Łąka umarłych

Seria: Autorska
Wydawnictwo: Sol
II wojna światowa, Polacy, Żydzi
Ag2S

Rok 1996 – do zapadłej polskiej wsi Wielkie Lipy przybywa były niemiecki żołnierz, aby po latach zmierzyć się z własną wojenną przeszłością. Rok 1970 – student z Krakowa Andrzej Hołotyński odkrywa mroczne dzieje wioski i ponurą tajemnicę skrywaną przez jej mieszkańców. Rok 1942 – do Wielkich Lip wkracza niewielki oddział esesmannów; między Polakami i Żydami zrywa się ostatnia łącząca ich...

Rok 1942 – do Wielkich Lip wkracza niewielki oddział esesmannów; między Polakami i Żydami zrywa się ostatnia łącząca ich nić.

Znakomita, wciągająca powieść o pragnieniu odkupienia win, o zdolności człowieka do największych podłości i wspaniałego poświęcenia w obliczu morderczego projektu zamazania prawdy o losach mieszkańców Wielkich Lip. Bohaterowie uwikłani w sieć ideowo motywowanych postaw szukają schronienia w elementarnych ludzkich uczuciach. Czy jedynym ratunkiem może być miłość?
Marcin Pilis tworzy wielowarstwową powieść, w której złożone relacje polsko-żydowskie i przerażające wydarzenia z okresu II wojny światowej wciągają bohaterów w nieodwracalną spiralę zła. Trzy plany czasowe przenikają w doskonale zaaranżowanej kompozycji, a naprzemiennie prowadzona fabuła odsłania sieć dramatycznych zależności łączących postaci na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Historia młodego Andrzeja Hołotyńskiego, jego ojca - naukowca Jerzego Hołotyńskiego, pielęgniarki Hanki Pakuły, zakonnika Jana Wrońskiego czy niemieckiego żołnierza Karla Straucha rozpisana jest szeroko: w tle pobrzmiewa brutalność czasu wojny, bezwzględność PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa i pozorny powrót do normalności w latach 90-tych.

źródło opisu: http://wydawnictwosol.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwosol.pl/

Monika | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Cholernie mocna rzecz! Może nawet zbyt mocna jak na moje nerwy. Zło wyłazi z każdej strony książki, nawet pan King nie wymyślił niczego bardziej przerażającego!

Anna | 2016-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2016

Można podejrzewać, że takich zdarzeń w dziejach Polski było wiele, choć przyznam, że bardzo chciałabym w tym względzie się mylić.

Akcja książki, mająca miejsce w tajemniczej wsi Wielkie Lipy, rozgrywa się w trzech okresach - w roku 1942, 1970 i 1996. Od czasu II wojny światowej wieś jest całkowicie odizolowana od świata. Gdy w 1970 roku przyjeżdża do niej Andrzej Hołotyński, syn astronoma, który odziedziczył po ojcu, leżące na obrzeżach wsi, małe obserwatorium, Wielkie Lipy nie robią na nim dobrego wrażenia; wieś wydaje się wymarła, pozbawiona mieszkańców, obca. W drodze przez las chłopak zostaje napadnięty i pobity. Mimo to ma zamiar zatrzymać się tu kilka dni, uporządkować materiały do pracy magisterskiej i nieco odpocząć, poznać otoczenie, w którym ojciec spędził większość życia.

Zamiast spokoju czekają go dramatyczne wydarzenia. Przeor miejscowego klasztoru, dawny przyjaciel ojca, karze mu się wynosić ze wsi, strasząc go gniewem Służby Bezpieczeństwa. Miejscowa dziewczyna -...

Montgomerry | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010

„Łąka umarłych” Marcina Pilisa, to książka, która porusza ważne problemy. To powieść, która próbuje powoli odkrywać prawdę, podkreśla jak jest ona ważna w życiu każdego społeczeństwa, mówi o źródłach zła i nienawiści jednej społeczności wobec drugiej.

