Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę

- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Seria Amerykańska
- Tytuł oryginału:
- The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2018-04-18
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-04-18
- Liczba stron:
- 640
- Czas czytania
- 10 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380496712
- Tłumacz:
- Agnieszka Wilga (Lakatos)
- Tagi:
- Al-Kaida Arabia Saudyjska atak na World Trade Center biografia Bliski Wschód dżihad fanatyzm religijny fundamentaliści islamscy islam Osama bin Laden przemoc Pulitzer światopogląd terroryzm zamach terrorystyczny
Wyniosłe wieże to fascynująca opowieść obejmująca pięć dekad historii. Niesłychanie szczegółowo wyjaśnia takie zjawiska jak rozwój islamskiego fundamentalizmu, powstanie Al-Kaidy czy nieskuteczność amerykańskiego wywiadu, których kulminacją były ataki z jedenastego września. Lawrence Wright na podstawie osobistych wywiadów opowiada o tym, jak przebiegała transformacja Osamy bin Ladena i Ajmana az-Zawahiriego ze słabo wyszkolonych, idealistycznych bojowników walczących w Afganistanie w przywódców najskuteczniejszej grupy terrorystycznej w historii. Autor podąża śladem Johna O’Neilla – agenta FBI zajmującego się walką z terroryzmem – który jako jeden z pierwszych zdał sobie sprawę z rosnącego zagrożenia, jakim stała się Al-Kaida w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, i starał się temu niebezpieczeństwu zapobiec. Wyniosłe wieże to książka pełna nowych informacji, podająca szeroki kontekst historyczny dla opisywanych zdarzeń. To wyczerpująca relacja na temat długiego ciągu zdarzeń, które doprowadziły do zamachów z jedenastego września.
Otrzymała Nagrodę Pulitzera, Nagrodę Dziennikarską im. Helen Bernstein, Nagrodę im. Lionela Gelbera oraz Nagrodę Literacką „Los Angeles Times”. Weszła również do finału Nagrody Literackiej im. Arthura Rossa. Jedna z najlepszych książek roku w rankingach wielu pism, m.in. „Time”, „Newsweek”, „The Washington Post”, „Chicago Tribune”, „The New York Times Book Review”, „San Francisco Chronicle”, „The New York Sun”, „The Economist”, „Newsday”, „Salon”, „New York”, „Los Angeles Times” i „Houston Chronicle”.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Narodziny szaleństwa
Jestem, o czym być może niektórzy już wiedzą, zadeklarowanym miłośnikiem „Serii Amerykańskiej”, i to miłośnikiem ekstremalnym. To znaczy takim, który sięga nie tylko po potencjalne hity (do tej kategorii zaliczam „Dreamland” Sama Quinonesa czy „Missoulę” oraz „Pod sztandarem nieba” Jona Krakauera),ale i pozycje przeznaczone raczej dla wąskiego grona – niekoniecznie nawet obejmującego niżej podpisanego („Wrzask rebeliantów” S.C. Gwynne’a czy „Serce wszystkiego, co istnieje” Boba Drury’ego i Toma Clavina, mimo chwytliwych tytułów to kąski przede wszystkim dla, jakkolwiek to zabrzmi, miłośników wojen). Zdarzają się w tej serii jednak takie książki, które mógłbym polecić w ciemno każdemu. Jedną z nich z pewnością był wydany w zeszłym roku „Ogar piekielny ściga mnie”, który stał się bezpośrednią inspiracją do stworzenia powieści Antonia Muñoza Moliny „Jak przemijający cień”, nominowanej do Man Booker International Prize. W pierwszej połowie tego roku natomiast pojawiła się w serii rzecz jeszcze lepsza: „Wyniosłe wieże” – opowieść o tragicznym ataku na World Trade Center.
