Homo patiens. Logoterapia i jej kliniczne zastosowanie. Pluralizm nauk a jedność człowieka. Człowiek wolny

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Homo patiens. Versuch einer Pathodizze. Logotherapie und ihre klinische Anwendung. Der Pluralismus der Wissenschaften und die einheit des Menschen. Der Unbedingte Mensch. Metaklinische Vorlesungen
Róża_Bzowa

Autor w książce przedstawia losy jednostki ludzkiej, uwikłanej w problemy własnej egzystencji. Człowiek musi pytać o sens swego życia wcześniej, niż pytanie takie postawi przed nim samo życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Pax, 1998

źródło okładki: http://www.iwpax.pl/

Tej książce nie można napisać adekwatnej recenzji, tak jak nie można uchwycić sensu życia. Mało jest takich naukowców, którzy piszą o własnym doświadczeniu życia i tego, co w nim bolesne. Homo Patiens, czyli człowiek cierpiący, ukazuje prawdę, iż to kim jesteśmy ujawnia się w sytuacjach dramatycznych; śmierci, choroby, wyrzutów sumienia. Tu ukazuje się człowiek w swojej istocie i tu odkrywa sens egzystencji.

Nie podobała mi się ta książka. Czytałam kolejne stronice, a każda z nich stanowiła dla mnie pustkę przekazu i ciszę nieowocnego dialogu z autorem lub monologu z sobą samą z braku powodu do refleksji.
Nic książka nie wniosła w moje życie, a wyniosła dobre parę godzin. Przez większość czasu trzymała mnie przy książce nadzieja, że w końcu przeczytam coś naprawdę zaskakującego i mądrego.
Nie mogłam znieść nadmiaru słowa "dusza" oraz rozłamu człowieka na "ciało i duszę."
Nie dowierzałam, że naukowiec tego pokroju mógł tak pisać, myśleć i uważać.
Szanuję stronę literacką, respektuję mimo wszystko autora jako lekarza i za to daję 3 gwiazdki.

MrSpeed Engine | 2016-05-14
Przeczytana: 13 maja 2016

Książka jest trudna do czytania a dokładniej rzecz ujmując użyty jest język z wieloma terminami bez znajomości których trudno zrozumieć treść .Jednakże pomijając ten aspekt sama treść jest inspirująca i wzbogacająca ,traktuję o wartości ludzkiej osoby o jego problemach meta klinicznych i naturze duchowej . Jednocześnie przestrzega przed zagrożeniami płynącymi z rozwoju nauk psychologicznych mianowicie przed odhumanizowania człowieka i wzywa do afirmacji człowieka ,każdego . Oraz uczy że nawet w cierpieniu możemy odnaleźć sens. Polecam :)

Nomad | 2016-02-02
Marcin Łochowski | 2015-08-20