Dwie kobiety. Śmierć kontra fenomen życia

Tłumaczenie: Zofia Rybicka
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza URAEUS
Zwei Frauen
Róża_Bzowa

Wstrząsająca historia walki z nowotworem oparta na osobistych doświadczeniach autorki. Piękna powieść o sile ducha i walce mimo braku nadziei. Diane Beate Hellmann, współczesna pisarka niemiecka, przebywała długo na oddziale onkologicznym i przezwyciężyła straszliwą chorobę. Każda strona tej książki tchnie więc autentyzmem, jest hołdem dla ludzi walczących z rakiem, a jednocześnie przesłaniem...

Diane Beate Hellmann, współczesna pisarka niemiecka, przebywała długo na oddziale onkologicznym i przezwyciężyła straszliwą chorobę. Każda strona tej książki tchnie więc autentyzmem, jest hołdem dla ludzi walczących z rakiem, a jednocześnie przesłaniem nadziei.
„Wykorzystałam w tej książce moje własne doświadczenia z chorobą i śmiercią, z życiem i umieraniem. Większość dialogów i akcji jest autentyczna. Ze względu jednak na dramaturgię przekazu pozwoliłam sobie na pewien stopień twórczej wolności. Zmieniłam również nazwiska, szczegóły i historie chorób tak, że tożsamość poszczególnych osób została ochroniona, nie należy uważać mojej pracy za literaturę faktu lecz za powieść, która nie rości sobie pretensji do medycznej dokładności.”

joaśka | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Wzruszająca opowieść o chorobie, cierpieniu, złości, żalu, samotności i bliskości z drugim człowiekiem. Autorka, mimo powagi tematu, uniknęła zbędnej ckliwości i zdała się na język naturalny, co jeszcze bardziej wzmocniło przekaz.
Książka dla wszystkich: zdrowych, chorujących i ich rodzin. Poszerza wyobraźnię i daje wyobrażenie tego, co dzieje się za okami mijanych przez nas szpitali i klinik.

Żona_Pigmaliona | 2017-05-22

Autorka w zakończeniu swojej książki pisze że należy ją traktować jak powieść a nie jak literaturę faktu . Nie wiem co w tej opowieści jest prawdziwe a co zmodyfikowane na potrzeby fabuły , ale przyznaję że rzecz jest mocna . Towarzyszymy Ewie , doskonale zapowiadającej się baletnicy na progu kariery , w jej drodze przez mękę . Ewa jest nastolatką , jednak potrafi ciężko pracować , nie straszne jej są mordercze treningi i nieprzychylność ludzi , ba , nawet własnych rodziców . Pewnego razu dostrzega na swoich węzłach chłonnych dziwne zgrubienia które nie znikają . Okazuje się że to nowotwór . Cały dwuletni pobyt w szpitalu autorka opisuje z dokładnością i precyzją . To zapis bezduszności służby zdrowia i jej czołowych przedstawicieli - lekarzy , wielkiego cierpienia , ale też ogromnej przyjaźni takiej przy której zdanie '' na śmierć i życie '' nabiera prawdziwego znaczenia . Przyznaję jednak że miejscami główna bohaterka zwyczajnie mnie irytowała . Często bywała złośliwa i...

sylwiap | 2015-03-21
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 21 marca 2015

Przesłuchałam i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Bardzo realistycznie przedstawiona historia walki z nowotworem, szczerze zachęcam do tej lektury.

TYichobserwujesz | 2014-01-30

Jedno słowo- FENOMEN. Przez przypadek wzięłam tą książkę do ręki, i po paru stronach wiedziałam już, że zostanie mi ona głęboko w pamięci. Autorka daje nam cząstkę siebie, pozwala wejść w głąb swojej duszy, odczuć to co ona sama czuła przeżywając te ciężkie chwile. Dzięki tej książce wiem teraz jak bardzo trzeba cenić życie które się dostało i jak warto je dobrze wykorzystać.

Beata Popek | 2011-04-15

super ksiazka!codziennie ocieramy sie o choroby i o smierc a udajemy ze tego nie widzimy,ze to nas nie dotyczy

Cape | 2011-08-19

Czyta się bardzo dobrze mimo przecież bardzo ciężkiego tematu jakim jest choroba nowotworowa. Nie chciało się odkładać książki. Ciężka a wciągnęła mnie jak wir. Bardzo polecam.

Iwona | 2013-01-07

Rewelacyjna!!! Ksiazka,ktora zmusza do refleksji.Nie jest to lektura "latwa i lekka",ale za to taka,o ktorej trudno zapomniec.

lubka | 2015-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2015