Przywołałem tytuł książki Hamptona Sidesa traktującej o zamachu na Martina Luthera Kinga nie tylko ze względu na jej niewątpliwie wysoką jakość, lecz także z racji na podobieństwa łączące ją i recenzowane dzieło Lawrence’a Wrighta. Po pierwsze: tematyka. Choć opisane wydarzenia dzielą dziesiątki lat, to występują między nimi oczywiste związki – wstrząsnęły one nie tylko Ameryką, ale i całym globem, a ich następstwa miały wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Po drugie: „wydarzenia” z poprzedniego zdania niekoniecznie oznaczają to, co można zakładać przed lekturą. Zarówno Sides, jak i Wright mają znacznie większe ambicje niż tylko ukazanie zamachów – w obu przypadkach są one jedynie punktem kulminacyjnym i właściwym zakończeniem pracy pisarza czy reportera. Ów finał poprzedza długa i wyczerpująca praca w poszukiwaniu korzeni oraz próba jak najdokładniejszego (i nie ma co ukrywać, wyjątkowo barwnego) ukazania kontekstu historycznego i kulturalnego centralnego zdarzenia. W „Ogar piekielny ściga mnie”, rzeczy dużo bardziej kameralnej, Sides skupia się na motywacjach psychologicznych, w „Wyniosłych wieżach” analizuje raczej nastroje polityczne i społeczne świata arabskiego, ale struktury są bliźniaczo podobne. Aby zilustrować założenia (oraz ich realizację) Wrighta, warto ująć je w liczby: treść jego książki, nie licząc dodatków bibliograficznych, to jakieś 530 stron – atak na WTC ma miejsce w okolicach pięćsetnej. Cała reszta traktuje o powstaniu Al-Kaidy, pochodzeniu jej twórców i bojowników, a także nieudolnych działaniach amerykańskich służb specjalnych (skupiających się na biurokratycznej rywalizacji zamiast rzeczywistej współpracy),które nie zdołały przeszkodzić terrorystom.
Choć miłośnicy gatunkowej segregacji z radością umieściliby „Wyniosłe wieże” na półce oznaczonej hasłem „książka historyczna”, która to kategoria u wielu czytelników wywołuje gęsią skórkę, a naprawdę niewielu kojarzy się z przyjemnością, to co do jednego trudno mieć wątpliwości: dzieło Wrighta jest diablo ciekawe. I to nie tylko ze względu na przedstawione w niej fakty (warto zaakcentować ostatnie słowo, bo całej masie teorii spiskowych narosłych wokół ataków na WTC autor poświęca zaledwie jedno czy dwa zdania w posłowiu, w którym opisuje sposób swojej niemal naukowej pracy),ale także na sposób ich prezentowania. Choć głównym zadaniem, jakie postawił sobie autor, jest przekrojowe ujęcie powstania Al-Kaidy, to niczym doświadczony prozaik buduje spójną narrację opartą na antagonizmie Osamy bin Ladena i Johna O’Neila; postaci te nigdy się osobiście nie spotykają, ale stanowią oczywistą personifikację konfliktu między Zachodem a islamem. Podobnym zabiegiem, choć odwracającym kierunek zależności (zamiast przejścia od abstrakcji do konkretu pojawia się przeniesienie rzeczywistości w świat idei),jest porównanie tradycyjnego chrześcijaństwa do radykalnego islamu, odwołujące się do rytualnego charakteru obu religii; podobną myśl wyrażał William Dalrymple w swej doskonałej książce „Ze świętej góry”. Przy tej robocie typowej dla epika zdarzają się Wrightowi drobne potknięcia (w tym dosyć zabawne, kiedy najpierw opisuje ubiór O’Neila jako wyraźnie wyróżniający go na tle kolegów z FBI, żeby potem stwierdzić, iż...ów nie wyróżniał się ubiorem na tle kolegów z FBI),ale w ostatecznym rozrachunku wykonuje ją po mistrzowsku. Jego książkę czyta się jak wyborną powieść, choć oparta jest w całości na faktach, które przecież najczęściej układają się w obraz szarej codzienności.
„Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę” jest doskonałą pozycją, która niewątpliwie zasłużyła na deszcz nagród, jaki na nią spadł. Od ataków na WTC minęły lata (bliżej nam do dwudziestej niż dziesiątej rocznicy, niewyobrażalne!),ale ich znaczenia nie sposób przecenić, dlatego warto podejmować próby ich zrozumienia. Lawrence Wright napisał świetny podręcznik stanowiący wielką pomoc w tym niezwykle trudnym zadaniu.
