Byłam sekretarką Rumkowskiego: Dzienniki Etki Daum

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,27 (161 ocen i 37 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
24
8
43
7
50
6
19
5
7
4
6
3
0
2
4
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375062199
liczba stron
316
język
polski
dodała
ssilence

Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit i upadek najdziwniejszego żydowskiego państwa w niemieckim Kraju Warty. Kreśliła portret jego twórcy, przełożonego Judenratu w getcie łódzkim, Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Jednocześnie ukazywała obraz skomplikowanych relacji między żydowską a...

Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit i upadek najdziwniejszego żydowskiego państwa w niemieckim Kraju Warty. Kreśliła portret jego twórcy, przełożonego Judenratu w getcie łódzkim, Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Jednocześnie ukazywała obraz skomplikowanych relacji między żydowską a niemiecką administracją getta i walki o władzę wśród tamtejszych elit.

Getto łódzkie zlikwidowano dopiero w sierpniu 1944 roku, gdy Sowieci od dawna stali na linii Wisły. To sprawiło, iż spośród jego mieszkańców ocalało o wiele więcej Żydów niż z każdego innego getta na terenie Polski. Na czym polegała tajemnica łódzkiego getta? Kim naprawdę był "król Chaim"?

 

źródło opisu: Zysk i s-ka, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (527)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 972
Mollinka_90 | 2018-06-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Chaim Rumkowski był żydowskim zarządcą łódzkiego getta. Kontrowersyjna z niego postać, postawiony przez niemieckiego okupanta na czele łódzkiego Judenratu, musiał zorganizować swoim rodakom pracę w strasznym dla nich czasie wojny. Umiał się jednak w tym wszystkim odnaleźć i ustawić, tak by samemu też odnieść osobiste korzyści. Zyskał sobie przydomek "żydowskiego cesarza".

Najstraszniejszą akcją z czasów Rumkowskiego była wywózka do obozów koncentracyjnych setek dzieci, których rodziców zarządca omamił wizją zapewnienia im lepszej przyszłości poza gettem. Sam Rumkowski był również oskarżany o niezdrowe relacje z dziećmi, ocierające się o pedofilię. Zwłaszcza podejrzane były jego częste wizyty w sierocińcach organizowanych w getcie. Poznajemy go w tej książce oczami Etki Daum - jego sekretarki, której pamiętnik zinterpretowała w postaci książki Elżbieta Cherezińska. Wyłania się z tych zapisków portret bardzo stronniczy, tak jakby Etka Daum przymykała oczy na to, co mówiło się o...

książek: 6699

"Byłam sekretarką Rumkowskiego" to cenne pod względem dokumentalnym zapiski, które ukazują piekło na ziemi – codzienność w łódzkim getcie, beznadziejną walkę z głodem, zimnem, chorobami i wszechobecną śmiercią.

Etka Daum prowadziła swój dziennik ponad cztery lata. Przez większość tego okresu była sekretarką Chaima Rumkowskiego, nazywanego Cesarzem i "żydowskim królem".

Były kupiec i przedsiębiorca podczas wojny został wytypowany przez Niemców do organizowania życia i pracy w getcie. Szybko uczynił z tego miejsca dochodowy interes, tworząc różne zakłady pracy. Przekonał do swoich pomysłów nie tylko okupanta, ale i wycieńczonych rodaków, którzy uwierzyli, że dzięki swej pożyteczności uchronią się przed śmiercią.

Z getta płynął do niemieckich kieszeni strumień pieniędzy, do Rzeszy zaś trafiały wyprodukowane w ponad stu zakładach przedmioty, głównie mundury, buty i plecaki dla armii.
Dzięki swej uprzywilejowanej pozycji Cesarz opływał w dostatki, w przeciwieństwie do tych,...

książek: 2821
Ela | 2014-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 września 2014

Ta książka to fabularyzowany zapis życia w łódzkim getcie oglądanego oczami Estery Daum, sekretarki Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Powstała na podstawie wspomnień Etki (napisanych wiele lat po wojnie) oraz materiałów źródłowych i opracowań dotyczących Litzmannstadt Getto. Moim zdaniem decydując się na odtworzenia zaginionego w wojennej zawierusze dziennika autorka podjęła się dość karkołomnego przedsięwzięcia, ale zdecydowanie wyszła z tego obronną ręką.

