Tango z motylem

Wydawnictwo: Europa
literatura faktu

"Tango z motylem" to literacki dokument oparty na faktach. Autorka jako 12-letnia dziewczynka zostaje ciężko oparzona. Przechodzi 20 operacji w szpitalu Chirurgii Plastycznej w Polanicy Zdrój. Dziś jest uznaną dziennikarką, laureatką wielu konkursów. Książka to zapis drogi jaką musiała pokonać by osiągnąć sukces. Autorka opisuje też losy ludzi spotkanych w szpitalu. Poznajemy przypadki odtwarzanych, pomniejszanych lub powiększanych piersi, rozległych plam na twarzy, utraconych palców, nowych nosów i usuwanych blizn, ale również twarzy odtwarzanej kawałek po kawałku, palców odbudowanych z kości biodra, korekcji przerośniętej żuchwy, nosa i szczęki. Poznajemy historię skróconego nosa, który ma naprawić chwiejące się małżeństwo, trzeciej powieki pani reżyser, ale również kobiety oblanej kwasem solnym, omdlałej dziewczyny w wannie napełniającej się wrzątkiem. Tango z motylem uczy przede wszystkim empatii. Dowiadujemy się jak palące mogą być spojrzenia, jak bezduszne komentarze, jak cyniczne urzędnicze decyzje. Ta książka sprawi, że będziemy lepsi. "Tango z motylem" to relacja przejmująca i wstrząsająca, ale dynamiczna, optymistyczna i zagrzewająca do walki z losem. Pomoże wyrwać się z depresji wszystkim, których widoczna czy wyimaginowana inność przytłacza do tego stopnia, że rezygnują z marzeń.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

wero-nika | 2014-03-26
Przeczytana: 01 maja 2010

Chirurgia plastyczna większości z nas kojarzy się głównie z powiększaniem piersi czy tez innych części ciała. Zapominamy jednak, że w przypadku osób mających podobne doświadczenia jak autorka, umożliwia normalne funkcjonowanie w świecie w którym każda odmienność jest piętnowana. Pokazuje ona świat oczami drugiej strony, ludzi dla których operacja plastyczna nie jest kaprysem.

Karolina | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Nie mogłam się doczekać do napisania tej recenzji, ponieważ książka, a właściwie to podjęty w niej temat wzbudził we mnie szereg przemyśleń.

Kiedy słyszałam hasło chirurgia plastyczna albo operacja plastyczna to zazwyczaj wyobrażałam sobie panie powiększające sobie piersi do absurdalnych wręcz rozmiarów, botoks, jakieś wypełnianie ust, naciąganie skóry etc., po których to zabiegach (o ile panie się w porę nie opamiętały) zaczynały w końcu przypominać swoje własne karykatury.

Ta książka jednak wcale nie opowiada o złudnym przedłużaniu i zatrzymywaniu młodości, ale o pierwotnej, dużo ważniejszej misji chirurgii plastycznej niż powiększanie piersi. Chodzi bowiem o rekonstrukcje po różnorodnych oparzeniach, wypadkach, amputacjach czy wadach wrodzonych.
Nie oszukujmy się, wygląd jest czymś bardzo ważnym, często jesteśmy oceniani przez jego pryzmat. Na podstawie wyglądu, pierwszego wrażenia ktoś już nas ocenia zanim jeszcze otworzymy usta, aby powiedzieć pierwsze słowa. Nikt chyba nie...

Jula | 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013

Książka jest oparta na autentycznych przeżyciach autorki z dzieciństwa i jej kilkudziesięcioletniej, wytrwałej walce o "normalny" wygląd, szczęście, wykształcenie i satysfakcjonujący zawód.
Jako 12-letnia dziewczynka autorka została mocno poparzona w wyniku wybuchu benzyny i aby móc funkcjonować w społeczeństwie przeszła ponad dwadzieścia operacji w szpitalu Chirurgii Plastycznej w Polanicy-Zdroju.
Książka jest głównie historią leczenia autorki i opowieścią o losach pacjentów szpitala: poparzonych, okaleczonych, zniekształconych, z wadami rozwojowymi...
Polecam, bo jest to wartościowa pozycja, pozwalająca zrozumieć i wczuć się w sytuację człowieka wyglądającego nieco inaczej niż wszyscy.

Bastet | 2013-04-29
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Daję tylko "trzy", bo z tego co mi wiadomo autorka opisała pacjentów,którzy zdecydowanie sobie tego nie życzyli. Ona jednak wolała zrobić to na siłę, aby sprzedać swoją historię. Niesmaczne.

Frida | 2011-10-26

Prawdziwa spowiedź człowieka zmagającego się z losem, chorobą. Walka o swoje życie-i szczęście. Książka wzruszająca i jednocześnie-podnosząca na duchu. Bo zawsze można zwyciężyć.

Agnieszka-Wawka | 2011-06-14
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo wzruszająca pozycja. Dająca dużo do myślenia,po takiej lekturze 100 razy się zastanowisz zanim obejrzysz się na ulicy za osobą wyglądającą"inaczej".

Penelopa | 2013-05-28

Czy zastanawialiście się kiedyś, co zrobilibyście gdyby spotkało Was jakieś nieszczęście? Gdybyście zostali ofiarami jakiegoś wypadku, który zmieniłby fundamentalnie Wasze życie? Czy bylibyście w stanie przezwyciężyć trudności? Czy starczyłoby Wam siły woli, nadziei?
Czy zastanawialiście się jak radzą sobie ludzie, którzy w swoim życiu, przez los, zostali ofiarami pożaru? Mają zniekształconą twarz, nie mają powiek, uszu, nosa mają blizny? Nie są w stanie normalnie funkcjonować, ponieważ na każdym kroku są wytykani palcami przez ludzi mijanych na ulicy. Brakuje im akceptacji. W końcu zamykają się w sobie, nie widzą ucieczki od tego, co ich spotkało, nie widzą rozwiązania. Nie posiadają radości życia. Szukają pomocy wśród ludzi bliskich, którzy opuszczają ich. Okazuje się, że nie są w stanie udźwignąć ciężaru choroby żony, męża, dziewczyny. Wówczas zadają sobie pytanie:, „Więc czy prawdziwa miłość nie istnieje? Dlaczego on ode mnie odszedł?”. Szukają pomocy w szpitalach, jednak w...

Emilia | 2013-02-03
Przeczytana: grudzień 2008

Książka rewelacyjna!!Czytałam ją kilkakrotnie. Książka wzruszająca,dająca do myślenia.Można spojrzeć na niektóre sprawy inaczej!

rebelka | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 listopada 2014

Historie pacjentów są wstrząsające. Ale irytowała mnie postać głównej bohaterki i nieścisłości związane z umiejscowaniem akcji.

gosiaw | 2012-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2012

Po przeczytaniu, nie zapomi się o tej ksiązce. Coś tam zrozumiałam, ale czy na pewno?