Ziarna bogactwa: Pięć roślin, dzięki którym powstały fortuny

Okładka książki Ziarna bogactwa: Pięć roślin, dzięki którym powstały fortuny Henry Hobhouse
Okładka książki Ziarna bogactwa: Pięć roślin, dzięki którym powstały fortuny
Muza
2010-11-24
2010-11-24
Wojciech Górnaś

Czy fortuny można dorobić się na roślinach? Henry Hobhouse udowadnia, że tak, i że niektóre z nich miały olbrzymi wpływ nie tylko na stan portfela ludzi, ale również na politykę. Ta interesująca pozycja porusza temat właśnie takich roślin.

Sam pomysł na książkę jest świetny. W końcu gospodarka również oddziałuje na historię świata, a niestety zagadnienia typu „jak zaczęto uprawiać kauczuk” nie są nauczane w szkole. Jest to oczywiście zrozumiałe, natomiast warto zagłębić się w dzieje uprawy, dystrybucji i wpływu ekonomicznego różnych roślin. Autor na pewno wykazuje się znaczną wiedzą w dziedzinie historii gospodarki.

Szkoda tylko, że jest ona przekazywana w zbyt chaotyczny sposób. Książka podzielona jest na pięć części opisujących pięć „ziaren bogactwa”, jednak są one bardzo obszerne i w ich obrębie nie ma zachowanej konkretnej logicznej struktury. Często napotykamy dygresje, które wydają mi się niepotrzebne, a które wydłużają tę i tak już napakowaną faktami pozycję.

Muszę też odnieść się do zarzutów dotyczących treści książki. Pierwszy z nich dotyczy błędów merytorycznych. Sama nie czuję się wystarczająco kompetentna, by podważać konkretne informacje w niej zawarte, ale po samych przypisach tłumacza widzę, że coś tu nie gra – w kilku przypadkach tłumacz wprost wskazuje, że autor popełnił błąd. Ponadto wielokrotnie Hobhouse wyraża swoje własne zdane i posuwa się do hipotez, które wydają się przesadzone.

Drugi zarzut dotyczy z kolei wyłaniających się nieubłaganie poglądów autora, który, urodzony w latach dwudziestych ubiegłego wieku, miał na temat imperializmu inne zdanie niż to, które rozpowszechniane jest obecnie. Wielokrotnie napotykamy na wzmianki w stylu: „kolonializm miał swoje wady, ale spójrzcie, jak bardzo polepszył warunki życia i rozpropagował kulturę europejską!”. Oczywiście każdy ma prawo do własnej interpretacji historii, ale w przypadku tego zjawiska obecnie historycy raczej zgadzają się, że jego wady przewyższały zalety.

Jest to interesująca pozycja, ale zdecydowanie trzeba uważać podczas lektury. Potrzebne jest tutaj krytyczne patrzenie na słowa autora, zwłaszcza te wyrażające opinie i hipotezy. I chociaż nie żałuję jej przeczytania, wolałabym sięgać jednak po pozycje pewniejszych autorów.

Rozdziały dotyczące kawy, kauczuku i tytoniu bardzo dobre. Najsłabszy ten o winorośli, chociaz po nim spodzewialem się najwięcej.

Lubię takie podejście do historii - z większym naciskiem na przyczyny i skutki niż daty i numery królów.

Wciągająca.

Wciągająca.

"Ziarna zmian" moim zdaniem ciekawsze. Ale i tą pozycję polecam szczególnie osobom zainteresowanym historią. Trochę zbyt dużo odniesień do historii uprawy, handlu w Anglii i Stanach Zjednoczonych (przed czym ostrzega we wstępie sam autor). O ile w przypadku rozdziałów o kauczuku, tytoniu jest to zrozumiałe, o tyle w przypadku drewna aż prosi się o więcej odniesień do innych krajów. Mimo to polecam. Szczególnie rozdziały o kauczuku i mimo wszystko drewnie.

„Gdybym był bogaty...” – Nie ma człowieka, któryby choć raz tak sobie nie zanucił. Kilku naprawdę się udało dzięki 5 nadzwyczajnie zwykłym roślinom. Na ich bazie powstały nie tylko rodzinne fortuny, ale również państwowe potęgi.

Drewno, winorośl, kauczuk, tytoń i kawa. Układamy panele, spędzamy romantyczne wieczory, jeździmy na rowerach, palimy i pijemy czarne złoto. W tych codziennych czynnościach skrywa się pot milionów na całym świecie, relacje dyplomatyczne i przede wszystkim historia ludzkości. Większość roślin potrzebowała specjalne opracowanych technologii, aby zwiększyć wydajność produkcji i zaspokoić stale zwiększający się popyt, wytyczając przy tym nowe szlaki myślenia. Są jednak takie, których dopiero brak doprowadził do prawdziwych fortun i nieprzewidywalnego rozwoju przemysłowego.

„Ziarna bogactwa” nazwałabym raczej zbiorem esejów niż książką w ogólnym pojęciu tego słowa. Od małych ziarenek, przez metody produkcyjne, do zastosowania i skutków – politycznych, ekonomicznych, socjologicznych. Barwnie i prosto, po raz kolejny można się uczyć poprzez zabawę. Hobhouse wyciąga anegdoty niczym królika z magicznego kapelusza.
Jest skoncentrowany na zależności amerykańsko-angielskiej, czasem tylko wypływając na szerokie wody – tak jak w przypadku upraw kauczuku i kawy. Cóż, tu też sprawdza się maksyma największych biznesmenów, że liczy się przede wszystkim lokalizacja, niezależnie od skali – międzykontynentalnej czy krajowej.

To kolejna książka z serii Spectrum, która faktycznie ukazuje cały wachlarz powiązanych ze sobą zagadnień. Kolejna, której nie sposób nie chwalić za formę i przyjazne podejście do odbiorcy.

• Popularnonaukowe
  • Reportaże,wywiady,felietony,popularnonaukowe
  • Literatura gastronomiczna
  • XVII wiek
  • Kuchnia

Dodaj cytat z książki Ziarna bogactwa: Pięć roślin, dzięki którym powstały fortuny