Dzieje soli

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Salt. A World History
978-83-05-13380-X
ryba, sól, historia soli,

Homer nazywał sól pokarmem bogów, Platon opisywał jako substancję szczególnie miłą bogom. Dziś wydaje się pospolita. Mark Kurlansky w swej wspaniałej książce, zawierającej opowieści ze wszystkich stron świata, twierdzi jednak, że sól - jedyna spożywana przez nas skała - to twór doskonały. Od zarania dziejów kształtowała cywilizację. Jej historia tworzy olśniewający, a często wręcz zdumiewający fragment dziejów ludzkości i obejmuje tak różnorodne dziedziny, jak inżynieria, religia, sztuka kulinarna. Każdą z nich Kurlansky dogłębnie bada. Niewiele przedsięwzięć poza wytwarzaniem soli stanowiło takie pole do popisu dla ludzkiej wynalazczości - od pieców w starożytnych Chinach, opalanych gazem ziemnym, do technik wiertniczych, które zaowocowały nastaniem epoki ropy naftowej.
Zdolność do konserwowania oraz podtrzymywania życia uczyniła z niej metaforyczny symbol we wszystkich religiach. Sól była substancją tak cenioną, że niekiedy służyła jako środek płatniczy. Prowokowała i finansowała wojny, inspirowała rewolucje. Równie ważna okazała się w dziejach licznych potraw. Autor podaje kilkadziesiąt historycznych przepisów i opowiada, w jaki sposób kształtowały one cywilizację i zwyczaje kulinarne na całym świecie.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 2004

fragola | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Nie miałem szczęścia do nauczycieli historii. W związku z tym zlepek dat, motywów politycznych i wydarzeń, które nie łączyły się (pozornie) ze sobą, nie były dla mnie zbyt interesujące. Dlatego lubię książki autorów amerykańskich, w których historia jest opowiedziana wokół jakiejś "rzeczy" lub idei. Kurlanski osią swojego opowiadania zrobił sól. Mamy więc historię innowacji, rewolucji, społeczeństw, przesądów zbudowaną na kanwie białego proszku, który dziś można kupić za groszę, a niegdyś był wart wiele wiele więcej.
Swoją drogą popularny przesąd mówiący o tym, żeby kobiety w czasie okresu nie robiły kiszonek pochodzi z XIII wieku :)

Gra_ce | 2012-06-01

Takie przecięcie, przekrojenie perspektywy i wyjęcie wątków opowieści odpowiednich dla tematu jest dość powszechne -jak pokazuje przeglądanie internetowego Amazona - na amerykańskim rynku wydawniczym(czego tam nie ma - historia przypraw, ziemniaka, bawełny, czystości itd.) Lubię tego typu książki -pewnie to spuścizna po polskim systemie edukacji - od czasu do czasu potrzebuję sobie przyswoić trochę faktów ;-)
(Dowiedziałam się na ten przykład że Galicja - to ziemia soli...)

AniaM | 2016-04-10
Przeczytana: 2015 rok

Interesujące spojrzenie na dzieje świata - przez pryzmat soli i jej znaczenia dla ludzkości: polityki, gospodarki, życia codziennego. Książka momentami się dłuży, wymaga skupienia, nie jest to lektura na jeden wieczór. Ale warto przeczytać.

Johel | 2016-04-07
drPo | 2015-07-19