Bartosz Szczyżański
Oceny
Książka na półkach
- 1 156
- 408
- 147
- 29
- 26
- 17
- 15
- 14
- 14
- 13
OPINIE i DYSKUSJE
Autor w tej książce porusza bardzo interesujący temat, jakim jest terroryzm i jego narodziny. Niemniej bardzo szczegółowy sposób przedstawienia owego zagadnienia sprawił, że ciężko było mi przebrnąć przez całość i postanowiłem odpuścić po dotarciu do połowy…
Autor w tej książce porusza bardzo interesujący temat, jakim jest terroryzm i jego narodziny. Niemniej bardzo szczegółowy sposób przedstawienia owego zagadnienia sprawił, że ciężko było mi przebrnąć przez całość i postanowiłem odpuścić po dotarciu do połowy…
Pokaż mimo toReportaże to ostatnio jedna z moich ulubionych form literackich.
Tym razem na warsztat wziąłem historię Al Kaidy i wojny jaką Muzułmanie wypowiedzieli Amerykanom. Początek tej historii ma miejsce w I połowie XX wieku, gdy ojciec Osamy Bin Ladena został wykonawcą saudyjskich kontraktów, a w związku z tym bardzo szanowanym człowiekiem na saudyjskim dworze królewskim. Dzięki pieniądzom ojca Osama miał ułatwiony start.
Osama z początku wyznaczał sobie mniejsze cele, jak zamach na amerykańską ambasadę w Jemenie, czy uszkodzenie amerykańskiego lotniskowca USS Cole. Z czasem jednak zaczęto szkolić mudżahedinów do większych celów, a wisienką na torcie miał być atak bezpośrednio na Stany Zjednoczone, który finalnie w zdecydowanej większości przebiegł tak jak zaplanowano (nie udał się jedynie atak na Waszyngton- w planach było uderzenie samolotem w Kapitol bądź Biały Dom).
Ta książka to bardzo rzetelny zapis wojny, jaką Osama Bin Laden wypowiedział Zachodowi, zdecydowanie warto to przeczytać, autor wykonał kawał rzetelnej roboty.
Reportaże to ostatnio jedna z moich ulubionych form literackich.
więcej Pokaż mimo toTym razem na warsztat wziąłem historię Al Kaidy i wojny jaką Muzułmanie wypowiedzieli Amerykanom. Początek tej historii ma miejsce w I połowie XX wieku, gdy ojciec Osamy Bin Ladena został wykonawcą saudyjskich kontraktów, a w związku z tym bardzo szanowanym człowiekiem na saudyjskim dworze królewskim. Dzięki...
Pozycja dosyć wymagająca, nie tyle ze względu na samą jej objętość, co z racji rozmachu, z jakim autor opisuje Al-Kaidę, jej kluczowe postacie oraz wypracowane przez nich fundamenty pod tragedię 11 września. Zaangażowany czytelnik zostaje jednak hojne nagrodzony, otrzymując w zamian kompleksowe wytłumaczenie, dlaczego doszło do zamachów 11 września 2001 roku.
Opowieść toczy się dwutorowo. Śledzimy od zalążka współczesną historię myśli dżihadu oraz kariery Bin Ladena, równolegle towarzysząc pracownikom agencji FBI i CIA w ich karkołomnych wysiłkach rozpracowania Al-Kaidy.
Podczas gdy w świadomości zbiorowej Bin Laden zaistniał po zamachach w Ameryce, dla śledczych z agencji CIA i FBI od lat nie był już postacią anonimową. W przeddzień ataków na wieże WTC mieli oni wszelkie narzędzia by zapobiec tragedii. O losach setek ofiar przeważyły rutyna, biurokracja i proste, banalne emocje: uprzedzenia, niechęć do niektórych współpracowników, nieufność, zawiść - Wright drobiazgowo przytacza je wszystkie.
Lektura pozostawia nas z rozdrapaną raną. Czy jesteśmy w stanie kiedykolwiek pogodzić się z tym, jak niewiele brakowało by do tragedii nie doszło?
Pozycja dosyć wymagająca, nie tyle ze względu na samą jej objętość, co z racji rozmachu, z jakim autor opisuje Al-Kaidę, jej kluczowe postacie oraz wypracowane przez nich fundamenty pod tragedię 11 września. Zaangażowany czytelnik zostaje jednak hojne nagrodzony, otrzymując w zamian kompleksowe wytłumaczenie, dlaczego doszło do zamachów 11 września 2001 roku.
więcej Pokaż mimo toOpowieść...
