rozwińzwiń

Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane

Okładka książki Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane Flannery O'Connor
Okładka książki Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane
Flannery O'Connor Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Complete Stories
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2019-04-24
Data 1. wyd. pol.:
2019-04-24
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328066205
Tłumacz:
Maria Skibniewska, Michał Kłobukowski
Tagi:
literatura amerykańska odmiana losu opowiadania poszukiwanie własnej tożsamości relacje międzyludzkie relacje rodzinne samotność wykluczenie zbiór opowiadań życie codzienne amerykańskie Południe Georgia
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Misterium i maniery. Pisma przygodne w wyborze i opracowaniu Sally i Roberta Fitzgeraldów Robert Fitzgerald, Sally Fitzgerald, Flannery O'Connor
Ocena 7,1
Misterium i ma... Robert Fitzgerald, ...
Okładka książki The Dark Descent Robert Aickman, Clive Barker, Ambrose Bierce, Michael Bishop, Algernon Blackwood, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Robert W. Chambers, Lucy Clifford, John Collier, Philip K. Dick, Charles Dickens, Thomas M. Disch, Harlan Ellison, Dennis Etchison, William Faulkner, Charles L. Grant, Nathaniel Hawthorne, Shirley Jackson, Henry James, Montague Rhodes James, Stephen King, Russell Kirk, Joseph Sheridan Le Fanu, Tanith Lee, Fritz Leiber, H.P. Lovecraft, Richard Matheson, Edith Nesbit, Fitz-James O'Brien, Flannery O'Connor, Joyce Carol Oates, George Oliver Onions, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Joanna Russ, Michael Shea, Robert Smythe Hichens, Theodore Sturgeon, Iwan Turgieniew, Karl Edward Wagner, Manly Wade Wellman, Edith Wharton, Gene Wolfe, Walter de la Mare
Ocena 7,2
The Dark Descent Robert Aickman, Cli...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

To nie jest kraj dla dobrych ludzi1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
108 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
183
34

Na półkach:

opowiadania idealne

opowiadania idealne

Pokaż mimo to

avatar
839
823

Na półkach:

Kupiłem zbiór opowiadań Flannery O’Connor – Ocalisz życie, może swoje własne – niemal natychmiast po lekturze jej esejów (Misterium i maniery). Antologia ułożona jest chronologicznie i czytam pierwsze z nich – Pelargonia, napisane w 1946 roku i mam wrażenie, że ta opowieść dzieje się tu i teraz. Nie w Ameryce lat czterdziestych, gdzie główny bohater, Stary Dudley przenosi się z Południa do mieszkania córki w Nowym Jorku, tylko w Polsce w XXI wieku, zaś bohaterem może być starsza osoba z Podlasia czy Podkarpacia, ze względów zdrowotnych zamieszkuje z córką w Warszawie.

"Nie jest gotowy na tę zmianę. Na tłumy na ulicach, gwar, ciasnotę mieszkań i bloków. A przede wszystkim nie jest gotowy na zmianę kulturową. Na to, że jego sąsiadem jest “czarnuch” w garniturze, uśmiechający się i poklepujący go po plecach. To nie jest normalne.

Jemu, który wiedział, że to niedopuszczalne. Który pochodził z zacnych stron. Z zacnych stron. Gdzie coś takiego byłoby niedopuszczalne. […] Utknął jak w pułapce w tym miejscu, gdzie czarnuchy mogą mówić człowiekowi „panie starszy”."

W Polsce, to pewnie byłyby jakieś pedały mieszkające za ścianą. Trzymające się za ręce i mówiące “dzień dobry” w windzie. Świat znowu tak bardzo się nie zmienił.
[...]
całość:
https://www.speculatio.pl/ocalisz-zycie-moze-swoje-wlasne/

Kupiłem zbiór opowiadań Flannery O’Connor – Ocalisz życie, może swoje własne – niemal natychmiast po lekturze jej esejów (Misterium i maniery). Antologia ułożona jest chronologicznie i czytam pierwsze z nich – Pelargonia, napisane w 1946 roku i mam wrażenie, że ta opowieść dzieje się tu i teraz. Nie w Ameryce lat czterdziestych, gdzie główny bohater, Stary Dudley przenosi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
665
637

Na półkach:

Jedna z książek trudnych dla mnie do oceny. Bo niezaprzeczalnie ten zbiór opowiadań pisany jest przez bardzo sprawną, bystrą i błyskotliwą autorkę. Każde opowiadanie ma wyraźny klimat, jaką emocjonalny wątek i spostrzeżenie uchwycone w barwnym obrazie z życia prostych amerykanów gdzieś na poboczu przemian dziejących się w miastach. Możliwe, że kilka dłuższych nowel pozostałoby w mojej pamięci, ale mnogość krótkich i podobnych klimatycznie opowiadań szybko odchodzi w niepamięć. Odrębna rzecz to bardzo pesymistyczny i trochę jednostronny obraz natury ludzkiej malowany przez autorkę- pełen uprzedzeń, bezmyślności , wyuczonej bezradności , powielania przekonań i odgrywania tych samych ról w życiu. Niestety było to dla mnie po pewnym czasie męczące. Opowiadania czytane pojedynczo z dłuższymi przerwami na pewno są bardzo interesujące literacko

Jedna z książek trudnych dla mnie do oceny. Bo niezaprzeczalnie ten zbiór opowiadań pisany jest przez bardzo sprawną, bystrą i błyskotliwą autorkę. Każde opowiadanie ma wyraźny klimat, jaką emocjonalny wątek i spostrzeżenie uchwycone w barwnym obrazie z życia prostych amerykanów gdzieś na poboczu przemian dziejących się w miastach. Możliwe, że kilka dłuższych nowel...

więcej Pokaż mimo to

avatar
897
350

Na półkach:

Trochę nierówne. Paradoksalnie początkowe opowiadania mniej przypadły mi do gustu ale dalsze to majstersztyk. Świetna przedmowa.

Trochę nierówne. Paradoksalnie początkowe opowiadania mniej przypadły mi do gustu ale dalsze to majstersztyk. Świetna przedmowa.

Pokaż mimo to

avatar
241
238

Na półkach: , , ,

Moimi faworytami spośród zebranych opowiadań są na pewno te dwa; "Trudno o dobrego człowieka" oraz "Festiwal w Patridge", chociaż odnoszę wrażenie że układ, czy kolejność poszczególnych utworów w przygotowanym zbiorze nie jest przypadkowa, jest to pewien zabieg, którego celem, raczej zadaniem, jest stopniowe stawianie czytelnika na głowie. Zaczyna się niewinnie, "Pelargonia", "Indyk", kolejne utwory to już literacki wstrząs, z niesamowitym "Widokiem na las", gorąco polecam.

Moimi faworytami spośród zebranych opowiadań są na pewno te dwa; "Trudno o dobrego człowieka" oraz "Festiwal w Patridge", chociaż odnoszę wrażenie że układ, czy kolejność poszczególnych utworów w przygotowanym zbiorze nie jest przypadkowa, jest to pewien zabieg, którego celem, raczej zadaniem, jest stopniowe stawianie czytelnika na głowie. Zaczyna się niewinnie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1265
999

Na półkach: ,

„...różni ludzie są potrzebni, żeby świat toczył się swoim torem”.

Powyższy cytat pochodzi z opowiadania „Objawienie” i mogłoby stanowić motto wszystkich opowiadań Flannery O`Connor zawartych w pięknie wydanym zbiorze „Ocalisz życie, może swoje własne”. Zbiorze, który towarzyszył mi przez cały 2021 rok. Czytanie powoli tych opowiadań było wielce satysfakcjonujące, a miejscami lektura była granicznie pasjonująca. Wszystko dzięki skrupulatności pisarki w przedstawianiu ludzkich charakterów.

Opowiadania O`Connor zbudowane są na prozie życia i język jej bohaterów zastosowanie ma takie samo. Piszę o jej stylistyce, gdyż warto przypomnieć, że bezkompromisowość autorki przejawiała się właśnie w tym, że nie szukała poklasku, ani stylistycznych fajerwerków. Ten pryncypializm jest zaraźliwy, a jej proza zyskuje na tym najbardziej.

Jesteśmy na południu Stanów Zjednoczonych. Ludzka praca ma wartość egzystencjalną, to jest dzięki niej można znaleźć miejsce do spania i wyżywienie. O fortunach warto zapomnieć, choć jakieś tam majątki majaczą w tle. Nad głowami czuwa Bóg. Ale tylko czuwa. Nie bawi się w żadne gierki z ludzkim losem. Obserwuje na zimno to, co się dzieje i nie bierze udziału w wydarzeniach ziemskich, czego wielu spośród bohaterów nie rozumie i nie jest w stanie zaakceptować biorąc pod uwagę wszechwładność istoty wyższej.