Akcja powieści dzieje się w zapadłej i zapomnianej przez wszystkich osadzie o nazwie Wielkie Lipy. To tutaj miały miejsce ważne wydarzenie w roku 1942, które zaważyło na życiu wszystkich mieszkańców wioski. Wówczas pojawiają się pogłoski o wywożeniu przez Niemców Żydów. W Wielkich Lipach mieszkało około stu Żydów. Wśród ludności znajdują się Ci, którzy nakręcają szerzącymi pogłoskami nienawiść wobec Żydów. Nieliczni tak jak przyjezdny Jerzy Hołotyński, którzy są przeciwni takiej postawie, są biernymi obserwatorami. Inni tak jak zakonnicy z miejscowego zakonu próbują ukryć, chociaż żydowskie dzieci. Dowody zbrodni jednak przetrwają dzieci astronomowi Jerzemu Hołotyńskiemu. Odkrywa je jego syn student z Krakowa, Andrzej, który...

czytający | 2013-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2013

"Łąka umarłych" porusza drażliwy temat o którym się co jakiś czas głośniej mówi w Polsce przypominając lata okupacji niemieckiej podczas II Wojny Światowej. Marcin Pilis pisząc książkę prawdopodobnie miał na myśli pogrom dokonany na Żydach w Jedwabnem przez okolicznych mieszkańców.

Akcja dzieje się w Wielkich Lipach która jest małą wioską położoną pośród lasów. Do wybuchu wojny społeczność polska i żydowska żyją obok siebie bez spięć i problemów. Dopiero okupacja wypuszcza ukrytego demona który naznacza swoim piętnem następne kilkadziesiąt lat.

Powieść opisuje próby odkupienia win sprawców masakry na Żydach. Niestety odkupienie nie przychodzi szybko, przez kolejne powojenne lata nie można spokojnie rozliczyć przeszłości i zakopać złych wspomnień. Niestety tym trudniej się ze wszystkim pogodzić wiedząc że za wszystkim stoją nie tylko hitlerowcy ale też Polacy podbuntowani przez okupantów.

Autor wspominając tragiczne wydarzenia pokazuje że nikt nie jest bez winy, niektórzy...

aga | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Ta książka to jedno wielkie zaskoczenie. Bardzo pozytywne zaskoczenie. Literacka niespodzianka. Zaintrygowana okładką zabrałam ją z biblioteki. Nazwisko autora nic mi nie mówiło, więc tym bardziej byłam ciekawa tej opowieści. Zaczęłam czytać i mnie zamurowało, bo historia, a raczej sposób w jaki pisarz ją opowiada, jest zachwycająca.
Przez cały czas, gdy czytałam tą książkę, czułam się jakbym stała przed zasłoną, grubą kotarą zza której słyszę rozmowy, dźwięki, odgłosy, śmiechy, krzyki..... Ale żeby zobaczyć co się dzieje, kto wydaje te dźwięki, muszę odsłonić zasłonę. I z każdą przeczytaną stroną ta zasłona się uchylała, odsłaniając obraz i mogłam powiązać wrażenia słuchowe z wzrokowymi. Z każdą przeczytaną stroną wiedziałam więcej, ale też poznawałam kolejne mroczne tajemnice. Żeby dowiedzieć się więcej o tej odciętej od świata wsi musiałam czytać dalej i dalej, a ciekawość z każdą stroną tej książki rosła i rosła.
To co się wydarzyło w tej wsi, zdarzyło się nie tylko w Polsce....

kasandra_85 | 2011-12-16
Przeczytana: grudzień 2011

Isadora | 2011-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2011

"Sumienie to coś więcej niż obawa, że ktoś widzi; to obawa, że sam nie zapomnę." (Stefan Garczyński)
"Ludzie ludziom zgotowali ten los" (Zofia Nałkowska)

Te dwa cytaty jako pierwsze nasunęły mi się po przeczytaniu książki Marcina Pilisa.Próbuje ona skłonić czytelnika do własnych poszukiwań odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań,jakie gnębią ludzkość od jej zarania - skąd się bierze zło?
Za tym fundamentalnym pytaniem pojawiają się jak gromada cieni następne:
czym jest sumienie? do jakich czynów zdolny jest człowiek? co skłania człowieka do popełnienia zbrodni? jak po czymś takim można powrócić do normalnego życia? jakie są konsekwencje wyborów człowieka? czy można odpokutować za swoje zbrodnie?

