Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii

Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Will to Meaning. Foundations and Applications of Logotherapy
978-83-7554-186-1
logoterapia, psychoterapia

Prawdziwym wyzwaniem współczesnej psychiatrii jest odpowiedzenie na egzystencjalna pustkę. Coraz więcej pacjentów uskarża się bowiem na poczucie bezsensu i życiowej próżni. Logoterapia uczy, że nawet tragiczne i negatywne aspekty życia, jak na przykład nieuniknione cierpienie, mogą zamienić się w triumf ludzkiego ducha pod warunkiem, że przyjmiemy odpowiedni stosunek do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. W epoce, w jakiej przyszło nam żyć - epoce umierających tradycji - podstawowym zadaniem psychiatrii musi być wyposażenie człowieka w umiejętność odnajdywania w życiu sensu.

W czasach, gdy przykazania dekalogu utraciły w oczach wielu swą niepodważalną wartość, każdego dnia musimy przestrzegać dziesięciu tysięcy przykazań wynikających z dziesiątków tysięcy życiowych sytuacji; w tym sensie można śmiało powiedzieć, że logoterapia to odpowiedź na duchowe potrzeby współczesnego człowieka.

"Książka Frankla to najcenniejszy wkład w myśl psychologiczną ostatniego półwiecza".
dr Carl Rogers

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: Wydawnictwo Czarna Owca

P0krzywa | 2012-07-24
Przeczytana: 05 lipca 2012

Teoretycznie książka ta przedstawia założenia logoterapii, a więc przydatna powinna być głównie psychiatrom i psychologom. W praktyce jednak przejrzysty język, jakim posługuje się autor, nagromadzenie anegdot i obrazowy sposób opisu pozwalają cieszyć się lekturą niewykwalifikowanym w dziedzinie nauk o psyche czytelnikom.

Logoterapia nadto okazuje się być nie tylko szkołą psychiatrii, ale także sposobem widzenia oraz interpretowania świata, a zwłaszcza ludzi i ich poczynań. Gdyby chcieć w jednym zdaniu zamknąć istotę logoterapii, co należałoby powiedzieć? Człowiek poszukuje sensu. Nie: przyjemności, rozkoszy, dóbr materialnych, zaspokojenia, unikania trosk itd. Sensu, celu swojego życia. Cierpienie powoduje zaś brak poczucia, że to jego życia ma znaczenie.

Choć książka pisana była kilkadziesiąt lat temu, nie traci jednak na aktualności. Współczesny człowiek wciąż zmaga się z problemami takimi jak brak autorytetów, kryzys wartości czy ogólne rozprzężenie norm i obyczajów. W...

Krystian P | 2016-04-07

Początek średni. Czuję niedosyty jeśli chodzi o ilość przykładów. Jednak polecam! świetne!

martin | 2015-01-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2015

O czym jest książka?

Psychologiczno-filozoficzny traktat o tym, że, choćbyś zmarnował całe swoje życie, jak np. ten dzień dzisiejszy, to jest w twoim życiu wartość, która zwycięża rozpacz i beznadzieję. A w twoich ostatnich dniach chroni cię od poczucia bezsensownej śmierci. Tym czymś jest nasza postawa wobec nieuchronnych faktów naszego życia, jak i konsekwencji naszych decyzji i czynów, które okazały się być dla nas niechcianym wspomnieniem.

Jest to książka, która opowiada o nurcie, który nigdy nie będzie mainstreamowy, popularny ani zdobywający entuzjastyczny poklask na akademickich salonach, choć sam autor był 28 razy uhonorowywany doktorem honoris causa.

Jest to książka o tym, że tym, do czego dąży człowiek jest wypełnienie sensu swojego życia. Przyjemność(Freud) jest skutkiem ubocznym wypełnienia sensu, a moc(Adler), rozumiana szeroko jako umiejętność wyboru i decydowania, ale także posiadania zasobów np. finansowych, jest w rzeczywistości środkiem prowadzącym do...

Cyriaanne | 2013-12-25
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Nie będę za dużo mówiła o tej książce, bo zdecydowanie lepiej wychodzi mi wyrażanie opinii o powieściach, niż książkach naukowych. Niemniej jednak chciałam wspomnieć o „Woli sensu”. Uważam, że to książka dobra dla każdego. I tych, którzy interesują się psychologią i tych, którzy poszukują i zaczytują się w poradnikach.

Viktor Frankl (1905-1997) był wiedeńskim psychiatrą i człowiekiem po obozie koncentracyjnym. Wspominam o tym dlatego, że ewidentnie położyło to duży nacisk na jego prace, ale ten pozytywny. Mam wrażenie, że dzięki ciężkim przeżyciom zdobył się na jeszcze więcej i dzięki temu jest odpowiednim głosem przemawiającym o czymś takim jak sens życia. Bo tym jest opracowana przez niego forma terapii, logoterapia. Pracując z człowiekiem za pomocą logoterapii, pomaga się mu odnaleźć sens życia, własne miejsce w rzeczywistości i poczucie, że jest się częścią całości.

Książka została napisana w latach sześćdziesiątych, a nadal jest niesamowicie aktualna. Smutne są jakże...

Kasia | 2014-04-08

Wola sensu to lektura dla poszukujących sensu i dla tych, którzy pomagają innym odnaleźć ich sens. W książce tej Frankl przedstawia, jak głosi podtytuł, Założenia i zastosowanie logoterapii. Choć autor pisze naprawdę fascynująco, to myślę, ze ta akurat książka, sprawdzi się przede wszystkim u osób pomagającym innym. Tak więc dedykuję ten wpis tzw. pomagaczom (niekoniecznie tylko psychologom czy psychoterapeutom). Mam nadzieję, że pozostali czytelnicy bloga mi wybaczą  Jak już wspomniałam, będzie na tym blogu o twórczości Frankla więcej. Postaram się wtedy przybliżyć tego wybitnego psychoterapeutę również osobom, które czytają książki psychologiczne przede wszystkim w ramach rozwoju własnego.
Po tym przydługim wstępie „tłumaczącym się” przechodzę do Woli sensu. Myślę, że warto krótko wyjaśnić, czym jest logoterapia, bo spotkałam się już z tym, że osoby, które słyszą o Franklu jako twórcy logotearpii po raz pierwszy, myślą, że to jakiś logopeda. Wyjaśniam więc, że logoterapia to...

MrSpeed Engine | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

Osobiście podpisuje się pod filozofią Viktora Frankla przekonuje mnie swą prostotą a zarazem praktycznością w życiu tj techniki logoterapeutyczne które stosuje na sobie . Jest zupełnie oderwane od nurtu promującego motywacje ( szkolenia coachingowe wypalają pracowników ... )i tym podobne pseudo bzdury . Bardzo dobrze że tak jest promuje zdrowe podejście do życia wręcz instynktowne wszak zadajemy sobie pytanie czy dane działania maja sens ,po co ja żyję i trzecia szkoła psychoterapii pomaga odnaleźć odpowiedź na to pytanie ,jest opozycją do proponowanego nam wyścigu szczurów i nihilizmu .
Książka jest napisana językiem naukowym ale jest zrozumiała dla wszystkich zaangażowanych w czytanie :)

Grażyna | 2013-03-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

dobra książka.

Konopielka | 2017-02-17