Dorsz. Ryba, która zmieniła świat

Cod: A Biography of the Fish That Changed the World
837163398X
ryba
Pasi

Dorsz. Toczyły się o niego wojny, z jego powodu wybuchały rewolucje, na jego mięsie opierały swe wyżywienie całe narody, bywał podstawą gospodarki wielu krajów i źródłem utrzymania ludności, stanowił też siłę napędową kolonizacji Ameryki Północnej. Dla milionów ludzi, którzy się nim żywili, był skarbem cenniejszym od złota. W rzeczy samej, odegrał fascynującą i przełomową rolę w dziejach świata.

Michał | 2018-05-05
Przeczytana: 2009 rok

Niesamowita książką! Wbrew pozorom nie tylko dla rybaków dalekomorskich :-) Tytuł nie kłamie ani nie jest najmniejszą przesadą. Dorsz rzeczywiście odegrał niesamowitą rolę w historii "cywilizacji zachodniej". Jak to się stało i dlaczego? Dlaczego właśnie dorsz? Czy można toczyć wojny o ryby? Czy Baskowie byli kiedyś rybacką potęgą morską i jakich odkryć dokonali przy okazji... Jaką rolę odgrywają połowy dorsza teraz? Czyta się to rzeczywiście z zapartym tchem. Zadziwia bogaty materiał źródłowy - widać, że autor porządnie przygotował się do napisania tej książki. Już nigdy nie spojrzycie na dorsza tak samo :-)

vitis | 2013-06-01

Rewelacyjna - historia popularnej, wydaje się pośledniej ryby wpisana w dzieje mocarstw nadmorskich. Jak dla mnie bomba! Czytałem ją z zapartym tchem.

Parpie | 2018-02-21
Przeczytana: 24 lutego 2018