Hawana. Podzwrotnikowe delirium

Tomasz Fiedorek
Kurlansky Havana historia Havany wspomnienia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Po przeczytaniu czuć pewne przygnębienie, że nie będzie i mi dane zobaczyć kiedyś Hawanę przybywając od strony morza.

Polecam! Książka ciekawa i w przystępny sposób przedstawiająca historię Kuby przez pryzmat Hawany. Co warto podkreślić autor w obiektywny sposób przedstawia dzieje wyspy bez politycznych uprzedzeń i aluzji. Czyta się dobrze a dla pasjonatów Kuby znajda się nawet przepisy na lokalne potrawy i kultowe drinki.

Przeczytana jednym tchem. Ta książka jest nienachalna jak sama Kuba! Spora dawka wiedzy zanim postawi się tam nogę. Polecam osobom, których Kuba elektryzuje na sam dźwięk, bo to historia Hawany poprzeplatana kuchnią, zwyczajami, kulturą, znanymi ludźmi i to w ironiczny sposób. Nawet historia najsłynniejszych utworów czy melodii jest wrzucone do tego reportażu. W ten sposób można się przygotować do podróży na Kubę.

Na półkach: , , , ,

Nawet się nie obejrzałem, a zostałem fanem wydawnictwa Czarne. Po reportażach, które bardzo mnie wciągnęły trafiłem na książkę z serii miasta, która dotyczy Hawany. Miałem okazję odwiedzić stolicę Kuby w 2017 roku i zakochałem się wyspie. Byłem bardzo ciekaw jak autor podejdzie do tematu kubańskiej stolicy. Nie rozczarowałem się. Autor, który od ponad 30 lat odwiedza Hawane doskonale zna historię wyspy, obyczaje i przede wszystkim ludzi.

Zaczynamy od wprowadzenia historycznego kiedy to Krzysztof Kolumb uznał Kubę za najpiękniejszą wyspę jaka widział z dotychczas odnalezionych Indii. Kurlansy w bardzo dokładny, ale absolutnie nie nudny sposób omawia historię pod rządami Hiszpanów, początek niewolnictwa, rozkwit Hawany i stolicę jako centrum handlu. Przechodząc przez okres IX wieku do lat 60 i współczesności dostajemy burzliwą historię pięknego kraju. Oprócz historii Kuby Mark Kurlansky przybliża nam politykę, kulturę, zwyczaje i literaturę Hawańską. Nie może oczywiście zabraknąć miejsca dla Hemingwaya, który na Kubie jest bohaterem, a opowieści o autorze są już wręcz mityczne. Wspaniałym zabiegiem autora jest popieranie swoich tez pozycjami z literatury hiszpańskiej, poezji Jose Martiego czy badań antropologicznych.

Po przeczytaniu 'Podzwrotnikowego delirium' obraz Hawany odświeżył mi się w głowie i zatęskniłem za słońcem, podzwrotnikowym klimatem i przede wszystkim za wyśmienitym rumem, który nie smakuje tak dobrze nigdzie indziej. Świetna książka, która napisana jest z pasją. Polecam.

Specyficzny koktajl cytatów, wrażeń, ciekawostek, obserwacji, dat i faktów. Fragmenty hawańskich wierszy przeplatają się z przepisami na drinki, a suche fakty z dziejów miasta z błahymi scenkami rozmów kibiców baseballu. Literackie opisy rozpalające wyobraźnię mieszają się z typowo dziennikarskim banałem. W żadnym razie nie jest to klasycznie rozumiana historia miasta, wspomnienia z podróży, ani tradycyjny reportaż. Książkowa próba przedstawienia magnetyzmu stolicy Kuby to bardzo przyjemne czytadło.

Autor odwiedzał miasto przez ponad 30 lat i niewątpliwie uległ jej urokowi, cały czas zachowując wyczuwalny, jankeski dystans. Po lekturze "Hawany" pozostaje jednak wrażenie pluskania stóp w płytkiej wanience, a nie głębszego zanurzenia w miejskim oceanie. Podstawową wadą książki, obok ciągłego roztargnienia autora, jest jej niewielka objętość. Wyczerpująca książka o tak magnetycznym mieście, jakim jest Hawana, powinna mieć przynajmniej 400 stron bitego tekstu, a nie zaledwie 175.

Mimo wszystko warto. Wiele tu perełek, jak fragmenty o religijnym synkretyzmie. Gdzieś w poprzek książki umieszczona jest swoista hawańska antologia literacka, która daje wiele tropów do dalszych wędrówek.

Opowieść o Kubie, a właściwie Hawanie. O Tainach- rdzennych mieszkańcach wyspy, inwazji Hiszpanii i niewolnictwie, dominacji Stanów Zjednoczonych i wszystko zmieniającej rewolucji Castro i Che. Co nuży i czyni książkę dla mnie mniej interesującą: mnóstwo ciężkich do wymówienia nazwisk, cytatów różnych " mądrych głów" i partiach bejsbolu. To tak ogólnie dlaczego z jednej strony bardzo interesująca, a z drugiej nudnawa.

Na półkach: , , , ,

Ciekawe, ale nie fascynujące.

Ciekawe, ale nie fascynujące.

Bardzo polecam do czytania w trakcie pobytu w Hawanie, można zrozumieć więcej.

Bardzo polecam do czytania w trakcie pobytu w Hawanie, można zrozumieć więcej.

Autor w przystępny sposób przedstawia historię Hawany w pigułce a robi to opowiadając jednocześnie o Hawańczykach i ich temperamencie, dzięki czemu reportaż nie jest przedstawieniem suchych faktów.

Każdy rozdział dotyka innej kwestii związanej ze stolicą Kuby. Narracja jest dość zwięzła, język przystępny, miejscami poetycki. Da się odczuć klimat panujący w Hawanie - kolory, zapachy, smaki i dźwięki przesiąkają każdy podrozdział z osobna. Lektura przyjemna, aczkolwiek czegoś mi zabrakło. Mamy kawałek historii (jednak chronologia pozostawia nieco do życzenia, jest w niej odrobina chaosu), jest też sporo o ustroju politycznym, charakterach mieszkańców, ogólnie przyjętym w społeczeństwie systemie wartości, o pracy, o miłości (i erotyce), o trudach i przyjemnościach w codziennym życiu. Jest też trochę wierszy i przepisów kulinarnych (w tym na drinki). Przedstawiony obraz nie jest jednakże bardzo obszerny i wnikliwy. Mamy Fidela Castro i Hemingwaya, jednak autor - choć wiele lat mieszkał w Hawanie - nie zagłębia się w obraz miasta jakoś szczególnie mocno. Dostajemy tu głównie wiadomości powszechnie znane. Myślałam, że dowiem się więcej, może stąd lekkie rozczarowanie lekturą Kurlansky'ego. Niemniej jednak książka jest przyjemna w odbiorze, zagłębianie się w kolejne rozdziały to całkiem dobra rozrywka.

Dodaj cytat z książki Hawana. Podzwrotnikowe delirium