Książka niniejsza jest literackim nawiązaniem do prawdziwych wydarzeń z czasów II wojny światowej,do jednego z wielu niechlubnych dla Polaków incydentów jakim była dokonana w 1941 roku na terenie wsi Jedwabne okrutna zbrodnia na żydowskich mieszkańcach przez ich polskich...

Izabela | 2011-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Rzuciło mi się w oczy kilka recenzji tej książki. Starałam się ich nie czytać, podpatrywałam tylko oceny jakie otrzymywała i były bardzo wysokie. Trochę obawiałam się tej lektury, a podchody do tej książki czyniłam od kilku dni i teraz mogę tylko żałować, że trwało to tak długo. Bo ta książka jest po prostu niesamowita. Nie mam najmniejszych wątpliwości co do tego, że zapadnie mi w pamięć na bardzo długo.

Czy kojarzycie pogrom dokonany na Żydach przez Polaków w Jedwabnem w 1941 roku? Zostali zamknięci w stodole i tam żywcem spaleni przez swoich sąsiadów. Ta powieść stanowi literackie odniesienie do tamtych wydarzeń, które są trochę, jakby na to nie patrzeć, tematem tabu. W końcu Polak cierpiał, był dzielny a zły był Niemiec. Niestety prawda jest taka, że zło istnieje niezależnie od narodowości i rodzi się w człowieku nie wiadomo z jakiej przyczyny.

Historia opisana w książce dotyczy zapomnianej przez świat wsi Wielkie Lipy. Podzielona jest na trzy strefy czasowe. Rok 1942, który...

zoso | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Dobra,trzymająca w napięciu,książka-thriller i nic poza tym.Przeglądając opinie,dotyczące niniejszej książki na naszym portalu,zauważyłem,że wielu czytelników dopatruje się tutaj jakichś filozoficznych podtekstów o walce dobra ze złem,czy też wyciąga jakieś "głębokie",psychologiczne wnioski w stylu,że każdy z nas nosi w sobie zalążek zła,który w sprzyjających warunkach może dać znać o sobie prowadząc do obleśnych,obrzydliwych zachowań.Uważam pójście takim tropem za chybione.Myślę,że autor chciał po prostu stworzyć zajmującą,ciekawą,przejmującą,ale i jednocześnie lekką,niewymagającą jakiegoś szczególnego skupienia powieść.I to mu się udało.Ale tylko gdzieś w około 70%.Cała książka jest fajna,interesująca.Sylwetki bohaterów są nieźle nakreślone,miejsce akcji również.Autor kreśli swoją historię w sposób wywołujący dreszczyk emocji,odczuwamy rozterki i wątpliwości bohatera który wstępuje w tajemniczy świat odizolowanej od normalnego,naszego świata,społeczności zapadłej wsi na końcu...

Agnesscorpio | 2011-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2011

"Ludzie ludziom zgotowali ten los."

Każdy z nas pamięta zapewne to zdanie, z jednej ze szkolnych lektur, która przedstawiała odległe czasy i odległe czyny ludzi, stawiających czoła okrutnej rzeczywistości. Gdy skończyłam czytać najnowszą książkę Marcina Pilisa, „Łąka umarłych”, od razu przypomniał mi się ten cytat. Nie wiem czy będę w stanie oddać swoje wrażenia po przeczytaniu tej powieści, bo ciągle jestem w samym środku wioski Wielkie Lipy, w której dzieje się akcja. Niesamowicie poruszająca historia, traktująca o złej stronie człowieczej natury, ukazująca zło, które może mieszkać w każdym z nas, które ukryte za zasłoną normalności, wysuwa swe żądne krwi macki, w momencie gdy sami zostajemy postawieni w sytuacji zagrożenia. I wówczas... budzi się bestia. To straszne, kiedy możemy sobie uświadomić, że każdy z nas nosi w sobie takiego potwora i tylko niektórzy będą na tyle silni, aby go stłamsić, zdusić i zachować to coś, co kreuje nas na myślące istoty i podobno odróżnia nas od...