Świat średniowiecznej wyobraźni

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowa Marianna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
L'imaginaire medieval. Essais
83-86857-41-2
Pistacia

Wyobraźnia to jeden z wielkich aktorów historii. Jeśli każde społeczeństwo i każda epoka mają swój świat wyobrażeń, to dla niektórych z nich, jak się zdaje, jest on bogatszy i odgrywa większą rolę. Tak właśnie było w przypadku średniowiecznego Zachodu. Zanurzeni w świecie ukrytych bytów, które uważali za bardziej rzeczywiste i prawdziwe niż te postrzegane przez zmysły zewnętrzne, ludzie tamtej epoki chłonęli świat wyobrażeń, który był im dostarczany przez zmysły wewnętrzne, a który, jak nauczał Kościół, prowadzi - o ile nie wmiesza się w to szatan - do kontaktów z Bogiem.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: sis.polebitwy.pl

K_Schmidt | 2016-09-19
Na półkach: 2016, Medievalia, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2016

Ciekawy temat, od strony naukowej prawdopodobnie nie można nic zarzucić (w końcu autor jest historykiem światowej sławy), ale ten styl... pływa się w nim jak mucha w mętnym kisielu. Czy to sprawka autora, czy wina tłumacza?

comafan | 2016-02-13

Obok esejów zgromadzonych w książce Pour un autre moyen age (którą znam z angielskiego przekładu pt Time, work and culture in the middle ages) Świat średniowiecznej wyobraźni to jedna z najważniejszych książek XX wiecznej mediewistyki. W niej Jacques Le Goff zarysowuje przejście jakie dokonało się w awangardowej historiografii francuskiej od badań nad mentalnością zbiorową do badań nad wyobraźnią. Książka zawiera najlepszy przykład aplikacji metod strukturalistycznych do analizy źródeł historycznych - esej Levi-Strauss w Broceliandzie. Ponadto Le Goff bada w dziele tym wyobrażenia o czasie, snach, ciele i gestach oraz kreśli program antropologii historycznej polityki.

abel | 2016-11-14
Przeczytana: styczeń 2010