Tytuł trochę mylący, bo "wyniosłe wieże" i atak na World Trade Center to dosłownie końcówka książki, finał tego wszystkiego o czym przez kilkaset stron opowiada Lawrence Wright. Co ciekawe, autor w 1998 roku, był scenarzystą filmu "Stan oblężenia" z Denzelem Washingtonem i Brucem Willisem, produkcji przez wielu nazywaną proroczą, a po 11 września najczęściej wypożyczanym filmem w Ameryce. No właśnie, Wright wprowadza nas najpierw w islamską myśl dotyczącą dżihadu i radykalnych ruchów, żeby pokazać nam powstanie i funkcjonowanie Al-Kaidy. Sporo tam oczywiście opowieści o Osamie bin Ladenie, jego współpracownikach, o walkach w Afganistanie przeciwko Sowietom, finansowaniu organizacji, działalności w Sudanie. Jest też druga perspektywa - amerykańska, czyli pokazanie jak w Ameryce agencje powoli zdobywały informacje, ale z powodów biurokratycznych dostęp do wiadomości był ograniczony i utrudniony. I w zasadzie włos się jeży na głowie, kiedy się czyta o rywalizacji, wzajemnej nieufności pomiędzy agentami i o tym jak skomplikowana była machina biurokratyczna w USA przed 11 września. Interesujące jest również przedstawienie wielu zamachów terrorystycznych - na ambasady amerykańskie w Nairobi i Dar es Salaam, USS Cole czy World Trade Center w 1993 roku. Wrażenie robi liczba osób z jaką autor przeprowadził wywiady przy pisaniu książki.
Tytuł trochę mylący, bo "wyniosłe wieże" i atak na World Trade Center to dosłownie końcówka książki, finał tego wszystkiego o czym przez kilkaset stron opowiada Lawrence Wright. Co ciekawe, autor w 1998 roku, był scenarzystą filmu "Stan oblężenia" z Denzelem Washingtonem i Brucem Willisem, produkcji przez wielu nazywaną proroczą, a po 11 września najczęściej wypożyczanym...
więcej Pokaż mimo tociekawa lecz bardzo szczegółówa, dużo nazwisk aż idzie się pogubić
ciekawa lecz bardzo szczegółówa, dużo nazwisk aż idzie się pogubić
Pokaż mimo toJak na reportaż to końcówka bardzo mocna. Szczerze polecam.
Jak na reportaż to końcówka bardzo mocna. Szczerze polecam.
Pokaż mimo toCiężko było przebrnąć. Momentami aż za bardzo szczegółowa.
Ciężko było przebrnąć. Momentami aż za bardzo szczegółowa.
Pokaż mimo toBardzo szczegółowy opis wzrostu Al-Kaidy i wewnętrznych niesnasek wśród amerykańskich agentów wywiadu i obrony kraju.
Bardzo szczegółowy opis wzrostu Al-Kaidy i wewnętrznych niesnasek wśród amerykańskich agentów wywiadu i obrony kraju.
Pokaż mimo toBardzo wnikliwa analiza przyczyn ataku na WTC, którą dobrze się czyta.
Bardzo wnikliwa analiza przyczyn ataku na WTC, którą dobrze się czyta.
Pokaż mimo toNastawiłam się na ciekawą lekturę. Zapowiadało się całkiem dobrze - mocne cofnięcie się w czasie, wskazanie na konkretne ruchy, myśli i historie, które je ukształtowały, ale później jest gorzej. Masa różnych historii, faktów, które nie do końca wiedziałam gdzie przypisać i jaki jest cel ich pokazania w tej historii. Miałam wrażenie, że autor zebrał tak dużo materiału, że chciał się tym pochwalić i wrzucił wszystko jak leci bez większej selekcji. Toporne i ciężkie do przebrnięcia się to robi.
Nastawiłam się na ciekawą lekturę. Zapowiadało się całkiem dobrze - mocne cofnięcie się w czasie, wskazanie na konkretne ruchy, myśli i historie, które je ukształtowały, ale później jest gorzej. Masa różnych historii, faktów, które nie do końca wiedziałam gdzie przypisać i jaki jest cel ich pokazania w tej historii. Miałam wrażenie, że autor zebrał tak dużo materiału, że...
więcej Pokaż mimo to