Zapomniana rewolucja. Grecka myśl naukowa a nauka nowoczesna

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Universitas
83-242-0451-2
nauka, technika, matematyka

Książka jest czymś na kształt sensacyjnego odkrycia archeologicznego w zakresie historii nauki. Głośna i tłumaczona na wiele języków sugeruje, że narodziny nowoczesnej nauki i metodologii naukowej, należy przesunąć wstecz o 2 tysiące lat i przyznać, że naukowcy XVII-wieczni tak naprawdę mozolnie odzyskiwali dorobek nauki hellenistycznej i w znacznym stopniu opierali się na pracach starożytnych uczonych greckich w dziedzinie astronomii, matematyki, medycyny i fizyki.

Praca ta zainteresuje tych, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat historii nauki, matematyki, fizyki, astronomii, medycyny i cywilizacji klasycznej i okaże się bardzo przydatna nauczycielom i wykładowcom powyższych przedmiotów.

źródło opisu: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,1103

źródło okładki: źródło własne

betelgeuze | 2013-11-12

Pamiętam pierwsze błędne wrażenie, że książka Russo będzie czymś innym, niż okazała się w rzeczywistości. Może z uwagi na okładkę, tytuł, może z racji tego, że nie znałem wcześniej nazwiska autora, spodziewałem się sensacyjnej książki typu "już 5 tysięcy lat temu były maszyny latające, możliwe, że przyniesione przez obce cywilizacje...". Na szczęście jest to raczej świetna książka o historii nauki. Można ją czytać jako prezentację teorii naukowych (czy też paranaukowych) i już to byłoby wystarczającym powodem sięgnięcia po nią. Jednak prezentacji tej towarzyszy dość kontrowersyjna naczelna teza autora, która wymagałaby przesunięć w chronologii nauki o jakieś 1000 lat. Trzeba przyznać, że jeśli nie jest w niej bardzo przekonujący to na pewno jest wielkim admiratorem nauki antycznej. I ta fascynacja łatwo się udziela podczas czytania.

Elevander | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Sensacyjny nieco tytuł tej książki dobrze odpowiada jej treści. Autor w oparciu o liczne źródła pisane ukazuje czytelnikom, jak wysoki był poziom nauki i techniki w okresie hellenistycznym. Wynalazki i samo też naukowe podejście tej epoki przepadły niestety po podboju rzymskim, bo Rzymianie III-II wieku p.n.e. nie byli jeszcze tymi kulturalnymi zdobywcami z czasów Augusta. Z tego też względu Autor zwalcza tezę o istnieniu "jednej" nauki starożytnej taki termin stawiając na równi co do trafności z "nauką II tysiąclecia po Chrystusie". Książka pozwala lepiej poznać epokę hellenistyczną i jej mało znane aspekty (nie poruszają ich np. ciekawe skądinąd książki A. Świderkówny). Czytelnik dowie się więcej o tak ważnych postaciach jak Euklides, Heron, Hipparch z Nikai czy Herofilos. Książka operuje dość hermetycznym językiem nauk ścisłych, co może nieco utrudniać lekturę nieprzygotowanym czytelnikom, niemniej jest to jedna z absolutnie najciekawszych książek o epoce hellenistycznej. Myślę,...

rodja1980 | 2017-09-25
kinzetka | 2017-06-25