Nie jest to pierwsza książka o łódzkim getcie, jaką czytałam. Ale od dawna żadna z nich nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Mimo, że to tylko paradokument wydaje się być bardzo autentyczna. Autorka świetnie oddała atmosferę niepewności, zastraszenia i grozy panującą w getcie, wszechobecny głód, choroby, a także zmiany w charakterach i postawach ludzi wywołane życiem w tak ekstremalnych warunkach. Mamy też świetnie odmalowany kontrast między biedą ulicy, a przepychem dygnitarzy getta. Sama Etka wydaje się tu być nie tylko...

książek: 1280
atimere | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Z mieszanymi uczuciami siadałam do tej lektury. Szczerze mówiąc sięgnęłam po nią tylko ze względu na autorkę, którą bardzo lubię i szanuję.
Książka stanowi rekonstrukcję zeszytów spisanych przez Etkę Daum, pracownicę sekretariatu Chaima Rumkowskiego w łódzkim getcie. Jest to lektura nietypowa w naszych czasach. Ale nie ze względu na tematykę, bo temat nie jest przecież nowy. O nietypowości tej książki stanowi raczej jej całkowity brak ocen moralnych. Trudno powiedzieć, czy tak właśnie owe straszne czasy wspominała sama Estera, czy też jest to sprawka Cherezińskiej. Ale właśnie dzięki temu książka robi tak niesamowite wrażenie, sprawia wrażenie relacji z wydarzeń, których nikt z żyjących współcześnie raczej nie jest w stanie nawet sobie wyobrazić. Straszna jest relacja z wydarzeń, z bestialstwa i nieludzkiego okrucieństwa, ale nie okrucieństwa wojny, tylko ludzkiego. Zarówno Niemcy jak i Żydzi, czy Polacy różnie zachowują się w tej przerażającej rzeczywistości... Każdy czytelnik...

książek: 425

Książka bardzo ciekawa.
Książka napisana na podstawie nie zbyt obszernych wspomnień Edki Daum.
Dzięki Pani Elżbiecie Cherezińkiej,możemy poznać życie, w gettcie Łódzkim od strony sekretarki Rumkowskiego.

książek: 759
GochaZet | 2018-09-06
Na półkach: Przeczytane

Niezwykłą pracę wykonała Elżbieta Cherezińska "fabularyzując" i "rozciągając" niezbyt obszerne przecież zapiski Estery Daum. Sporo tu historycznych faktów, ale dużo też fikcji, która miała na celu pokazać, co Etka czuła, co myślała, jak normalnie funkcjonowała. Słowo normalnie oczywiście w wypadku getta nie należy do właściwych, użyłam go jednak specjalnie, odnoszę bowiem wrażenie, że Cherezińskiej zależało również na pokazaniu codzienności getta, jaka by ona nie była. Osoba Etki nie może jednak służyć do tworzenia uogólnień. Przez 4 lata była przecież sekretarką Chaima Rumkowskiego, a więc obracała się wśród uprzywilejowanych i niejednokrotnie swoją pozycję wykorzystywała wspierając rodzinę i rodzinę Izia.
Nie zamierzam krytykować tej młodej kobiety, beznadziejnie zapatrzonej w swojego szefa, zagubionej w swojej naiwności w ocenie sytuacji. Chciała ją Cherezińska tak pokazać, tak wygładzić i tyle.
Duży plus za to, że udało się pisarce całkiem sprawnie ukazać mechanizmy władzy w...

książek: 596
Justyna | 2014-08-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Książka „ Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum” jakoś do mnie nie przemówiła. Po pierwsze uważam, że już sam tytuł jest mylący, ponieważ nie są to żadne dzienniki tylko fabuła napisana w formie dziennika.
Po drugie oryginalne wspomnienia Etki Daumn (bardzo skąpe) były napisane nie przejrzyście, dlatego Cherezińska postanowiła, że trzeba „ożywić je, odszyfrować, sprawić, by stały się zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko dla historyków i badaczy getta." Zgodzę się, że ożywiła tamten okres, bo wiele osób ma możliwość poznania funkcjonowania łódzkiego getta - będącego potężną fabryką produkującą na rzecz Rzeszy, które miało własne sądy, policje a nawet walutę. Sportretowała również twórcę tego dziwnego państwa w państwie Chaima Mordechaja Rumkowskiego, „króla żydowskiego”, swoisty ewenement w społeczności żydowskiej. Jednakże Cherezińska pisała książkę nie tylko w oparciu wspomnienia ale także o zdobytą wiedzę z publikacji o łódzkim getcie, holokauście, w związku z tym...