Portrety ludzkiej pychy zapełniają karty opowieści O`Connor. Wszyscy są źli oprócz nich, a oni źli być nie mogą, gdyż są nieomylni, a po ich stronie zresztą stoi Bóg. Ten stan rzeczy dotyczy różnych warstw społecznych. Do tego dochodzi jeszcze kwestia rasowa, którą pisarka prezentuje w zaskakujący sposób. Warto do tego dojść samemu, ale nie dać się przygnieść światopoglądowej ocenie jej pisarskich umiejętności, które są rewelacyjne.

„...różni ludzie są potrzebni, żeby świat toczył się swoim torem”.

Powyższy cytat pochodzi z opowiadania „Objawienie” i mogłoby stanowić motto wszystkich opowiadań Flannery O`Connor zawartych w pięknie wydanym zbiorze „Ocalisz życie, może swoje własne”. Zbiorze, który towarzyszył mi przez cały 2021 rok. Czytanie powoli tych opowiadań było wielce satysfakcjonujące, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
142
96

Na półkach:

Czytając, ma się wrażenie, że uchylają się drzwi, za którymi rozciąga się świat w ruchomych obrazach. Geniusz Flannery O'Connor pozwala nam je usłyszeć. POLECAM.

Czytając, ma się wrażenie, że uchylają się drzwi, za którymi rozciąga się świat w ruchomych obrazach. Geniusz Flannery O'Connor pozwala nam je usłyszeć. POLECAM.

Pokaż mimo to

avatar
4
1

Na półkach:

Wybitna rzecz. Opowiadania, inaczej niż niektórzy przedmówcy, uważam za całkowicie "bezszwowe" – w żadnym momencie nie miałam wrażenia przegadania czy innych niedostatków fabuły. Do tego porażająca, a przy tym niezwykle uczciwa metafizyka (O'Connor była głęboko wierzącą katoliczką, ale w żadnym momencie nie wydaje się stronnicza w kierunku swojej wiary) oraz "gorące" tematy rasowe, które mogą podziałać jako moralitet na odbiorcę niezależnie od jego poglądów na tę kwestię. Więcej na moim blogu http://samaporcelana.blogspot.com/, w notce "Odtrutka na rasizm (Flannery O'Connor, „Ocalisz życie, może swoje własne”)".

Wybitna rzecz. Opowiadania, inaczej niż niektórzy przedmówcy, uważam za całkowicie "bezszwowe" – w żadnym momencie nie miałam wrażenia przegadania czy innych niedostatków fabuły. Do tego porażająca, a przy tym niezwykle uczciwa metafizyka (O'Connor była głęboko wierzącą katoliczką, ale w żadnym momencie nie wydaje się stronnicza w kierunku swojej wiary) oraz "gorące"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
215
17

Na półkach: ,

Genialna Flanney O'Connor - wbija w ziemię.

Genialna Flanney O'Connor - wbija w ziemię.

Pokaż mimo to

avatar
288
198

Na półkach: ,

Oryginalna, niepokojąca proza! Nie cierpiałam opowiadań, nie widziałam sensu w traceniu czasu na ich czytanie, ale po zapoznaniu się z dziełami Flannery, totalnie zmieniłam zdanie! Postacie takie jakie uwielbiam: mięsiste, klarowne, żywe, nieubłagane! Historie zostaną na pewno na długo ze mną! POLECAM!!!

Oryginalna, niepokojąca proza! Nie cierpiałam opowiadań, nie widziałam sensu w traceniu czasu na ich czytanie, ale po zapoznaniu się z dziełami Flannery, totalnie zmieniłam zdanie! Postacie takie jakie uwielbiam: mięsiste, klarowne, żywe, nieubłagane! Historie zostaną na pewno na długo ze mną! POLECAM!!!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  544
 • Przeczytane
  133
 • Posiadam
  71
 • Teraz czytam
  23
 • Literatura amerykańska
  7
 • Literatura piękna
  7
 • USA
  6
 • 2019
  6
 • Opowiadania
  4
 • Ebooki
  4

Cytaty

Więcej
Flannery O'Connor Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane Zobacz więcej
Flannery O'Connor Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane Zobacz więcej
Flannery O'Connor Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także