Prawo powrotu

Okładka książki Prawo powrotu Rebecca Pawel
Okładka książki Prawo powrotu
Rebecca Pawel Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Carlos Tejada (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Carlos Tejada (tom 2)
Law of Return
Sonia Draga
2008-03-07
2008-03-07
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Gwardia Cywilna Hiszpania

I znowu Hiszpania początków XX wieku. Tym razem Salamanka w 1940 roku. Podczas gdy w całej Europie zaczyna szaleć II wojna światowa, Niemcy zajmują kolejne kraje, Hiszpania próbuje się stabilizować po wojnie domowej. Jej mieszkańcy podzieleni są na socjalistów i zwolenników generała Franco. Konflikt wartości nie ominie i głównych bohaterów: Carlosa Tejady i Eleny Fernandez. On to porucznik, kontrolujący jej ojca i badający sprawę tajemniczego zniknięcia jednego z profesorów. Ona - była rewolucjonistka, obecnie zamieszana w pomoc w ucieczce z ogarniętej wojną Francji pewnemu Żydowi. Spotykają się ponownie i będę musieli podjąć ważne decyzje.

,,Prawo powrotu" może nie jest trzymającym w napięciu thrillerem ale ma swój urok. Autorka bardzo koncentruje się na bohaterach trochę zapominając o akcji. Wszystko dzieje się trochę przypadkowo, jeśli pojawiają się jakieś zwroty akcji są bardzo szybko wyjaśniane. Wątek kryminalny pojawia się i znika by w ostatnim rozdziale zaserwować zaskakujące (i trochę niezrozumiałe) rozwiązanie. Na szczęście książka jest dość krótka więc można szybko przeczytać i sięgnąć po coś innego.

Hiszpania, okres drugiej wojny światowej, faszystowskiej dyktatury gen.Franco. Społeczność uniwersyteckiego miasteczka Salamanca żyje w ustawicznym strachu .Mieszkańcy nękani są aresztowaniami, zatrzymaniami z powodu swoich poglądów , więzieniami czy zniknięciem w mrocznych ,tajemniczych okolicznościach .
Do służby na posterunku Gwardii Cywilnej w Salamance skierowany zostaje z Madrytu ambitny, szybko awansujący w swej karierze młody oficer Carlos Tejada. Jego zadaniem jest m.in. inwigilacja osób z kręgu środowiska uniwersyteckiego pozostających na zwolnieniu warunkowym . Jest to grupa profesorów w podeszłym wieku, którzy co tydzień o ściśle wyznaczonej godzinie muszą meldować się na posterunku celem składania wyjaśnień i zeznań. W przypadku nie zameldowania się w wyznaczonym terminie rodzinie delikwenta grożą represje a nawet aresztowanie.
Jedną z osób jest profesor klasyki Guilermo Fernandez , uznany za tzw.sygnatariusza ,który wraz z trzema innymi profesorami poparł poglądy byłego rektora uniwersytetu. Konsekwencją był pobyt w więzieniu .
Jednocześnie z wątkiem życia i pracy oficera śledczego czytelnik poznaje rodzinę profesora Fernandeza, jego córkę Elenę mieszkającą wcześniej w Madrycie , znajomą Tejady.
Sytuacja komplikuje się, kiedy profesor postanawia pomóc swemu niemieckiemu żydowskiemu przyjacielowi prześladowanemu przez gestapo . Wbrew wcześniejszym planom na pomoc profesorowi Meyerowi , do San Sebastian udaje się jedynie Elena , której poczynania śledzi i odkrywa porucznik Tejada. Uczucie do Eleny stawia go przed trudnym wyborem pomiędzy wiernością swym ideałom a miłością .
Powieść z jednoczesnym wątkiem kryminalnym dla osób zainteresowanych historią drugiej wojny światowej i Hiszpanią. Oprócz tła historycznego mrocznej Hiszpanii ciekawe są postawy bohaterów, ich wyznawane poglądy i zasady życiowe. Tchną one optymizmem, przekonaniem, że czas wojny jest przejściowy a najważniejsze w życiu jest postępowanie zgodne z prawością .
W tle powieści malownicze opisy Salamanki, San Sebastian .

Do służby na posterunku Gwardii Cywilnej w Salamance skierowany...

'Prawo powrotu' hmm..dopiero co przeczytalem ostatnie zdanie. Ksiazka dobra, przyzwoita. Sredniak, ktory pozwoli oderwac sie od rzeczywistosci, ale na dlugo nie zostanie w pamieci. Oczywiscie, nie kazda ksiazka moze byc genialna i 'Prawo Powrotu' tez nie jest, ale napewno zasluguje na przeczytanie.

Moim zdaniem książkę ratuje ciekawie ukazane tło historyczne. Cała reszta nie porywa.

Fajny kryminał. szybko się czyta, gdyż jest bardzo wciągający.

Fajny kryminał. szybko się czyta, gdyż jest bardzo wciągający.

• 2011
  • 2009
  • Przeczytane 2011
  • Szukam
  • Kryminał historyczny - Europa, Azja
  • O001

Dodaj cytat z książki Prawo powrotu