książek: 1759
cymelium | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Kolejna książka pani Cherezińskiej utwierdziła mnie tylko w poczuciu, że jest ona mistrzynią słowa i że słusznie zaliczyłam ją w poczet moich ulubionych pisarzy. Potrafi oczarować słowami. Potrafi ich używać i opisywać emocje, bohaterów, zdarzenia niezwykle barwnie i klimatycznie. Rzeczowo i lekko. Czytałam każde słowo, zdanie, stronę i nie miałam dosyć. Chciałam więcej i więcej. Mimo że to trudny temat, książka niesamowicie oddaje tamte czasy. Pokazuje człowieka, którego bardzo trudno ocenić czy tez wydać wyrok. Tamte trudne czasy miały swoje prawa. Ja nie umiem, nie potrafię i nie chcę oceniać Rumkowskiego. Dzięki pani Cherezińskiej poznałam łódzkie getto od podszewki. Wiem tylko jedno - nigdy więcej wojny.

książek: 3019
Katarzyna Sawicka | 2012-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2012

"Następnie segregowali ludzi według ich zewnętrznego wyglądu, z tym że dzieci kierowano od razu na ciężarówkę. W tym samym czasie policjanci gorliwie przeszukiwali mieszkania. Szukali wszędzie: strychy, piwnice, skrzynie, szafy, łóżka. Czasami wyciągali dzieci ze skrytek. Czasami nawet dorosłych. Niektóre matki nie chciały oddać dzieci i razem z nimi wsiadały do ciężarówek. Inne ukrywały dzieci w takich miejscach, że gdy akcja się kończyła, wyciągały martwe, uduszone ciałka."*

Pomysł powstania "Dzienników" miał swój zalążek podczas przypadkowego spotkania w pociągu w relacji Kołobrzeg - Warszawa, o czym można się dowiedzieć zarówno z przedmowy w książce, jak i strony internetowej autorki (ukłon za to, że obie wersje są napisane inaczej, nie skopiowane). Cherezińska spotkała wtedy współpasażera, który był nieczuły na jej próby izolowania się (w celach czytelniczych rzecz jasna!) i mimo to ją zagadywał. Z zagadywania przeszli do rozmowy, która zajęła im całą drogę. Współpasażer...

książek: 937
Ewa K | 2013-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Była jedną z trzech najbliższych współpracownic Przełożonego. Od 9 maja 1940 roku aż do końca istnienia Litzmannstadt Getto zajmowała się wszystkimi sprawami związanymi z aprowizacją łódzkich Żydów. Estera Daum, przez bliskich nazywana Etką, cztery lata pracowała u boku Chaima Mordechaja Rumkowskiego, gdzie miała okazję niemal od podszewki poznać politykę niemiecką względem ludności żydowskiej. Co najważniejsze, pozostawiła po sobie wspomnienia, które dzięki inicjatywie Elżbiety Cherezińskiej ukazały się na rynku wydawniczym pt.: „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”.

Nasze pierwsze spotkanie z autorką zapisków ma miejsce w momencie spojrzenia na okładkę książki. Widnieje na niej zdjęcie zrobione 30 sierpnia 1941 roku, podczas marszu na przemówienie, które Prezes wygłosił na Placu Strażackim. Na tejże fotografii, Etka kroczy u boku Rumkowskiego, gotowa w każdej chwili rozpocząć stenografowanie słów swojego szefa. Praca była bowiem dla niej drugim po rodzinie,...

zobacz kolejne z 517 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
„Harda” i „Królowa” pojawią się za Oceanem!

„Królowa współczesnej powieści historycznej” zdobyła już serca polskich czytelników i niepokonana zmierza w kierunku Stanów Zjednoczonych. Książki Elżbiety Cherezińskiej, „Harda” i „Królowa”, zostaną wydane na amerykańskim rynku.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd