliwie analizuje mechanizmy, za pomocą których dezinformacja przenika do naszych umysłów i wywiera wpływ na nasze przekonania, decyzje oraz społeczne zachowania.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów tej książki jest sposób, w jaki autor demaskuje techniki wykorzystywane przez twórców fake newsów. Van der Linden bada psychologiczne mechanizmy, które sprawiają, że ludzie są podatni na manipulację informacjami oraz wyjaśnia, dlaczego fałszywe narracje mogą być tak skuteczne w kreowaniu polaryzacji społecznej, wzmacnianiu uprzedzeń i kształtowaniu naszych poglądów politycznych.

Filozoficzna głębia tej książki tkwi w pytaniach o naturę prawdy, wiarygodności i odpowiedzialności za przekazywane informacje. Autor zmusza czytelnika do refleksji nad tym, jak łatwo możemy stać się ofiarami dezinformacji, ale także jak istotne jest, abyśmy sami krytycznie myśleli i analizowali informacje, zanim zaakceptujemy je jako prawdziwe. "Fake news" stawia pytania o rolę mediów, edukacji i etyki w walce z dezinformacją, co sprawia, że lektura staje się nie tylko pouczająca, ale także inspirująca do działania.

Przejmujący charakter tej książki polega na jej praktycznym podejściu do problemu dezinformacji. Van der Linden nie tylko opisuje zagrożenia, ale także proponuje konkretne rozwiązania i strategie, które mogą pomóc nam bronić się przed fałszywymi informacjami. Jego "szczepionki" przeciwko dezinformacji są narzędziami intelektualnymi, które mogą pomóc nam rozwijać odporność na manipulację i podejmować bardziej świadome decyzje.

To nie tylko analiza współczesnego problemu dezinformacji, ale także filozoficzne rozważania na temat prawdy, wiarygodności i odpowiedzialności. Sander stworzył niezwykle aktualne i pouczające dzieło, które powinno znaleźć się na półce każdego, kto interesuje się wyzwaniami współczesnej rzeczywistości i poszukuje narzędzi do obrony przed manipulacją informacyjną. To lektura, która nie tylko informuje, ale także inspiruje do działania i promuje krytyczne myślenie w erze fake newsów.

IG:ksiazki_wloczykija

Jednym z najbardziej...

• 02. Epub?
  • Popularnonaukowe
  • Socjo
  • Trzeba mieć w życiu priorytety
  • Z polecenia G.
  • Politics & Geopolitics

Dodaj cytat z książki Fake news. Jak dezinformacja infekuje umysły i jak się na nią uodpornić