rozwiń zwiń

The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11
Czarne
2018-04-18
2018-04-18
Al-Kaida Arabia Saudyjska atak na World Trade Center biografia Bliski Wschód dżihad fanatyzm religijny fundamentaliści islamscy islam Osama bin Laden przemoc Pulitzer światopogląd terroryzm zamach terrorystyczny

Oficjalne recenzje i

Narodziny szaleństwa

Link do recenzji

1917 14 297

Bardzo wnikliwa analiza przyczyn ataku na WTC, którą dobrze się czyta.

Bardzo wnikliwa analiza przyczyn ataku na WTC, którą dobrze się czyta.

Nastawiłam się na ciekawą lekturę. Zapowiadało się całkiem dobrze - mocne cofnięcie się w czasie, wskazanie na konkretne ruchy, myśli i historie, które je ukształtowały, ale później jest gorzej. Masa różnych historii, faktów, które nie do końca wiedziałam gdzie przypisać i jaki jest cel ich pokazania w tej historii. Miałam wrażenie, że autor zebrał tak dużo materiału, że chciał się tym pochwalić i wrzucił wszystko jak leci bez większej selekcji. Toporne i ciężkie do przebrnięcia się to robi.

Jeżeli ktoś oczekuje od tej książki szczegółowego opisu zamachu na WTC i inne budynki (sugerując się np. okładką) to bardzo srodze się zawiedzie. Jest tam raptem kilka stron o samych wydarzeniach z 11 września, które poprzedziły te wydarzenia. Reszta to drobiazgowo opisana historia narodzin islamskiego ekstremizmu, w którym główne skrzypce grali tacy ludzi jak Bin Laden czy Zawahiri. Nie jest to łatwe w czytaniu dzieło z uwagi na sporą ilosć faktów, dat czy samych wydarzeń ale warto je przeczytać.

Drobiazgowa historia jak powstała Al-Kaida. Trochę żmudne, ale warto!

Drobiazgowa historia jak powstała Al-Kaida. Trochę żmudne, ale warto!

Opasłe tomiszcze, ale dzięki temu dostajemy cały background począwszy od lat po II WŚ, skąd w ogóle wzięli się tacy ekstremiści, dlaczego nie "wyginęli" w międzyczasie i jak ewoluowali. Pojawienie się Osamy było tylko trybikiem w całej machinie ale sam też ewoluował, przez te kilkadziesiąt lat wdrażania swojej wizji świata. Natomiast konkluzja bijąca po oczach po całej lekturze - tej tragedii dało się "łatwo" uniknąć, gdyby tylko amerykańskie służby potrafiły ze sobą współpracować. Nie było nikogo, kto mógłby połączyć pojedyncze wątki - coś wiedziało CIA, najwięcej FBI, trochę NSA, ale każdy "nie mógł" się swoimi informacjami dzielić z resztą, nawet gdy FBI zadawało bardzo konkretne pytania. Ten problem magicznie zniknął 24h po atakach, więc to nie tylko mądry Polak po szkodzie.

Bardzo dobra lektura jeśli ktoś nie oczekuje opisów przygotowań do zamachu a całościowego obrazu dlaczego tak a nie inaczej się stało.

Bardzo ważna pozycja. Uczciwie napisana, ale to już nazwisko autora gwarantuje.

Bardzo ważna pozycja. Uczciwie napisana, ale to już nazwisko autora gwarantuje.

Bardzo szczegółowo i rzetelnie napisana książka. Autor wykorzystując ogromną ilość dokumentów, książek, relacji świadków i innych źródeł analizuje, jak doszło powstania Al-Kaidy. Przybliża nam rodzinę Bin Ladenów i ludzi z nią związanych oraz analizuje, jak doszło do tego, że Osama Bin Laden stał się ekstremistą, który doprowadził do największego i najbardziej znanego ataku terrorystycznego. Nieco krócej opisuje również działania ludzi pracujących w FBI i CIA.
Dla mnie niestety książka ta była dość ciężka do przeczytania. Dodatkowo często nie wiedziałam, o której osobie autor opowiada, ponieważ muzułmańskie nazwiska dla mnie osobiście są długie i trudne do zapamiętania i rozróżnienia. Liczyłam też na to, że autor poświęci więcej uwagi samemu atakowi terrorystycznemu z 11 września 2001 roku i przeanalizuje, jak był on przygotowywany. Nie porusza on jednak tego tematu.
Nie ma jednak co ukrywać, że książka ta jest świetnym źródłem wiedzy dla wszystkich interesujących się tematem.

Bardzo konkretna pozycja przybliżająca nam m.in. biografię Bin Ladena i jego stopniowego przeobrażania się w terrorystę no. 1 oraz o jego narastającej awersji do USA. Sporo o zamachach przeprowadzonych przez Al-Kaidę oraz o samych przygotowaniach do 9/11, a także o nieudolności konkurujących ze sobą służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych, które dopuściły do zamachu na WTC.

Encyklopedyczne wręcz podejście do problemu terroryzmu Al-Kaidy. Autor skupia się bardziej jak doszło do zamachów 11 września, do licznych zaniedbań po stronie śledztwa prowadzonego przez USA śledztwa. Szczególnie ciekawe wątki to historia rodziny Bin Laden i jego walka w Afganistanie z sowiecką inwazją. Doskonała lektura.

Bardzo dobra książka. Jeśli ktoś się interesuje terroryzmem (jakkolwiek to brzmi) czy też ogólnie historią Ameryki, to warto się z lekturą zapoznać, bo można dowiedzieć się wiele o samej drodze do zamachu. Konkretne wydarzenie z 11 września to niewielki ułamek tej historii, tutaj autor stara się opowiedzieć jak i dlaczego do niego doszło.

Dodaj cytat z książki Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę