Ziarna bogactwa: Pięć roślin, dzięki którym powstały fortuny

Tłumaczenie: Wojciech Górnaś
Wydawnictwo: Muza
Seeds of Wealth: Five Plants That Made Men Rich
978-83-749-5859-2
popularnonaukowa
Dorota_1988

Druga po „Ziarnach zmian” książka H. Hobhouse’a o milczących bohaterach Historii, czyli o roślinach – kawa, herbata, winorośl, drewno, kauczuk – jak dziś wyglądałby świat, gdyby nie one? Według autora to roślinom ludzkość zawdzięcza więcej niż przypuszczamy; to one potrafią doprowadzić do rozkwitu lub upadku krajów. Książka „Ziarna bogactwa” opowiada, w jaki sposób kilka roślin pomogło wielu...

Książka „Ziarna bogactwa” opowiada, w jaki sposób kilka roślin pomogło wielu ludziom i narodom zdobyć ogromne pieniądze. Kto wie, jak skończyłyby się amerykańskie dążenia do niepodległości, gdyby nie drewno opałowe? Czy pamiętamy, że w rewolucji przemysłowej XIX wieku jednym z ważniejszych rewolucjonistów był kauczuk, bez którego nie można by robić uszczelek ani opon? Czy umiemy sobie wyobrazić, jak biedni byliby gospodarze na lichych glebach w Grecji czy Burgundii, gdyby nie dar niebios w postaci winorośli? Czy mamy pretensje do kawy i tytoniu, które, żerując na ludzkich słabościach, całkowicie zmieniły oblicze wielu części świata?

Finkla | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Lubię takie podejście do historii - z większym naciskiem na przyczyny i skutki niż daty i numery królów.

Miss_Jacobs | 2012-02-23

„Gdybym był bogaty...” – Nie ma człowieka, któryby choć raz tak sobie nie zanucił. Kilku naprawdę się udało dzięki 5 nadzwyczajnie zwykłym roślinom. Na ich bazie powstały nie tylko rodzinne fortuny, ale również państwowe potęgi.

Drewno, winorośl, kauczuk, tytoń i kawa. Układamy panele, spędzamy romantyczne wieczory, jeździmy na rowerach, palimy i pijemy czarne złoto. W tych codziennych czynnościach skrywa się pot milionów na całym świecie, relacje dyplomatyczne i przede wszystkim historia ludzkości. Większość roślin potrzebowała specjalne opracowanych technologii, aby zwiększyć wydajność produkcji i zaspokoić stale zwiększający się popyt, wytyczając przy tym nowe szlaki myślenia. Są jednak takie, których dopiero brak doprowadził do prawdziwych fortun i nieprzewidywalnego rozwoju przemysłowego.

„Ziarna bogactwa” nazwałabym raczej zbiorem esejów niż książką w ogólnym pojęciu tego słowa. Od małych ziarenek, przez metody produkcyjne, do zastosowania i skutków – politycznych,...

"Ziarna zmian" moim zdaniem ciekawsze. Ale i tą pozycję polecam szczególnie osobom zainteresowanym historią. Trochę zbyt dużo odniesień do historii uprawy, handlu w Anglii i Stanach Zjednoczonych (przed czym ostrzega we wstępie sam autor). O ile w przypadku rozdziałów o kauczuku, tytoniu jest to zrozumiałe, o tyle w przypadku drewna aż prosi się o więcej odniesień do innych krajów. Mimo to polecam. Szczególnie rozdziały o kauczuku i mimo wszystko drewnie.

Joe | 2013-08-21
Przeczytana: 2011 rok