Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę

Czarne
2018-04-18
2018-04-18
Agnieszka Wilga (Lakatos)
Al-Kaida Arabia Saudyjska atak na World Trade Center biografia Bliski Wschód dżihad fanatyzm religijny fundamentaliści islamscy islam Osama bin Laden przemoc Pulitzer światopogląd terroryzm zamach terrorystyczny

Narodziny szaleństwa

1956 14 299

Bardzo intersujaca ksiazka o tym, jak doszlo do tego, ze saudyjski przedsiebiorca postanowil wkroczyc na sciezke wojenna i zaatakowac Stany Zjednoczone. Autor prowadzi nas przez historie ideologii i podejscie do religii, ktore doprowadzily do powstania Al Kaidy. Usprawiedliwialy, a nawet zachecaly do zabijania nie tylko niewiernych, ale rowniez muzulmanow, ktory mieli inny swiatopoglad.
Swietnie, rzetelnie napisana, bez watkow z pogranicza teorii spiskowych i sensacji.

Gdyby nie to że autor potrafi dobrze opowiadać historię, trudno by było przedrzeć się przez informacje nie do końca odpowiadające tematowi.

Autor w tej książce porusza bardzo interesujący temat, jakim jest terroryzm i jego narodziny. Niemniej bardzo szczegółowy sposób przedstawienia owego zagadnienia sprawił, że ciężko było mi przebrnąć przez całość i postanowiłem odpuścić po dotarciu do połowy…

Reportaże to ostatnio jedna z moich ulubionych form literackich.
Tym razem na warsztat wziąłem historię Al Kaidy i wojny jaką Muzułmanie wypowiedzieli Amerykanom. Początek tej historii ma miejsce w I połowie XX wieku, gdy ojciec Osamy Bin Ladena został wykonawcą saudyjskich kontraktów, a w związku z tym bardzo szanowanym człowiekiem na saudyjskim dworze królewskim. Dzięki pieniądzom ojca Osama miał ułatwiony start.
Osama z początku wyznaczał sobie mniejsze cele, jak zamach na amerykańską ambasadę w Jemenie, czy uszkodzenie amerykańskiego lotniskowca USS Cole. Z czasem jednak zaczęto szkolić mudżahedinów do większych celów, a wisienką na torcie miał być atak bezpośrednio na Stany Zjednoczone, który finalnie w zdecydowanej większości przebiegł tak jak zaplanowano (nie udał się jedynie atak na Waszyngton- w planach było uderzenie samolotem w Kapitol bądź Biały Dom).
Ta książka to bardzo rzetelny zapis wojny, jaką Osama Bin Laden wypowiedział Zachodowi, zdecydowanie warto to przeczytać, autor wykonał kawał rzetelnej roboty.

Reportaże to ostatnio jedna z moich ulubionych form literackich.

Pozycja dosyć wymagająca, nie tyle ze względu na samą jej objętość, co z racji rozmachu, z jakim autor opisuje Al-Kaidę, jej kluczowe postacie oraz wypracowane przez nich fundamenty pod tragedię 11 września. Zaangażowany czytelnik zostaje jednak hojne nagrodzony, otrzymując w zamian kompleksowe wytłumaczenie, dlaczego doszło do zamachów 11 września 2001 roku.

Opowieść toczy się dwutorowo. Śledzimy od zalążka współczesną historię myśli dżihadu oraz kariery Bin Ladena, równolegle towarzysząc pracownikom agencji FBI i CIA w ich karkołomnych wysiłkach rozpracowania Al-Kaidy.

Podczas gdy w świadomości zbiorowej Bin Laden zaistniał po zamachach w Ameryce, dla śledczych z agencji CIA i FBI od lat nie był już postacią anonimową. W przeddzień ataków na wieże WTC mieli oni wszelkie narzędzia by zapobiec tragedii. O losach setek ofiar przeważyły rutyna, biurokracja i proste, banalne emocje: uprzedzenia, niechęć do niektórych współpracowników, nieufność, zawiść - Wright drobiazgowo przytacza je wszystkie.

Lektura pozostawia nas z rozdrapaną raną. Czy jesteśmy w stanie kiedykolwiek pogodzić się z tym, jak niewiele brakowało by do tragedii nie doszło?

Opowieść...

Tytuł trochę mylący, bo "wyniosłe wieże" i atak na World Trade Center to dosłownie końcówka książki, finał tego wszystkiego o czym przez kilkaset stron opowiada Lawrence Wright. Co ciekawe, autor w 1998 roku, był scenarzystą filmu "Stan oblężenia" z Denzelem Washingtonem i Brucem Willisem, produkcji przez wielu nazywaną proroczą, a po 11 września najczęściej wypożyczanym filmem w Ameryce. No właśnie, Wright wprowadza nas najpierw w islamską myśl dotyczącą dżihadu i radykalnych ruchów, żeby pokazać nam powstanie i funkcjonowanie Al-Kaidy. Sporo tam oczywiście opowieści o Osamie bin Ladenie, jego współpracownikach, o walkach w Afganistanie przeciwko Sowietom, finansowaniu organizacji, działalności w Sudanie. Jest też druga perspektywa - amerykańska, czyli pokazanie jak w Ameryce agencje powoli zdobywały informacje, ale z powodów biurokratycznych dostęp do wiadomości był ograniczony i utrudniony. I w zasadzie włos się jeży na głowie, kiedy się czyta o rywalizacji, wzajemnej nieufności pomiędzy agentami i o tym jak skomplikowana była machina biurokratyczna w USA przed 11 września. Interesujące jest również przedstawienie wielu zamachów terrorystycznych - na ambasady amerykańskie w Nairobi i Dar es Salaam, USS Cole czy World Trade Center w 1993 roku. Wrażenie robi liczba osób z jaką autor przeprowadził wywiady przy pisaniu książki.

ciekawa lecz bardzo szczegółówa, dużo nazwisk aż idzie się pogubić

ciekawa lecz bardzo szczegółówa, dużo nazwisk aż idzie się pogubić

Jak na reportaż to końcówka bardzo mocna. Szczerze polecam.

Jak na reportaż to końcówka bardzo mocna. Szczerze polecam.

Ciężko było przebrnąć. Momentami aż za bardzo szczegółowa.

Ciężko było przebrnąć. Momentami aż za bardzo szczegółowa.

Bardzo szczegółowy opis wzrostu Al-Kaidy i wewnętrznych niesnasek wśród amerykańskich agentów wywiadu i obrony kraju.

• Reportaż
  • Literatura faktu